Λογισμικό για δημιουργία κόμικς

Ξεκίνησε από alkisg, 22 Φεβ 2014, 11:58:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Κάποιος συνάδελφος ζήτησε και βάλαμε το λογισμικό TBO comics creator στο αποθετήριο (http://ts.sch.gr/repository), οπότε αν κάποιος θέλει να το δοκιμάσει αρκεί να εγκαταστήσει το πακέτο tbo από το κέντρο λογισμικού.
Νομίζω ότι δεν αναπτύσσεται πια, αλλά ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιον.
Screencast: http://www.youtube.com/watch?v=ukPbSFjHeac

P.Tsiotakis

τέλεια, ευχαριστούμε
υποστηρίζει ελληνικά;

Δημήτρης Γκίνης

Να υποθέσω ότι σε 10.04 που έχω στο σπίτι δεν παίζει, μιας και η προσπάθεια εγκατάστασης από το Synaptic μου βγάζει ότι τα παρακάτω πακέτα δεν μπορούν να εγκατασταθούν:
tbo:
 Εξαρτάται από: libcairo-gobject2 (>=1.10.0) but it is not installable
 Εξαρτάται από: libgdk-pixbuf2.0-0 (>=2.22.0) but it is not installable
 Εξαρτάται από: libgtk-3-0 (>=3.0.0) but it is not installable

alkisg

@Παναγιώτης: μια εκτέλεση του έκανα όλη κι όλη, υποστηρίζει ελληνικό κείμενο και μάλιστα έχει και εξελληνισμένο interface, αλλά σαν να έχει κάποιο θέμα με το theme της 12.04, πολύ μαυρίλα σε κάποια σημεία του inteface.

@Δημήτρης: ναι η 10.04 δεν έχει gtk 3...

yiannis

Το χρησιμοποίησα στο μάθημα των Πολυμέσων φέτος, με πολύ μεγάλη ανταπόκριση από τα παιδιά! Το πρόγραμμα δούλεψε χωρίς προβλήματα σε ubuntu 12.04. Απλά φαίνεται ότι είναι σχετικά σε πρώτα στάδια δημιουργίας το πρόγραμμα και δεν αναπτύσσεται πια. Αλλά είναι απλό και το μαθαίνεις πολύ εύκολα!

exanemou

υπάρχει ακόμα ;
Δεν το βρήκα στο κέντρο λογισμικού

alkisg

exanemou, ναι αν κάνεις αναζήτηση για tbo στο κέντρο λογισμικού θα πρέπει να το βλέπεις,
αλλιώς δώσε λίγο τα παρακάτω:
Κώδικας: Bash
grep -r ts.sch.gr/repo /etc/apt/sources.list.d/
apt-cache policy tbo
sudo apt-get install tbo

555

Δοκίμασα το TBO και με μια εικόνα για υπόβαθρο, ένα ανθρωπάκι και ένα κειμενάκι, μου καταναλώνει πάνω από 1.5 GB RΑΜ !
Έχει όντως τέτοιες απαιτήσεις ή θέλει κάποια ρύθμιση; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για την ίδια δουλειά;

mitsospap

Θα το βαλω και εγω, αν δεν εχει την κατανάλωση μνήμης που αναφέρεις.
Θα με κανεις να μετανιώσω που αγοράσαμε fat με 2gb

yiannis

Φέτος που το ξαναχρησιμοποιήσαμε, κρασάρει συνεχώς! 1-2 αλλαγές και οπωσδήποτε αποθήκευση. Δεν είδα τι κατανάλωση μνήμης έχει, μήπως και είναι από κει.

mitsospap

Εχω την εγκατάσταση ltsp με εκπαιδευτικό λογισμικό γιια δημοτικά.
Γλώσσα Γ´ Δ´ δημοτικού. ->το εργαστήρι μου->κόμικ. Και με βοήθεια στα ελληνικα. Το μονο εχει περιορισμό 3 σελίδες και για να το δεις πρεπει να εκτυπώσεις. Ισως εδω να μας βοηθούσε καποιος,πως να εκτυπωσουμε σε pdf...
Δειτε το αν θελετε στην online του μορφή.
http://ts.sch.gr/repo/online-packages/dim-glossa-c-d/start.html

alkisg

Για να τυπώνεις από τον flash player σε pdf, εγκατέστησε το πακέτο cups-pdf:
Κώδικας: Bash
sudo apt-get install cups-pdf

mitsospap

#12
Παράθεση από: alkisg στις 30 Μαρ 2015, 09:08:47 ΜΜ
Για να τυπώνεις από τον flash player σε pdf, εγκατέστησε το πακέτο cups-pdf:
Κώδικας: Bash
sudo apt-get install cups-pdf

To κανα, λειτουργεί, αποθηκεύει αυτόματα μετα το print σε ενα φάκελο. Στο παραπανω λογισμικό της γλώσσας εκτυπώνει μια μια σελιδα και οχι 3 που ειναι ενα κόμικ. Καλυτερα θα ηταν ολες οι σελίδες σε ενα PDF.

Toondoo
Ιστοσελίδα που σου επιτρέπει να φτιαξεις κόμικ και να τα στηλεις και σε Mail μεσα απ την εφαρμογή, χωρις να ζηταει και επιβεβαίωση email οταν φτιάχνουν οι μαθητές λογαριασμούς οποτε βαζεις fake. Το μονο δεν εχω βρει πως φτιαχνεις μια μεγαλη ιστορια και οχι λιγες σκηνές.
Goanimate μια αλλη πιο impressive δεν θυμαμαι αν ζηταει επιβεβαίωση email νομιζω ζηταει.

elf

Αν σε ενδιαφέρει διαδικτυακή εφαρμογή, χρησιμοποιώ τις τελευταίες 2 χρονιές το pixton.com και το bitstripsforschools.com. Για το toondoo αν το πιστεύεις μου έγιναν σχόλια για κάποιες πόζες των χαρακτήρων του :o Το bitstripsforschools δίνει τη δυνατότητα να φτιάξουν τα παιδιά ξεχωριστά τους χαρακτήρες και να τους διαμοιραστούν, που είναι χρήσιμο σε ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες, αλλά δυστυχώς δεν έχει ελληνικά. Η λύση που δίνω είναι να τα φτιάχνουμε αρχικά με greeklish, να τα κατεβάζουμε στον υπολογιστή και να αλλάζουμε εκεί σε ελληνικά με ζωγραφική.
Σε ό,τι αφορά τη γλώσσα ΓΔ δημοτικού, δεν βρήκα τρόπο να αλλάζουν φορά οι χαρακτήρες (να κοιτάνε από την άλλη), δεν υπάρχει η δυνατότητα ή είναι κάτι απλό που δεν βλέπω?

mitsospap

Οχι δεν το έχω βρει ούτε και εγώ πως αλλάζουν φορά. Για παιδιά Α-Β δημοτικού αυτό της Γλώσσας. Απο Γ' και πάνω ιστοσελίδες. αυτά...  ;)