Φυλλάδιο με ερωτήσεις και εύρεση απαντήσεων στα δίκτυα υπολογιστών

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 22 Μαρ 2018, 02:41:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα σε όλους

έφτιαξα ένα φυλλάδιο για τα δίκτυα υπολογιστών .. οι μαθητές συχνά αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην εκμάθηση της θεωρίας του βιβλίου, οπότε έκανα μία προσπάθεια να οργανώσω όλα τα κεφάλαια του βιβλίου σε ερωτήσεις ... κάτω από κάθε ερώτηση υπάρχει η σελίδα και η αρχή και το τέλος κάθε ερώτησης ... έτσι ο μαθητής θα αναγκαστεί να οργωνώσει το βιβλίου σε ερωτήσεις και να κάνει την αντιστοίχιση τους με τις απαντήσεις, οπότε θα τα διαβάσει κιόλας (τουλάχιστον αυτή είναι η βασική ιδέα  >:D :laugh: :police: :angel:) ...

περιμένω την γνώμη σας ... δεκτές προφανώς παρατηρήσεις και διορθώσεις, επειδή μου πήρε αρκετό χρόνο να το δομήσω δεν είχα αρκετό χρόνο για τσεκάρισμα ...

όποιος το βρει χρήσιμο μπορεί εννοείται να το χρησιμοποιήσει ...

Μανώλης

Akis St

καλησπέρα και ευχαριστούμε πολύ. μία ερώτηση μόνο. οι ερωτήσεις είναι για τη διδακτέα ή την εξεταστέα (πανελλαδικές) ύλη; γιατί αν δεν κάνω λάθος (πρώτη φορά διδάσκω το μάθημα) η ύλη των πανελλάδικών διαφέρει. προφανώς αν κάνω λάθος κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Λαμπράκης Μανώλης

#2
Οι ερωτήσεις είναι σύμφωνα με την εξεταστέα ύλη των πανελληνίων ...

lamousis

Καλή δουλειά αυτή με τις ερωτήσεις, αλλά έχει ανταπόκριση; (ειδικά όταν είναι πάνω από 200);
πχ όταν τελείωνα το κάθε κεφάλαιο, έκανα επανάληψη κ έδινα ερωτήσεις για τη θεωρία κ σημειώναμε τις απαντήσεις στο βιβλίο. Τότε άκουγα γκρίνια ότι 15 ερωτήσεις για το 2ο κεφάλαιο πχ είναι πολλές, θέλουμε μόνο τα sos κτλπ
Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει με τις ασκήσεις. Τόσο σε αυτές με υποδικτύωση όσο κ σε αυτές με αυτοδύναμο πακέτο τις λύνουν κ μου ζητάνε κ άλλες για εξάσκηση
Με τη θεωρία (ειδικά με τα θέματα ανάπτυξης) είναι το δύσκολο... (πως να πειστούνε κ να τη διαβάσουνε)

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα....αν δεις και στο αρχικό μου μήνυμα συμφωνώ και εγώ πως αυτό ακριβώς είναι το δύσκολο για τους μαθητές, η θεωρία ... και καλώς ή κακώς τα δίκτυα στην ουσία θεωρητικό είναι, πρέπει δηλαδή να ξέρουν τις ερωτήσεις αυτές όσο και αν δεν τους είναι ευχάριστο... για αυτό ακριβώς δεν έγραψα τις απαντήσεις, αλλά το που βρίσκονται, έτσι ώστε να " αναγκαστούν " να τις ψαξουν και να τις αντιστοιχίσουν....σαν τρικ θεωρώ μπορεί να βοηθήσει... τώρα μένει να το δούμε και στην πράξη ...

tkon


συγχαρητήρια, οι ερωτήσεις βοηθούν περισσότερο τους μαθητές.
Θα ήθελα να ρωτήσω
Τα κεφάλαια 7 και 8 είναι εκτός ύλης;
Ευχαριστώ

Λαμπράκης Μανώλης

Σε ευχαριστώ πολύ

τα κεφάλαια 7 και 8 είναι εντός διδαχτέας αλλά εκτός εξεταστέας ύλης των πανελληνίων εξετάσεων ... οι σημειώσεις είναι με βάση την εξεταστέα ύλη