Δημοσίευση Εικονικός Δίσκος δεν έφτιαξε ltsp_i386.conf

Ξεκίνησε από richard, 08 Σεπ 2017, 12:46:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

richard

Έκανα τρεις φορές η προσπάθεια να βάλω μία εγκατάσταση ltsp με 16.04.3 και 16.04 ακολουθώντας τις οδηγίες στην http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP. Όλα φαινόταν καλά μέχρι που βάζω μπρος οτιδήποτε fat client. Ενώ φόρτισε ο πυρήνας 4.10.0-33-generic καλά, στην οθόνη του client λέει:

     nbd: registered device at major 43
     Negotiation: ..Error: Read failed: End of file
     Exiting.

Ακολουθούν άλλα μηνύματα και καταλήξει σε busybox αφού δεν έβρισκε το root filesystem.

Μετά από αρκετά ψάξιμο ανακάλυψα ότι ενώ έκανα την δημοσίευση του εικονικού δίσκου από την εφαρμογή ΣΕΠΕΗΥ μερικές φορές και έφτιαξαν τις i386.img στο /opt/ltsp/images/ (και i386.img.old) όπως πρέπει ΔΕΝ υπήρξε ltsp_i386.conf στο /etc/nbd-server/conf.d/.

Δεν είχα προσπαθεί την εντολή

     ltsp-update-image –cleanup

ούτε την

     ltsp-config nbd-server

επειδή με την 12.04 δεν θυμάμαι τέτοιο θέμα.

Σας γράφω όλο αυτά ενημερωτικά για την βοήθεια τους άλλους σας.

Είχα ένα ltsp_i386.conf στην 12.04 που έχει:

     [/opt/ltsp/i386]
     exportname = /opt/ltsp/images/i386.img
     readonly = true
     authfile = /etc/ltsp/nbd-server.allow

το έβαλα και τώρα τα clients δουλεύουν!!

Η εντολή που ανακάλυψε το λάθος ήταν:

     grep -r "/opt/ltsp/images" /etc/

Όταν δεν έβρισκε τίποτα κατάλαβα ότι το nbd-server δεν μπορεί να βρει το εικονικό δίσκο. Χρειάζεται το ltsp_i386.conf!

Richard

apapakL

Επιβεβαιώνω το bug και τη λύση για 2 περιπτώσεις νεων εγκαταστασεων με Ubintu Mate 16.04.

thanos

Σε ευχαριστούμε Richard!

Χαιρετισμούς, Θανάσης

apapakL


ilias_s

Ευχαριστούμε richard

Παράθεση από: apapakL στις 08 Σεπ 2017, 10:40:09 ΠΜ
Άνοιξα σχετικό θέμα στο https://github.com/itminedu/edu_distributions/issues/14 ζητώντας επίλυση του θέματος.  :) ;)

"Τα του καίσαρος το καίσαρι". Πολύ σωστή η postιά που έκανες συνάδελφε! Συμφωνώ και επαυξάνω!

Από 'δω και στο εξής θα πρέπει, για κάθε πρόβλημα σχολικού εργαστηρίου με Linux (LTSP ή μη, ειδικά όμως με LTSP..!), να γίνεται και αντίστοιχο post στο github της νέας ομάδας... αφού το υπουργείο σε αυτούς ανέθεσε την υποστήριξη!

Κάνω κάπου λάθος???  >:D

richard

Και άλλη μια φορά συμφωνώ με το συνάδελφο Ilias_s!! (This is becoming a good habit!) Βεβαίως πρέπει να βάλουμε κάθε φορά οτιδήποτε πρόβλημα και στους αυτούς! Μαθαίνω συνέχεια από σας (ακόμα στα 75 μου!)

Εάν βοηθάει:

Ξέχασα να γράψω ότι αφού το nbd-server δεν βρίσκει την εικόνα i386.img αφήνει στο /var/log/syslog τις γραμμές σαν:

     Sep 10 12:45:30 server nbd_server[1210]: Spawned a child process
     Sep 10 12:45:30 server nbd_server[2636]: Negotiation failed/8a: Requested export not found
     Sep 10 12:45:30 server nbd_server[2636]: Exiting.
     Sep 10 12:45:30 server nbd_server[1210]: Child exited with 1

Richard

artemis

Δηλαδή για να  καταλάβω καλά, πρέπει να χρησιμοποιήσω το ltsp_i386.conf από την έκδοση 12.04, αντιγράφοντάς το στην καινούργια εγκατάσταση 16.04;

apapakL

#7
Μόλις τελειώσει η δημοσίευση εικονικού δίσκου δώσε στο τερματικό (ctrl+alt+t)

sudo pluma /etc/nbd-server/conf.d/ltsp_i386.conf


και αν το αρχείο είναι άδειο κάνε αντιγραφή επικόλληση τα παρακάτω
[/opt/ltsp/i386]
     exportname = /opt/ltsp/images/i386.img
     readonly = true
     authfile = /etc/ltsp/nbd-server.allow


Στη συνέχεια αποθήκευση και το αρχείο που λείπει θα δημιουγρηθεί!

Τέλος πρέπει ο nbd-server να διαβάσει το configuration οπότε δώσε

sudo service nbd-server restart




:)

richard

Αφού εγινε αυτα κάνε στο τερματικο:

     sudo service nbd-server restart

Η κανε επανεκκίνηση.

Οτιδήποτε αλλαγή σε τέτοια αρχεία χρειάζεται το εργαλείο να ξανά διαβάζει για να δουλεύει σωστά.

Richard

apapakL

Ώπα ναι! Ευχαριστούμε Richard! Για λόγους πληρότητας το ξαναγράφω ολοκληρωμένο.

Μόλις τελειώσει η δημοσίευση εικονικού δίσκου δώσε στο τερματικό (ctrl+alt+t)



sudo pluma /etc/nbd-server/conf.d/ltsp_i386.conf



και αν το αρχείο είναι άδειο κάνε αντιγραφή επικόλληση τα παρακάτω


[/opt/ltsp/i386]
     exportname = /opt/ltsp/images/i386.img
     readonly = true
     authfile = /etc/ltsp/nbd-server.allow



Στη συνέχεια αποθήκευση και το αρχείο που λείπει θα δημιουγρηθεί!

Τέλος πρέπει ο nbd-server να διαβάσει το configuration οπότε δώσε

sudo service nbd-server restart



artemis

Πράγματι, μετά από αυτές τις ενέργειες, δούλεψε και σε μένα.
Χρειάστηκε όμως και επανεκκίνηση του Η/Υ του server

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

odysseas

Βρήκα κι εγώ μπροστά μου το πρόβλημα και επιβεβαιώνω ότι η προτεινόμενη λύση λειτουργεί. Ευχαριστούμε θερμά.

διδάσκων αει διδασκόμενος

Το πρόβλημα το βρήκατε τυχαία σε μια νέα εγκατάσταση ή εμφανίζεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις; Εγκατέστησα την 16.04 στο εργαστήριό μου τον Ιούνιο και δεν το αντιμετώπισα. Το νόημα της ερώτησης είναι αν πρόκειται να το βρω μπροστά μου στο μέλλον. Δηλαδή υπάρχουν περιπτώσεις που παράγεται το αρχείο ltsp_i386.conf και άλλες όχι;

@apapakL έκανες σκόπιμη αναπαραγωγή του προβλήματος με κάποιο τρόπο ή το βρήκες κι εσύ τυχαία;

odysseas

#13
Παράθεση από: διδάσκων αει διδασκόμενος στις 13 Σεπ 2017, 06:07:05 ΜΜ
Το πρόβλημα το βρήκατε τυχαία σε μια νέα εγκατάσταση ή εμφανίζεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις; Εγκατέστησα την 16.04 στο εργαστήριό μου τον Ιούνιο και δεν το αντιμετώπισα. Το νόημα της ερώτησης είναι αν πρόκειται να το βρω μπροστά μου στο μέλλον. Δηλαδή υπάρχουν περιπτώσεις που παράγεται το αρχείο ltsp_i386.conf και άλλες όχι;

@apapakL έκανες σκόπιμη αναπαραγωγή του προβλήματος με κάποιο τρόπο ή το βρήκες κι εσύ τυχαία;

Κοίταξα λίγο τον κώδικα και νομίζω ότι το bug ξέφυγε με ένα commit στις 16/8. Πιστεύω ότι μάλλον θα το βρεις μπροστά σου [edit] σε νέες εγκαταστάσεις[/edit], εξάλλου και στο issue που δημιούργησε ο apapakl στο υπουργείο του απάντησαν ότι μπορούν να το αναπαράγουν. Χθες πάντως έγινε commit ένα patch στο upstream αλλά δεν ξέρω ποια διαδικασία ακολουθείται μέχρι να φτάσει στα πακέτα που βρίσκονται στα αποθετήρια. Και δεν ξέρω καν αν θα βρεθεί στο αποθετήριο της τεχνικής στήριξης από την στιγμή που υπάρχει το γνωστό θέμα.

apapakL

Το bug αφορά σε νέες εγκαταστάσεις που έγιναν τον Σεπτέμβρη. Σε δυο νέες εγκαταστάσεις (και όχι ενημέρωση έκδοσης)  που έκανα πριν να κλείσουν τα σχολεία τον περασμένο Μάιο, δεν υπήρχε το πρόβλημα. Ούτε και κατά την ενημέρωση των πακέτων σε εγκαταστάσεις που είχαν γίνει πριν τον Σεπτέμβριο. Όντως, όπως λέει και ο odysseas, στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα (κάπου τον Αύγουστο), έγινε κάποιο commit και κάπου εκεί πρέπει να ξέφυγε....