Tags στα Θέματα

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 27 Νοε 2008, 10:43:37 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Θέλω να αρχειοθετήσω όλα τα θέματα των πανελλαδικών, αλλά θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ tags. Για παράδειγμα: Θέμα 1, Εξετάσεις 2000, Επιλογή, Επανάληψη, Πίνακες κ.ο.κ. ώστε όταν θέλω να δείξω κάποια από αυτά στον πίνακα, να μπορώ εύκολα να βρίσκω ποια είναι τα πιο σχετικά με το μάθημα. Που θα μπορούσα να τα περάσω; Ποια βάση δεδομένων είναι απλή, εύχρηστη και υποστηρίζει tags; Ελπίζω να μη μου πείτε Access...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

P.Tsiotakis

Υπάρχουν προγράμματα (πχ για αρχειοθέτηση mp3) που κάνουν αυτή τη δουλειά εύκολα.
έχω κατεβάσει πολλά αλλά δε χρησιμοποίησα τελικά (και δε θυμάμαι) κανένα..

Ψάξε για λογισμικά αρχειοθέτησης Mp3

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 27 Νοε 2008, 11:19:56 ΠΜ
Υπάρχουν προγράμματα (πχ για αρχειοθέτηση mp3) που κάνουν αυτή τη δουλειά εύκολα.
έχω κατεβάσει πολλά αλλά δε χρησιμοποίησα τελικά (και δε θυμάμαι) κανένα..

Ψάξε για λογισμικά αρχειοθέτησης Mp3

Τα αρχεία mp3 έχουν τα αντίστοιχα πεδία για ν' αποθηκεύσεις τα tags. Αυτό που χρειάζομαι είναι μια βάση δεδομένων όχι αυστηρά σχεσιακή, ώστε να μπορώ ν' αποθηκεύω το κείμενο του θέματος, τη λύση, και όλα (όσα θέλω) τα tags που περιγράφουν το θέμα και τη λύση του, ώστε μετά να κάνω απλές, αλλά αποτελεσματικές αναζητήσεις. Θέλω να βρω π.χ. όλα τα θέματα με πίνακες; Πατάω το tag Πίνακες και τα βρήκα! Θέλω να βρω όλα τα θέματα με τη δομή επανάληψης Μέχρις_ότου; Πατάω το αντίστοιχο tag και τα βρήκα. Με την Access δε νομίζω ότι γίνεται. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα, ας μου υποδείξει τον τρόπο...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Αυτό που ψάχνω, είναι ένα περιβάλλον που να μπορώ να υλοποιήσω κάτι απ' τα παρακάτω, χωρίς να χρειαστεί να κάνω Master στις Βάσεις Δεδομένων:

http://forge.mysql.com/wiki/TagSchema

http://tagschema.com/blogs/tagschema/2005/10/many-dimensions-of-relatedness-in.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Folksonomy
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Δημήτρη δεν ξέρω αν θα σε καλύψει, αλλά εγώ στη θέση σου θα έβαζα αυτά τα metadata κατευθείαν πάνω στα αρχεία.
Αντίστοιχα με τα metadata των mp3, και το openoffice και το office υποστηρίζουν document keywords. Το πλεονέκτημα είναι ότι τα metadata μπαίνουν πλέον στη σωστή τους θέση, π.χ. ακόμα κι αν στείλεις με email ή ανεβάσεις κάπου ή μετονομάσεις ένα .doc, διατηρεί τα metadata του. Και είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις δεξί κλικ => edit keywords σε ένα αρχείο παρά να ανοίξεις το σχετικό πρόγραμμα και να ψάχνεις να βρεις το αρχείο που θέλεις...

Το μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεται κάποιος χρόνος παραπάνω σε κάθε αναζήτηση και ότι δεν μπορούν εύκολα να εφαρμοστούν εντολές SQL πάνω σ' αυτά (τις οποίες δε νομίζω ότι χρειάζεσαι, απλές "ΚΑΙ", "Η", "ΟΧΙ" αρκούν....). Πιστεύω όμως ότι η εύρεση των Windows θα κάνει caching στα document keywords, οπότε μετά τη 2η - 3η αναζήτηση θα πάει σχετικά γρήγορα, και ότι θα μπορέσεις να βρεις εναλλακτικά utilities που να δουλεύουν με τα keywords αν δεν σε καλύψει η εύρεση των Windows ή του Word.

Να και μια screenshot, η πρώτη που βρήκα στο google:

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 28 Νοε 2008, 07:11:39 ΠΜ
Δημήτρη δεν ξέρω αν θα σε καλύψει, αλλά εγώ στη θέση σου θα έβαζα αυτά τα metadata κατευθείαν πάνω στα αρχεία.

Καλή ιδέα. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι έτσι θα πρέπει να έχω το κάθε Θέμα ως ξεχωριστό αρχείο.  :-\
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller