Εξαίρεση εφαρμογών κατά τη δημιουργία του εικονικού δίσκου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 07 Δεκ 2014, 04:33:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω το εξής: υπάρχει τρόπος να ορίσω κάποιες από τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στον server να μην εμπεριέχονται στον εικονικό δίσκο, να εξαιρούνται δηλαδή (πχ Dropbox)?

Ευχαριστώ,
Δημήτρης

alkisg

Το να πιάνουν μερικά MB στο δίσκο δεν ενοχλεί.
Αν είναι εφαρμογές και θες να μην τις βλέπεις στα μενού, τότε στο lts.conf βάζεις για παράδειγμα:
RCFILE_01="rm /usr/share/applications/gimp.desktop"
Δηλαδή τα μενού είναι στον φάκελο /usr/share/applications.
Αν είναι υπηρεσίες συστήματος, τότε τις βάζεις στο RM_SYSTEM_SERVICES του lts.conf.
Αν είναι προγράμματα που ξεκινάνε μαζί με τη συνεδρία του χρήστη, τότε στο RM_SESSION_SERVICES.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 08 Δεκ 2014, 08:34:13 ΠΜ
Αν είναι εφαρμογές και θες να μην τις βλέπεις στα μενού, τότε στο lts.conf βάζεις για παράδειγμα:
RCFILE_01="rm /usr/share/applications/gimp.desktop"
Δηλαδή τα μενού είναι στον φάκελο /usr/share/applications.
Επειδή κι εγώ θέλω κάποια εικονίδια προγραμμάτων, από τις εφαρμογές, να μην φαίνονται στους client (γιατί π.χ. εγώ χρησιμοποιώ τον Chrome αλλά δεν θέλω να εμφανίζεται στους clients γιατί θέλω να χρησιμοποιούν μόνο τον firefox),

  • Μετά από τις εντολές αυτές (π.χ. RCFILE_01="rm /usr/share/applications/gimp.desktop") θέλουν απλά αποσύνδεση οι clients ή επανεκκίνηση; Χρειάζεται δημοσίευση εικονικού δίσκου;
  • Ποιο ακριβώς όνομα του αρχείου βάζουμε; Στο παράδειγμά σου έχεις βάλει "gimp.desktop". Το "gimp" αρκεί; Στον φάκελο μου "/usr/share/applications" το συγκεκριμένο αρχείο έχει το όνομα "Gimp Επεξεργαστής Εικόνων". Ποιο όνομα θα έβαζα εγώ;
  • Και τέλος, μπορώ να εξαιρέσω χρήστες ή τερματικά από αυτούς τους αποκλεισμούς; Π.χ. ο χρήστης "teacher" ή το τερματικό "ltsp133" να βλέπουν όλα τα εικονίδια προγραμμάτων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων κι ελπίζω να μην σε κούρασα!

Δημήτρης

alkisg

Μετά από κάθε αλλαγή στο lts.conf οι clients θέλουν επανεκκίνηση. Δεν χρειάζεται δημοσίευση εικονικού δίσκου.

Τα αρχεία .desktop περιγράφουν μενού. Ο περιηγητής αρχείων nautilus το παίζει έξυπνος και αντί να δείξει το όνομα αρχείου, δείχνει το όνομα του αντίστοιχου μενού, το οποίο δεν μας βολεύει. Για να δεις τα πραγματικά ονόματα είτε πήγαινε σε αυτήν την διεύθυνση στον firefox:
file:///usr/share/applications
είτε κάνε την παρακάτω εντολή σε ένα τερματικό:
ls /usr/share/applications

Αν βάλεις την εντολή RCFILE_01 κάτω από το [Default], ισχύει για όλα τα PC.
Για να το επαναφέρεις σε κάποιο συγκεκριμένο PC, φτιάχνεις στο τέλος του lts.conf μια ενότητα με τη mac address του client, για παράδειγμα:
[01:02:03:04:05:06]
RCFILE_01=""

Ανά χρήστη δεν γίνεται εύκολα με αυτόν τον τρόπο, θέλει άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας μενού που λέγεται alacarte.

d_oikon

Άψογος Άλκη, ευχαριστώ πολύ!

Μία ερώτηση μόνο. Σε δύο thin-client που έχω δεν δούλεψε, παρά μόνο στους υπόλοιπους fat. Χρειάζεται κάτι άλλο για να εφαρμοστεί και στους thin;

Σε ξανά ευχαριστώ.

Δημήτρης Γκίνης

Για να μην ξεκινάει το Dropbox (το να μην εμφανίζεται στα μενού το κατάλαβα) στους clients, θα πρέπει να το δηλώσω στο RM_SESSION_SERVICES (ή στο RM_SYSTEM_SERVICES;) και πώς;
πχ έτσι:
RM_SESSION_SERVICES="rm dropbox"


alkisg

@d_oikon:
Για thin clients ουσιαστικά είναι per-user, το οποίο γίνεται με τον μενού editor alacarte που έλεγα. Τρέξε alacarte σε ένα τερματικό για να δεις για ποιο πράγμα λέω. Θέλει λίγο πιο αναλυτικές οδηγίες, μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ: https://wiki.ubuntu.com/Edubuntu/Documentation/Edubuntu-menueditor

@Δημήτρης, δώσε:
Κώδικας: Bash
firefox file:///etc/xdg/autostart


...δες ποιο θες, και τελικά βάλε το όνομα χωρίς την κατάληξη .desktop, για παράδειγμα:
Παράθεση από: /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/lts.conf
# Εφαρμογές που να μην εκκινούνται αυτόματα κατά τη σύνδεση σε fat clients.
RM_SESSION_SERVICES="bluetooth-applet bluetooth-applet-unity deja-dup-monitor nm-applet ubuntuone-launch zeitgeist-datahub dropbox"

yiannis


alkisg

Ναι θα φύγουν, τα μειονεκτήματα είναι ότι (α) χρειάζεται κάποια ώρα η δημοσίευση, και (β) ότι έτσι δεν μπορείς να κάνεις ξεχωριστά ρύθμιση ανά PC, σε μερικά να κρύβονται και σε μερικά όχι (π.χ. pc καθηγητών).

denispyr

Σε ενημερωμένη έκδοση 18.04 έχω εγκαταστήσει το caja-dropbox. Αυτό έχει βάλει μέσα στο ~/.config/autostart τα αρχεία caja-dropbox.desktop, dropboxd.desktop, dropbox.desktop και τα περνάει και στους χρήστες (κάτι που δε θέλω).
Έβαλα τα ονόματα των παραπάνω αρχείων, χωρίς το .desktop, τόσο στο RM_SESSION_SERVICES όσο και στο RM_SYSTEM_SERVICES αλλά δεν κόβονται, φορτώνονται κανονικά στους clients. Λογικό αφού δεν είναι services αλλά applications.
Σε αυτή τη φάση τα έχω κομμένα σε επίπεδο δημοσίευσης δίσκου. Υπάρχει εναλλακτική;

(Διόρθωση: έσβησα δύο αρχεία που ήταν κατάλοιπα προσπάθειας εγκατάστασης Dropbox εκτός repo)
Διονύσης

alkisg

Δοκίμασε INIT_COMMAND_RM_DROPBOX="rm -f /usr/share/caja/extensions/libcaja-dropbox.caja-extension", αλλά χωρίς να προϋπάρχουν τα ~/.config/autostart αρχεία.

denispyr

Ευχαριστώ Άλκη αλλά δεν έπαιξε  :(
Σβήνω το αρχείο
rm /home/a1-1/.config/autostart/caja-dropbox.desktop
και ξεκινάω το client αλλά το ξαναδημιουργεί μετά την είσοδο και εμφανίζει και το Dropbox.
Διονύσης

alkisg

Έλα από το IRC να το δούμε live, κάπως το είχα κάνει για ένα σχολείο αλλά δεν χρησιμοποιώ dropbox και το ξέχασα.
http://ts.sch.gr/wiki/IRC.

denispyr

Ο Άλκης πέρασε στο lts.conf αυτήν την εντολή
INIT_COMMAND_RM_DROPBOX="rm -f /usr/bin/caja-dropbox"
και με ένα απλό "πονάει dropbox, κόβει dropbox" το έλυσε :)
Διονύσης

ChrsMel

Παράθεση από: denispyr στις 14 Οκτ 2018, 11:29:04 ΠΜ
Ο Άλκης πέρασε στο lts.conf αυτήν την εντολή
INIT_COMMAND_RM_DROPBOX="rm -f /usr/bin/caja-dropbox"
και με ένα απλό "πονάει dropbox, κόβει dropbox" το έλυσε :)

Στο [Default] το βάζουμε;