ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΙΟΡΘΩΤΩΝ ΓΡΑΠΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Ξεκίνησε από pthomop, 16 Αυγ 2010, 10:15:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pthomop

Τουλαχιστον το δικο μας βαθμολογικο κεντρο δεν μας εχει εξοφλησει καθως επισης και η επιτροπη του Λυκειου μου. Αυτα ηταν τα εξασφαλισμενα κονδυλια απο το ΥΠ. Οικονομικων? >:(
Στα 6 χρονια που ειμαι διορισμενος δεν εχει ξανασυμβει αυτο :(

orchid

Από ΓΕΛ Γυθείου Λακωνίας η εξόφληση των επιτηρητών έγινε στις 2/8. Για την επιτροπή, τους χειριστές VBI και τους βαθμολογητές δε γνωρίζω  ???
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

Δημήτρης Δαλαγιώργος

4/8 κατατέθηκε η αμοιβή μου στον τραπεζικό λογαριασμό που είχα υποδείξει. Πήρα, όμως, λιγότερα απ' αυτά που περίμενα! Ή εγώ έκανα λάθος, ή κάποιος στο βαθμολογικό...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

zoi

Καλησπέρα παιδιά!!!
θέλω να ρωτήσω ποιοί μπαινουν στις λυκειακές vbi?? κανονικά δεν πρέπει να είναι οι πε 19-20??? :D

gimnasio

Κανονικά ναι αλλά όταν είναι μικρό το σχολείο μπορεί να μπει σα 2ος κάποιος άλλης ειδικότητας που έχει πιστοποίηση ή τουλάχιστον γνωρίζει από Η/Υ.

dtsilog

Όπως λέει και η εγκύκλιος που βγαίνει κάθε χρόνο"Ως χειριστές του VBI προτείνεται να προτιμώνται καθηγητές πληροφορικής".
Πολύ νωρίς είδες τα Όχι να γίνονται Ίσως... ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ έννοιες που ΧΑΘΗΚΑΝ! (*ΔΕΝ)

fof

Μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά με τις βαθμολογήσεις;
Να περιμένουμε να μας καλέσουν;
Είναι υποχρεωτικό;
Η αμοιβή πόσο είναι;

evry

Βαθμολογητής είναι (εν δυνάμει) οποιοσδήποτε εκπαιδευτικός διδάσκει ή έχει διδάξει το μάθημα τα τελευταία τρία χρόνια. Αν το διδάσκεις λογικά θα σε καλέσουν και για εξέταση φυσικώς αδυνάτων που συνήθως ψάχνουν κόσμο. Αν δεν σε καλέσουν και θέλεις να βαθμολογήσεις  πήγαινε στο πιο κοντινό βαθμολογικό σου (στο βαθμολογικό στο οποίο υπάγεται το σχολείο σου) με μια βεβαίωση από το σχολείο σου ότι διδάσκεις το μάθημα (ή το περσινό σου σχολείο ότι το έχεις διδάξει), και βρες τον συντονιστή του μαθήματος για να πάρεις κωδικό.
  Τώρα αν όλα αυτά τα κάνεις μόνο για τα χρήματα, δεν έχει νόημα. Τα λεφτά κατά τη γνώμη μου είναι πολύ λίγα. Η ιδέα είναι ότι η διαδικασία της βαθμολόγησης σε βοηθάει πάρα πολύ στο μάθημά σου. Επίσης αναλύεις τα λάθη των μαθητών και όταν φτιάχνεις ένα διαγώνισμα στο σχολείο μπορείς να προλάβεις πιθανές παρανοήσεις λάθη κλπ, αλλά και να βαθμολογήσεις τους μαθητές σου στο σχολείο αντικειμενικά με το πνεύμα που βαθμολογούν στις εξετάσεις. Επίσης μπορείς να τους βοηθήσεις επισημαίνοντας λάθη που θα μπορούσαν να κάνουν.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pthomop

Θα συμφωνησω με τον Evry. Σε βοηθα πολυ στο μαθημα. Βλεπεις διαφορετικες λυσεις που ειναι επισης σωστες. Οσο για το οικονομικο, προβλεπω νεα μειωση στις αποζημιωσεις. >:D

Vangelis

fof  θα σε καλέσουν οπωσδήποτε γιατί τα βαθμολογικά της Αττικής  έχουν πολλά γραπτά. 
Η αμοιβή είναι 2 ευρώ το γραπτό.  Υπολόγισε ότι θα κάνεις 3-4 γραπτά την ώρα και στην καλύτερη των περιπτώσεων (αν δεν έχουν απαντήσει θέματα) 5-6.  Με ένα  μέσο όρο 4 γραπτά παίρνεις μικτά 8 ευρώ την ώρα.
Δεν είναι πολλά αλλά καλύτερα από το τίποτα και επίσης κερδίζεις πολύ σε εμπειρία.  Την επόμενη χρονιά θα ξέρεις τι παρανοήσεις έχουν τα παιδιά σε συγκεκριμένα θέματα και προσαρμόζεις την διδασκαλία σου.
Η συμμετοχή στη βαθμολόγηση μάλλον θα είναι υποχρεωτική από εφέτος.

fof


Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: gimnasio στις 08 Απρ 2011, 11:07:36 ΜΜ
Κανονικά ναι αλλά όταν είναι μικρό το σχολείο μπορεί να μπει σα 2ος κάποιος άλλης ειδικότητας που έχει πιστοποίηση ή τουλάχιστον γνωρίζει από Η/Υ.

Είναι μια πονεμήνη ιστορία για το ποιοι μπαίνουν χειριστέ στο VBI.

Νομίζω πως είναι λίγα τα σχολεία που και οι δυο χειριστές είναι πληροφορικοι, και κακώς "αφήνουμε" συναδέρφους άλλων ειδικοτήτων να κάνουν τους χειριστές.

Όσο αφορά για το μικρό σχολείο, μποροπύν να πάρουν ως χειριστή τον καθηγητή πληροφορικής του Γυμνασίου της περιοχής, όπως απαίτησε και τελικά το έκανε ένας γνωστός μου.

Vangelis

Η θέση του VBI χρησιμοποιείται από πολλούς διευθυντές ως μια θέση "επιβράβευσης" της καλής συνεργασίας.
Η σχετική εγκύκλιος δίνει ένα προβάδισμα στην δική μας ειδικότητα αλλά δεν αποκλείει και τις άλλες.

Να σημειώσω όμως και ένα αρνητικό.  Υπάρχει πρόβλημα στην εξέταση των ΦΑ στις γενικές εξετάσεις.  Επειδή πολλά άτομα της Πληροφορικής είναι  στο VBI είτε δεν πηγαίνουν καθόλου είτε πηγαίνουν μετά το πέρας της δυνατής αποχώρησης στα εξεταστικά κέντρα.  Αυτό σε συνδυασμό με το ότι η τεχνολογική έχει το μεγαλύτερο πλήθος ΦΑ  δημιουργεί καθυστερήσεις και επιβαρύνσεις στους συναδέλφους που τυχαίνει να μην είναι στο VBI και είναι από το πρωί στα εξεταστικά κέντρα.   
Θα πρέπει οι συνάδελφοι  των VBI να διευκολύνουν την εξέταση των ΦΑ.

zoi

Καλά και το δικό μου που είναι μεγάλο σχολείο και είμαστε 2 πε19-20 κανένας στο vbi. Φυσικά και έκανα φασαρία και μου έκανε την χάρη να με βάλει αναπληρώτρια vbi κάτι που φυσικά δεν δέχτηκα και αρνήθηκα να κάνω το παραμικρό για τις πανελλήνιες απο δώ και πέρα. Τον άλλον συνάδελφο  δεν τον ρώτησαν καν. Αορατος!!!
Λέτε να παω στον διευθυντή της διεύθυνσης???
Η φετινή ανακοίνωση έλεγε  οτι προηγούμαστε???

pthomop

Προηγουμαστε αλλα υπαρχουν αλλοι 'ειδικοι' οπως φυσικοι και μαθηματικοι. Η θεση στο VBI παντα έχει ΄να κάνει με την σχέση που έχεις με τον διευθυντή και αν ανήκεις στην κλίκα του.
Αλλα θα σου πρότεινα να μην συμμετάσχεις καθολου φέτος. Θα μειώσουν κατα 30% ακομα τις αμοιβές οπότε δεν αξίζει τον κόπο. Εγω φέτος αρνήθηκα να συμμετάσχω. >:D