Δεν μπορώ να μπω σε γραφικο περιβαλλον ubuntu 12.04 ltsp

Ξεκίνησε από jim_katsar, 27 Απρ 2015, 05:47:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Έκανα μία βλακεία και τώρα δεν μπορώ να μπω σε γραφικό περιβάλλον αλλά ΜΟΝΟ κονσόλα!!!

Μπήκα (τι το ήθελα) στις ρυθμίσεις συστήματος 'Πρόσθετοι οδηγοί' κ από τον nvidia173 που ήταν εγκατεστημένο έβαλα τον nvidia503 αν θυμάμαι καλά γιατί δίπλα έγραφε 'συνιστώμενος'
Από το σημείο αυτό κ μετά με βάζει κατευθεία σε κατάσταση κονσόλας. Δεν ξέρω τι να κάνω
Ο server δουλεύει κανονικά. Τα τερματικά μπαίνουν κανονικά (από ένα τέτοιο γράφω) αλλά εγώ δεν μπορώ να δω ότι έχω ή να ανοίξω κάποια εφαρμογή μέσα στον Server. Ούτε τον επόπτη για να ελέγχω τους υπολογιστές ούτε τίποτα.
Παρακαλώ βοήθεια.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω πάλι την nvidia173 αλλά μάταια.
Επίσης στην κατάσταση κονσόλας μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα:

**(process:2214) WARNING** Η γραμμή εντολών 'dbus-launch --autolaunch=3cbd9e355eb6ecb3b5a6ca8200004c68 --binary-syntax --close-stderr τερματίστηκε με κατάσταση εξόδου διαφορετική από το μηδέν 1: Autolaunch error: X11 initializaion failed.\n

**(process:2218) WARNING** Η γραμμή εντολών 'dbus-launch --autolaunch=3cbd9e355eb6ecb3b5a6ca8200004c68 --binary-syntax --close-stderr τερματίστηκε με κατάσταση εξόδου διαφορετική από το μηδέν 1: Autolaunch error: X11 initializaion failed.\n

**(process:2222) WARNING** Η γραμμή εντολών 'dbus-launch --autolaunch=3cbd9e355eb6ecb3b5a6ca8200004c68 --binary-syntax --close-stderr τερματίστηκε με κατάσταση εξόδου διαφορετική από το μηδέν 1: Autolaunch error: X11 initializaion failed.\n

apapakL

Συνάδελφε δοκίμασε από την κονσόλα να απεγκαταστήσεις τους drivers της nvidia

sudo apt-get --purge remove nvidia-*


Μετά κάνε reboot

sudo reboot


και λογικά το γραφικό περιβάλλον θα επανέλθει με τον προεπιλεγμένο nouveau driver...

alkisg

Αν δεν τα καταφέρεις, μπες από έναν thin client, άνοιξε ένα σημειωματάριο και γράψε το password του administrator για να το δω, και μετά άνοιξε ένα τερματικό και δώσε αυτήν την εντολή για απομακρυσμένη σύνδεση:
Κώδικας: Bash
x11vnc -noshm -nopw -q -loop -connect_or_exit srv1-dide.ioa.sch.gr


...μετά άστα ανοιχτά, όταν πάω στη δουλειά θα το δω και μετά όταν τελειώσω στα κλείνω εγώ.

jim_katsar

Σας ευχαριστώ το πρόβλημα λύθηκε...
Έκανα απεγκατάσταση τους drivers της nvidia και με το reboot μπήκα κανονικά. Βέβαια η ανάλυση ήταν χάλια κ έπρεπε να μπω να περάσω πάλι drivers από: Όλες οι ρυθμίσεις->Πρόσθετοι οδηγοί υλικού. Όλα Καλά.

Σημείωση: Στο εργαστήριο όλα τα τερματικά είναι fat k δεν ξέρω αν θα έπαιζε η εντολή του alkisg ή θα έπρεπε να βγάλω λίγη μνήμη από ένα μηχάνημα  ;D για να το κάνω thin.