πρόβλημα στη λειτουργία 2 fat clients

Ξεκίνησε από yiannis, 31 Οκτ 2012, 01:55:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apapakL

Παράθεση από: alkisg στις 13 Νοε 2012, 06:03:25 ΜΜ
...... Απομένει η εγκατάσταση του squid. Ισχύουν οι οδηγίες που υπάρχουν από το 2010 στη βιβλιοθήκη; Γιατί στο wiki δεν αναφέρεται κάτι σχετικό...

Μέχρι να αυτοματοποιηθεί η μέθοδος αν θες μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που περιγράφω εδώ. Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις υλοποιούν το κλείδωμα των ρυθμίσεων μόνο για firefox και όχι για chromiun (αν το έχεις εγκατεστημένο...)

yiannis

Παράθεση από: apapakL στις 13 Νοε 2012, 08:23:17 ΜΜ
Μέχρι να αυτοματοποιηθεί η μέθοδος αν θες μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που περιγράφω εδώ. Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις υλοποιούν το κλείδωμα των ρυθμίσεων μόνο για firefox και όχι για chromiun (αν το έχεις εγκατεστημένο...)

Eυχαριστώ!! :)
Το κλείδωμα των ρυθμίσεων δεν με απασχολεί ακόμα! Μόλις βρεθεί κάποιος μαθητής να παρακάμψει τον proxy θα το ξαναδώ :)
Χωρίς το κλείδωμα, δεν θα δουλεύει και το firefox και το chromium (ναι έχω και τα 2) μέσω proxy; Δηλαδή αν κάνω μέχρι και το βήμα 4 δεν θα είμαι εντάξει;

yiannis

#32
Παράθεση από: alkisg στις 13 Νοε 2012, 06:03:25 ΜΜ
ΟΚ αφού γλύτωσες από τα κολλήματα τώρα μπορείς να δοκιμάσεις διάφορες επιλογές του intel driver μήπως και δεις βελτίωση και στο wine.
Δοκίμασε για τους δύο αυτούς clients να βάλεις στο lts.conf:
X_OPTION_01="\"NoAccel\""

Εννοείς στο τέλος του lts.conf να προσθέσω κάτι τέτοιο;
[mac address του 1ου]
X_OPTION_01="\"NoAccel\""
[mac address του 2ου]
X_OPTION_01="\"NoAccel\""

ΠαράθεσηΓια το παράθυρο που ζητάει κωδικό, μήπως π.χ. ο firefox ζητάει να κάνει update τον flash player;
Αυτό γίνεται συγκεντρωτικά για όλους τους χρήστες από τον server, κάνοντας update και μετά δημοσίευση εικονικού δίσκου.
Αν όχι, γράψε επακριβώς το μήνυμα.

Τα έχω κάνει αυτά. Δεν πρέπει να είναι αυτό. Αλλά θα το ξανακάνω αύριο και θα στείλω λεπτομέρειες.

ΠαράθεσηΓια τα fonts των Windows, τα live CDs της Τεχνικής Στήριξης περιέχουν ήδη όλα τα βασικά (/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts).
Αν θες επιπλέον fonts, μπορείς να τρέξεις gksudo nautilus και να αντιγράψεις όποια θες στον παραπάνω φάκελο.

Για τα core fonts, το είχα δει. Προσπαθούσα να προσθέσω και τα C fonts (calibri, cambria κλπ). Αλλά αυτό με την αντιγραφή δεν το σκέφτηκα. Το πιο απλό απ' όλα ;)

Και κάτι ακόμα, αν δεν σας κουράζω: Έχω 2 τύπους οθονών: CRT 17" και LCD 16:9 18" ή 19". Προφανώς δουλεύουν σε διαφορετικές αναλύσεις. Για τις LCD όλα είναι καλά. Στις CRT όμως, άλλες μπαίνουν σε 1024*768 και άλλες σε 1280*1024. Νομίζω ότι η πρώτη ανάλυση είναι προτιμότερη. Φαίνεται να ζορίζει και λιγότερο τις κάρτες γραφικών και το refresh rate είναι καλύτερο. Πώς θα κάνω force σε όλες τις 17άρες να παίζουν σε 1024*768; Πάλι στο lts.conf στο τέλος με τις mac addresses; Με ποια παράμετρο; Είδα ότι στο lts.conf μπορώ να βάλω κοινή ανάλυση για όλους. Αλλά στη δική μου περίπτωση δεν βολεύει αυτό...

alkisg

Παράθεση από: yiannis στις 13 Νοε 2012, 08:41:17 ΜΜ
Εννοείς στο τέλος του lts.conf να προσθέσω κάτι τέτοιο;

Yup.

Παράθεση από: yiannis στις 13 Νοε 2012, 08:41:17 ΜΜ
Πάλι στο lts.conf στο τέλος με τις mac addresses; Με ποια παράμετρο;

Ναι, με την XRANDR_MODE_0=1024x768. Τις mac address τις βλέπεις με δεξί κλικ → ιδιότητες από τον Επόπτη. Με την ευκαιρία αν θες δηλώνεις και HOSTNAME=PCxx ώστε να έχεις κανονικά ονομασμένους όλους τους clients.

apapakL

Παράθεση από: yiannis στις 13 Νοε 2012, 08:36:15 ΜΜ
Eυχαριστώ!! :)
Το κλείδωμα των ρυθμίσεων δεν με απασχολεί ακόμα! Μόλις βρεθεί κάποιος μαθητής να παρακάμψει τον proxy θα το ξαναδώ :)
Χωρίς το κλείδωμα, δεν θα δουλεύει και το firefox και το chromium (ναι έχω και τα 2) μέσω proxy; Δηλαδή αν κάνω μέχρι και το βήμα 4 δεν θα είμαι εντάξει;

Δυστυχώς όχι... Οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις ορίζουν τον proxy για τον firefox μόνο και όχι για τον chromium ο οποίος χρησιμοποιεί τις ρυθμίσεις proxy του συστήματος. Πρέπει με κάποιο τρόπο να ορισθούν για όλους τους χρήστες. Ωστόσο το συγκεκρiμένο task δεν δούλεψε με τους τρόπους που περιγράφηκαν στο σχετικό thread (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4761.0),  λόγω κάποιων bugs (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-control-center/+bug/1055525 και http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=542270) τα οποία δεν γνωρίζω αν έχουν λυθεί...

yiannis

Μόλις ξεκινάει ο Διερμηνευτής βγαίνει ένα παράθυρο, με τίτλο
OpenSSH
και μέσα στο παράθυρο λέει root@server's password. Έχει ένα πλαίσιο για να το συμπληρώσω, αλλά δεν δέχεται ότι και να βάλω! Δεν φεύγει από τη μέση με τίποτα, παρά μόνο με επανειλημμένα esc.

Σε άλλον client, μου έβγαλε άλλο παράθυρο, το οποίο το βλέπω για πρώτη φορά:
Could not grab keyboard. A malicious client may be eavesdropping on your session.

Τέλος, στο server, όταν τρέχω το epoptes, μου βγάζει που και που το μήνυμα που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα

Την ανάλυση και τα ονόματα των σταθμών τα έφτιαξα. Ευχαριστώ :)

alkisg

Για το Διερμηνευτή και το OpenSSH, δεν το έχω ξαναακούσει και δεν μπορώ να το αναπαραγάγω, αν θες έλα από το IRC να το δούμε live.
Αυτό με το could not grab keyboard μπορεί να το έβγαλε κάποια εφαρμογή που ήθελε full screen επιβεβαίωση (όπως αυτή που ζητάει κωδικούς) και να έτυχε να υπάρχει ανοιχτό μενού οπότε να μην μπορούσε να κάνει grab, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μας απασχολήσει εκτός αν δεις να ξανασυμβαίνει συχνά.
Για τον Επόπτη, επισύναψε το αρχείο /var/crash/κάτι-με-epoptes-μέσα.crash (ή το βλέπουμε κι αυτό στο IRC).

yiannis

Παράθεση από: alkisg στις 14 Νοε 2012, 05:24:05 ΜΜ
Για το Διερμηνευτή και το OpenSSH, δεν το έχω ξαναακούσει και δεν μπορώ να το αναπαραγάγω, αν θες έλα από το IRC να το δούμε live.

Ποια μέρα/ώρα μπορεί να γίνει αυτό;

ΠαράθεσηΑυτό με το could not grab keyboard μπορεί να το έβγαλε κάποια εφαρμογή που ήθελε full screen επιβεβαίωση (όπως αυτή που ζητάει κωδικούς) και να έτυχε να υπάρχει ανοιχτό μενού οπότε να μην μπορούσε να κάνει grab, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μας απασχολήσει εκτός αν δεις να ξανασυμβαίνει συχνά.

Όχι, μία φορά το έχω δει ως τώρα...

ΠαράθεσηΓια τον Επόπτη, επισύναψε το αρχείο /var/crash/κάτι-με-epoptes-μέσα.crash (ή το βλέπουμε κι αυτό στο IRC).

Θα το στείλω αύριο κι αυτό!

alkisg

Οποιοδήποτε πρωί μπαίνεις στο IRC, ρωτάς, και περιμένεις από λεπτό μέχρι δεκάλεπτο για απαντήσεις + live support, αν όχι ξαναδοκιμάζεις άλλη μέρα.

yiannis

#39
Καλημέρα!
Επισυνάπτω το /var/crash/_usr_bin_epoptes.1000.crash
για το πρόβλημα που είπα παραπάνω με τους Επόπες.

Ευχαριστώ και για το πρωινό support. Δυστυχώς έπεσε πάνω σε μάθημα και είχα μια καθυστέρηση στην ανταπόκριση. Δεν είδα και τι έκανες τελικά. Έβγαλες άκρη γιατί κόβεται η ssh σύνδεση και δεν βλέπουν οι χρήστες το home dir; Με τους επόπτες; Δεν είδα αν σου έβγαλε το μήνυμα. Αλλά μήπως και γι' αυτό έφταιγε η επικοινωνία; Ίσως το crash αρχείο βοηθήσει σε αυτό.

Πάντως είχε πλάκα την ώρα του μαθήματος που οι μαθητές έβλεπαν έναν ΗΥ χωρίς χρήστη να κάνει διάφορα. Κάποιος από αυτούς μάλιστα κάτι πρέπει να σου έγραψε κιόλας. Μετά, έκλεισα την οθόνη και το διάλειμμα έλαβε τέλος :)

alkisg

Το πρόβλημα με τον Επόπτη πρέπει να είναι επειδή διάλεξες κάποιον, μετά έκανες κάποια ενέργεια σ' αυτόν (π.χ. προβολή οθόνης), αλλά στο μεταξύ έκλεισε ο client οπότε παραπονιέται γιατί δεν κατάφερε να του προβάλλει την οθόνη. Το ανέφερα στον Phantomas, θα έρθει update που θα το λύνει.

Για το πρόβλημα με το wine, φαίνεται ότι κόβεται η σύνδεση του ssh. Το είδα μία μόνο φορά, μετά δεν κατάφερα να το αναπαραγάγω πάλι. Δεν έχει σχέση με τον Επόπτη και νομίζω ότι δεν έχει καν σχέση με το wine. Αν μπορέσεις να βρεις τρόπο αναπαραγωγής του, ή αν το έχει δει κάποιος άλλος, να το δούμε ξανά με απομακρυσμένη βοήθεια.

yiannis

Δυστυχώς, τα προβλήματα συνεχίζονται. Και σήμερα υπήρξε το πρόβλημα με το ssh και δεν έβλεπαν τους φακέλους. Επίσης άνοιξε και το παράθυρο που ζητούσε το root password. Δυστυχώς όμως, δεν μπορώ να το αναπαράγω με συνέπεια. Να πω δηλαδή ότι αν κάνω αυτό θα έχω πρόβλημα. Άλλες φορές ο ίδιος ΗΥ με τον ίδιο χρήστη δουλεύει κανονικά και κάποιες άλλες όχι. Κατά το μάθημα, όταν γίνεται αυτό, το μόνο που κάνω είναι να ξαναξεκινήσουν και να ευχηθώ όλα να πάνε καλά. Υπάρχει περίπτωση να μην έγινε κάτι σωστά κατά την εγκατάσταση;

Επίσης με τις κάρτες γραφικών λύθηκε το θέμα του ενός, αλλά όχι του άλλου. Θα δω μήπως δουλέψει κάποια άλλη ρύθμιση.

Επειδή όλα αυτά γίνονται κατά τη διάρκεια του μαθήματος, έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα. Με το 10 είχα πολύ πιο σταθερό περιβάλλον εργασίας, και πρόβλημα μόνο με τους 2 συγκεκριμένους ΗΥ. Αν δεν βγάλω άκρη και αυτήν την εβδομάδα, με βλέπω να ξαναγυρίζω στον παλιό σκληρό δίσκο με το 10, και δε θα χρησιμοποιώ τους 2 προβληματικούς ΗΥ. Ή θα ψάξω να τους βάλω κάποια άλλη κάρτα.

Όπως και να'χει, ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!! :)

alkisg

Γιάννη αν θες πριν γυρίσεις στην 10.04, να κάνουμε μια δοκιμή με NFS, να δούμε αν είναι πιο σταθερό από το προεπιλεγμένο SSHFS στο εργαστήριό σου. Αν είναι πες μου να αναρτήσω σχετικές οδηγίες.

yiannis

#43
Άλκη, δεν έχω καμία αντίρρηση να δοκιμάσω οτιδήποτε που θα μπορούσε να βοηθήσει σε επίλυση προβλημάτων. Αν δεν σου είναι κόπος οι οδηγίες, εγώ ευχαρίστως να το κάνω.

Στην 10.04 ποιο από τα δύο χρησιμοποιείται; NFS/SSHFS;

Το πρόβλημά μου είναι ότι είμαι σε ένα περιβάλλον που τελικά δεν είναι λειτουργικό και δεν μπορώ να αντιμετωπίσω τα προβλήματα που προκύπτουν κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Και δε νιώθω άνετα με αυτό. Γι' αυτό και λέω προς το παρόν να γυρίσω πίσω και αργότερα βλέπουμε :)

Ένα άλλο πρόβλημα που μου έκανε σήμερα ο server είναι ότι όταν επιλέγω τερματισμό, με πάει στην login screen! Είτε είμαι συνδεδεμένος είτε όχι!!

yiannis

Απ' ότι διάβασα σε άλλο νήμα η 10.04 χρησιμοποιούσε NFS. Μου λύθηκε κι αυτή η απορία :)
Αν θέλεις να δοκιμάσω να το αλλάξουμε, μου λες. Λέω να το αφήσω και αυτή την εβδομάδα στη 12 και βλέπουμε. Αν είναι μου στέλνεις οδηγίες.

Το τελευταίο με το server λύθηκε. Μόνο του... Έγιναν κάποια updates σήμερα, μπορεί να έπαιξε ρόλο και αυτό.