τις αναβαθμίσεις του λογισμικού τις εγκαθιστώ όλες;

Ξεκίνησε από marilena, 05 Νοε 2018, 02:50:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

marilena

καλημέρα,
για το Ubuntu 18.04
εγκαθιστώ τις ενημερώσεις και του βασικού κορμού; θυμάμαι στην παλιά έκδοση δημιουργούνταν προβλήματα.
ευχαριστώ

ilias_s

#1
Εννοείς αν χρειάζεται να αναβαθμίσεις την 18.04.01 LTS σε 18.10 (που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες)?

Θα έλεγα πως, αν δε θες την 18.10 για κάποιο πολύ συγκεκριμένο λόγο, δεν χρειάζεται να προχωρήσεις σε αυτή την αναβάθμιση. Οι εκδόσεις LTS (Long Term Support) υποστηρίζονται με critical fixes και updates για 5 χρόνια. Η έκδοση 18.10 θα υποστηρίζεται μέχρι τον Ιούλιο του 2019.

Αυτό μάλλον εξυπηρετεί και τα παιδιά που μας υποστηρίζουν (αν κάνω λάθος κάπου παρακαλώ διορθώστε με)!


alkisg

Οι LTS εκδόσεις του Ubuntu είναι αυτές που βγαίνουν κάθε ζυγό Απρίλιο (12.04, 14.04, 16.04, 18.04 κλπ).
Τις μη-LTS εκδόσεις του Ubuntu καλύτερα να μην τις εγκαθιστά κανένας εκτός κι αν είναι developer.

Νομίζω όμως ότι η Μαριλένα εννοεί τις ενημερώσεις των προγραμμάτων (σαν το apt full-upgrade από κονσόλα).
Ναι, αυτές τις κάνουμε όλες πάντα. Δεν γνωρίζω να πρότεινε ποτέ κανείς να μην κάνουμε ενημερώσεις... προβλήματα μπορεί να βγαίνουν πού και πού, π.χ. ακόμα και το Microsoft Windows update του Οκτωβρίου ήταν πανωλεθρία και διέγραψε και αρχεία, αλλά δεν σταματάμε ποτέ τις ενημερώσεις επειδή μπορεί κάποτε να υπάρχει θέμα...

marilena

ναι, αυτό εννοούσα, τις ενημερώσεις των προγραμμάτων. ευχαριστώ. τις προχωρώ.
bonjour

ilias_s

Παράθεση από: alkisg στις 05 Νοε 2018, 05:49:32 ΜΜ
...

Νομίζω όμως ότι η Μαριλένα εννοεί τις ενημερώσεις των προγραμμάτων (σαν το apt full-upgrade από κονσόλα).

...

Εγώ δεν κατάλαβα. Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!