Συνάρτηση Α_Τ

Ξεκίνησε από nikolasmer, 25 Φεβ 2014, 12:51:44 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikolasmer

Ζητώ συγνώμη για το παρακάτω θέμα αλλά ειλικρινά δεν γνωρίζω τί ακριβώς γίνεται.
Η συνάρτηση Α_Τ υπολογίζει την απόλυτη τιμή ενός αριθμού ή μιας έκφρασης. Δεν γνώριζα αν δουλέυει για ακέραιες ή πραγματικές τιμές. Στο παρακάτω τμήμα
Διάβασε α
β ← Α_Τ(α) 
Εμφάνισε β


του εισάγω
-4.7 και μου επιστρέφει 5.
Κάνει και στρογγυλοποίηση αυτή η συνάρτηση ή παίζει μόνο για ακέραιες τιμές; ???

Υ.Γ. Όταν γράφω πρόγραμμα δουλέυει κανονικά όπως περίμενα.
Στη δήλωση της συνάρτησης ποιός είναι ο τύπος της επιστρεφόμενης τιμής; Ακέραια ή πραγματική; Δουλεύει και για τα δυο νομίζω.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

petrosp13

Θα έλεγα να μην εμπιστεύεσαι τόσο πιστά τις υλοποιήσεις της ΓΛΩΣΣΑΣ που προφανώς έχουν προβληματάκια
Η Α_Τ υπολογίζει την απόλυτη τιμή όπως ορίζεται στα μαθηματικά
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

nikolasmer

Ευχαριστώ Πέτρο. Για τον τύπο επιστρεφόμενης τιμής αν κάποιος ρωτήσει, τί απαντάω;
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

petrosp13

Μάλλον πραγματικός
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

alkisg

Κώδικας: Ψευδογλώσσα
Αλγόριθμος Δοκιμή
α ← 4.5
β ← Α_Τ(α) 
Εμφάνισε β
Τέλος Δοκιμή


Αυτό εμφανίζει κανονικά 4.5 όπως θα έπρεπε, ενώ αν αλλαχθεί η "α ← 4.5" με "Διάβασε α", τότε βγάζει το πρόβλημα που είπες.
Είναι bug της τρέχουσας beta έκδοσης του Διερμηνευτή, θα διορθωθεί στην επόμενη έκδοση.
Το πρόβλημα είναι στην αυτόματη ανίχνευση των τύπων δεδομένων της Ψευδογλώσσας, ενώ φυσικά στη ΓΛΩΣΣΑ που δηλώνονται οι τύποι δεδομένων δεν συμβαίνει.

Ο τύπος της Α_Τ(x) είναι ακέραιος όταν το x είναι ακέραιος, και πραγματικός όταν το x είναι πραγματικός:
https://alkisg.mysch.gr/ΓΛΩΣΣΑ/Ενσωματωμένες_συναρτήσεις/

nikolasmer

#5
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.
Κάτι ακόμα
1. Στην e - βιβλιοθήκη της ΓΛΩΣΣΑΣ μπορεί να υπάρχουν συναρτήσεις που έχουν το ίδιο όνομα και να επιστρέφουν η μια πραγματική και η άλλη ακέραια τιμή ή αυτό γίνεται μόνο για τις ενσωματωμένες συναρτήσεις;
2. Βλέπω στο link το κείμενο
ΠαράθεσηΥπάρχει ασάφεια σχετικά με το αν η Α_Τ(-5.5) κάνει -5 ή -6, δείτε το σχετικό θέμα στο Στέκι των Πληροφορικών. Μπορείτε να ορίσετε τη συμπεριφορά που θέλετε από τις επιλογές του Διερμηνευτή.
θέλει Α_Μ ή κάνω λάθος.

Καλό κουράγιο σε όλους.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

alkisg

Παράθεση από: nikolasmer στις 25 Φεβ 2014, 09:56:31 ΠΜ
1. Στην e - βιβλιοθήκη της ΓΛΩΣΣΑΣ μπορεί να υπάρχουν συναρτήσεις που έχουν το ίδιο όνομα και να επιστρέφουν η νια πραγματική και η άλλη ακέραια τιμή ή αυτό γίνεται μόνο για τις ενσωματωμένες συναρτήσεις;

Μόνο για τις ενσωματωμένες.

Παράθεση από: nikolasmer στις 25 Φεβ 2014, 09:56:31 ΠΜ
2. Βλέπω στο link το κείμενο θέλει Α_Μ ή κάνω λάθος.

Σωστός, να διορθωθεί κι αυτό. :)

nikolasmer

Για να μην ανοίγω άλλο thread...την ακολουθία των χαρακτήρων 'ΜΕ' μου τη βγάζει σαν δεσμευμένη λέξη. Ξεχνάω κάτι?
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

evry

έλα είναι το με στο με βήμα.
Παράθεση από: nikolasmer στις 29 Μαρ 2020, 06:07:55 ΜΜ
Για να μην ανοίγω άλλο thread...την ακολουθία των χαρακτήρων 'ΜΕ' μου τη βγάζει σαν δεσμευμένη λέξη. Ξεχνάω κάτι?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

nikolasmer

Παράθεση από: evry στις 29 Μαρ 2020, 07:00:43 ΜΜ
έλα είναι το με στο με βήμα.
Εε όχι!! Ντροπή μου . Το είχα ξεχάσει εντελώς. Χαχα
Ευχαριστώ.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός