Το μισθό σας τον ειδατε;

Ξεκίνησε από alex1alex, 27 Σεπ 2011, 04:24:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alex1alex

Σημερα επαθα να μικρο εγκεαφαλικο οταν ειδα οτι ο μισθος μου μειωθηκε κατα 200€ ο οποιος ειχε μειωθει τον προηγουμενο μηνα 134€ !!!!!
Σημειωτεον μου γινεται παρακρατηση για στεγαστικο απο το παρακαταθηκων 807!
Ετσι σημερα πηρα για 15μερο 144€ !!!!!

Δηλαδη αν γινουν και αλλες μειωσεις θα γινει αρνητικος και θα καλουμαι να πληρωνω για να κραταω τη θεση μου

Εσεις τι λετε; θα καθομαστε να συζηταμε για τα project και για τις αντιπαραθεσεις με τους συναδελφους ή θα παμε και θα τους σπασουμε τα κεφαλια;;;;΄

μηπως ξερει κανεις αν γινεται με αιτηση μου να μην κρατανε το δανειο απο τη μισθοδοσια αλλα να πηγαινω να τα καταθετω εγω;

iliasthes

#1
Συνάδελφε, είναι κάτι που είχε επισημανθεί από τον Ιούλιο στο φόρουμ, αλλά δυστυχώς μόνο όταν έρχεται η ώρα της πληρωμής το καταλαβαίνουμε. Ο μισθός μου αυτό το μήνα είναι κατά 10 ευρώ μεγαλύτερος από το μισθό όταν πρωτοδιορίστηκα (μαζί με τις κρατήσεις του νεοδιόριστου)  και κατά 15 ευρώ μικρότερος από το μισθό που έπαιρνα όταν ήμουν αναπληρωτής.  Πλησιάζουμε τα 800 ευρώ που είχαν γίνει αναφορές πριν δυο χρόνια όταν μπήκαμε στο μνημόνιο και κάποιοι μιλούσαν για κινδυνολογία. Πάντως η μεγάλη μείωση, οφείλεται στο γεγονός οτι γίνεται αναδρομική παρακράτηση των φόρων και των εισφορών για τους μήνες Γενάρη-Σεπτέμβρη μέσα σε τρεις μήνες, έτσι αντί για μείωση πχ 75 ευρώ έχουμε 300 ευρώ το μήνα μαζεμένα.

Για το θέμα της μισθοδοσίας δεν γνωρίζω δυστυχώς να σε βοηθήσω, αλλά είμαι το ίδιο αγανακτισμένος, διότι αφαιρώντας το ενοίκιο που πληρώνω έμεινα με 120 ευρώ μέχρι τις 13 του μηνός που μπορεί να ξαναπληρωθώ.

dim

Τον μισθό τον είδατε?
Τον ήπιαμε!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Katsadouros_Dhm

Μάλλον μας έδωσαν τόσο λίγα για να μας φανούν πολλά τα 500-600 που θα πάρουμε το άλλο δεκαπενθήμερο.  >:(
Κουράγιο παιδιά...

Keep Growing

Τι σεμνά ρε Λάμπρο;
Αυτοί μας βιάζουν πατόκορφα!

Δεν τον ήπιαμε απλά, αλλά τον κατάπιαμε τον βόθρο τους!!!
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Δε μου λέτε, με τι κουράγιο καινοτομείτε συνάδελφοι;
Πρώτα απ' όλα, τι εικόνα είναι αυτή μπροστά στους μαθητές μας!
Μόνο με τα "σώβρακα" μας αφήσανε οι "πατριώτες" "διασώστες" μας.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

mao-che-nig

Καλησπέρα ξανά.... μετά από σχετικά μακρά απουσία
Μπαίνω στο προκείμενο αμέσως.
Δεν τον είδα το μισθό μου γιατί:
α) εξακολουθώ να έχω προβλήματα όρασης
β) ήταν πολύ μικρός και δε φαινόντανε
γ) πληρώθηκε αυτόματα ένας λογαριασμός από τη μισθοδοσία και δεν έμειναν και πολλά να δω
δ) δεν ήταν μισθός αλλά χαρτζιλίκι ανήλικου λούστρου της δεκαετίας του 50
ε)τι, θέλετε κι άλλα;

dim

Δεν ξέρω ποιοι θα είμαστε μέχρι το συνέδριο... αλλά θέλω πολύ να συναντηθούμε.
Παναγιώτη Λάμπρο dora Άλκη Χρήστο... θα ξεχνάω.. σίγουρα κάποιους... αλλά ξέρετε εσείς.. dim και όλοι οι αγωνιστές υποστηρικτές!!!
Βάζω μπουκαλάκι στας Πάτρας!!!!!!!!!!
Το ένα δικό μου.

Keep Growing

Δε βαριέστε, που θα πάει, κάποτε θα μας "στρώσουν"!
Θα γίνουμε το λίπασμα για να "σωθεί" η "πατρίδα" μας.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λευτέρης Δουκέρης

Παράθεση
Πάντως η μεγάλη μείωση, οφείλεται στο γεγονός οτι γίνεται αναδρομική παρακράτηση των φόρων και των εισφορών για τους μήνες Γενάρη-Σεπτέμβρη μέσα σε τρεις μήνες, έτσι αντί για μείωση πχ 75 ευρώ έχουμε 300 ευρώ το μήνα μαζεμένα.
Παράθεση

δυστυχώς μέσα στις πολλές εξωδιδακτικές που κάνουμε οι πληροφορικοί είναι  και η μισθοδοσία ( την είχα αναλάβει για κάποια χρόνια ) . Ξέροντας λοιπόν λίγα βασικά πράγματα πάνω στην μισθοδοσία και λαμβάνοντας υπόψη ότι τα μικτά μου είναι γύρω στα 1850€.εχουμε μόνιμη περικοπή στις μισθοδοσίες Οκτωβρίου (2% επι των μικτών μας )+ (1% επι των μικτών μας) +( περικοπή 50€ απο το κίνητρο απόδοσης) + (αυξημένη παρακράτηση φόρου 35€) αρα σύνολο γύρω στα 130 με 140 καθαρά περικοπή για πάντα!!!

Ο μισθός πριν 2 χρόνια ήταν 1450 καθαρά  με 2 παιδιά και 16 χρόνια υπηρεσίας . Αν βάλουμε και τα δώρα που μας κόψανε έχουμε χάσει 400 με 450 μηνιαίος , πάμε για το 1/3 το μισθού!!!!!!!!!!!!!!

βέβαια (κάνω και λίγο πλάκα ) να βρεθεί και κάποιος να σου πει :» εσύ φταις ρε κακομοίρη που ήθελες δάνειο ... γιατί ήθελες να ζήσεις σε τέτοια χλιδή και πολυτέλεια ???Ε?? το σπίτι τι τόθελες?
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

Keep Growing

Τα πράγματα, πλέον πρέπει να λέγονται με το όνομά τους, χωρίς περιστροφές.
Μεταμοντέρνα νεοταξική χούντα, είναι πλέον το πολίτευμά μας.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λευτέρης Δουκέρης

 συμφωνώ Keep .βεβαιά θα υπάρχουν πάντα οι θρασείς και οι βολεμένοι που θας μας θυμίζουν ότι ο καλός πολίτης είναι ο υπάκουος πολίτης και αυτός
ειναι που φταίει για την κατάντια αυτού του κράτους!!!!!!!!!
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ

fof

Ποτέ
μην ακούτε ανθρώπους που έχουν την κακή συνήθεια να είναι αρνητικοί,
γιατί σας κλέβουν τις μεγαλύτερες λαχτάρες και πόθους της καρδιάς σας.

Keep Growing

...θα τολμούσα μια παράφραση, με την άδειά σου.

"...γιατί σας κλέβουν τις μεγαλύτερες λαχτάρες και πόθους" του μυαλού σας.

Κάπως έτσι θα το έλεγε και ο μεγάλος σύγχρονος φιλόσοφος Ράμφος ( http://steliosramfosgr.wordpress.com/ ), τον οποίο έτυχε και άκουσα σε χθεσινή εκπομπή στη ΝΕΤ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).