Πως μπορεί κάποιος να πετύχει χωρίς φροντιστήριο;

Ξεκίνησε από SotirisD, 14 Ιαν 2009, 02:18:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

SotirisD

Σήμερα σχεδόν όλα τα παιδιά της Γ λυκείου και όχι μόνο πηγαίνουν φροντιστήριο για να καλύψουν τα κενά από το σχολείο και για να μάθουν κάτι παραπάνω ώστε να μπορέσουν να πετύχουν το στόχο τους και να περάσουν εκεί που θέλουν. Εγώ δεν διαφωνώ με αυτό, αλλά θέλω να ρωτήσω αν μπορεί με κάποιο τρόπο ένα παιδί που ίσως να έχει και οικονομικό πρόβλημα να καταφέρει μόνος ή με την βοήθεια του σπιτιού να πετύχει τον στόχο του (δηλ. να περάσει στην σχολή που θέλει)και να βγάλει ένα καλό βαθμό χωρίς να πάει στο φροντιστήριο;
Παρακαλώ πείτε μου τι γνώμη σας. Θα μπορούσε; και αν ναι, πώς;

Ευχαριστώ.

sstergou

Υπάρχει και η πρόσθετη διδακτική στήριξη που είναι δωρεάν. Για περισσότερες πληροφορίες ρώτησε στο σχολείο σου.

evry

 Εξαρτάται από το σχολείο και τους καθηγητές που έχει εκεί, και φυσικά και από το ίδιο το παιδί. Ότι μπορεί, σίγουρα μπορεί δεν υπάρχει καμία αντίρρηση σε αυτό. Αλλά το παιδί θα πρέπει να είναι αρκετά εύστροφο και να διακρίνεται από κάποια ας πούμε ωριμότητα όσον αφορά το θέμα του διάβασματος. π.χ. στη Μήλο που ήμουν για 2 χρόνια πέρασαν πολύ μαθητές χωρίς φροντιστήριο σε καλές σχολές. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που χρησιμοποιώ είναι ένας μαθητής ο οποίος δεν έκανε ποτέ ούτε φροντιστήριο ούτε ιδιαίτερο, απλά παρακολουθούσε σχολείο και πήγαινε και ΠΔΣ. Φυσικά οι καθηγητές εκεί έκαναν ότι μπορούσαν για να τον βοηθήσουν. Δηλαδή ήταν εργατικοί και είχαν φιλότιμο. Το παιδί αυτό πέρασε τη χρονιά 2006 2ος στην Ιατρική Αθήνας!!!!

Η άποψή μου είναι ότι σίγουρα μπορεί, αλλά πρέπει να το βοηθήσουν οι καθηγητές στο σχολείο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

SotirisD

Παράθεση από: evry στις 14 Ιαν 2009, 03:47:52 ΜΜ
Εξαρτάται από το σχολείο και τους καθηγητές που έχει εκεί, και φυσικά και από το ίδιο το παιδί. Ότι μπορεί, σίγουρα μπορεί δεν υπάρχει καμία αντίρρηση σε αυτό. Αλλά το παιδί θα πρέπει να είναι αρκετά εύστροφο και να διακρίνεται από κάποια ας πούμε ωριμότητα όσον αφορά το θέμα του διάβασματος. π.χ. στη Μήλο που ήμουν για 2 χρόνια πέρασαν πολύ μαθητές χωρίς φροντιστήριο σε καλές σχολές. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που χρησιμοποιώ είναι ένας μαθητής ο οποίος δεν έκανε ποτέ ούτε φροντιστήριο ούτε ιδιαίτερο, απλά παρακολουθούσε σχολείο και πήγαινε και ΠΔΣ. Φυσικά οι καθηγητές εκεί έκαναν ότι μπορούσαν για να τον βοηθήσουν. Δηλαδή ήταν εργατικοί και είχαν φιλότιμο. Το παιδί αυτό πέρασε τη χρονιά 2006 2ος στην Ιατρική Αθήνας!!!!

Η άποψή μου είναι ότι σίγουρα μπορεί, αλλά πρέπει να το βοηθήσουν οι καθηγητές στο σχολείο.

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Με βοηθήσατε πολύ!  :)

lp

Όσον αφορά τον προγραμματισμό η απάντηση είναι απλή.

Κάθεσαι μπροστά σε έναν υπολογιστή με τη γλωσσομάθεια ή γλώσσα παίρνεις και 1-2 βιβλία και κάνεις όχι ασκήσεις, αλλά προγράμματα. Όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο. Τις απορίες σου τις συζητάς με τον καθηγητή σου και τους συμμαθητές σου.

Φυσικά βοηθάει πολύ να υπάρχει ένας δάσκαλος που να εμπνέει στο σχολείο... αλλά και το να το έχεις μεράκι αυτό που κάνεις.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

p-p

Μπορεί και να αριστεύσει...αρκεί το παιδί να είναι έξυπνο και οι καθηγητές να κάνουνε και αυτοί σημαντική προσπάθεια.

Πέρσυ είχα ενα τέτοιο πραγματικά χαρισματικό παιδί..που λόγω οικονομικών προβλημάτων δεν έκανε ποτέ στην ζωή του φροντιστήρια(+δούλευε τα απογεύματα για να βγάζει τα προς το ζείν) και πέρασε άνετα ΕΜΠ. Ανάπτυξη π.χ. έγραψε καθαρό 20...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

SotirisD

Παράθεση από: p-p στις 16 Ιαν 2009, 12:08:49 ΜΜ
(+δούλευε τα απογεύματα για να βγάζει τα προς το ζείν) και πέρασε άνετα ΕΜΠ. Ανάπτυξη π.χ. έγραψε καθαρό 20...

Απίστευτο...!!!

SotirisD

Παράθεση από: ggfiogos στις 14 Ιαν 2009, 11:15:09 ΜΜ
Όσον αφορά τον προγραμματισμό η απάντηση είναι απλή.

Κάθεσαι μπροστά σε έναν υπολογιστή με τη γλωσσομάθεια ή γλώσσα παίρνεις και 1-2 βιβλία και κάνεις όχι ασκήσεις, αλλά προγράμματα. Όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο. Τις απορίες σου τις συζητάς με τον καθηγητή σου και τους συμμαθητές σου.

Φυσικά βοηθάει πολύ να υπάρχει ένας δάσκαλος που να εμπνέει στο σχολείο... αλλά και το να το έχεις μεράκι αυτό που κάνεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση ;)