Επιμόρφωση στο αντικείμενο: "Ερευνητικές Εργασίες"

Ξεκίνησε από Νίκος Αδαμόπουλος, 30 Μαΐου 2011, 09:00:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΩΝ

Για συμμετοχή στο πρόγραμμα

Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Γενικών Λυκείων στο αντικείμενο: «Ερευνητικές Εργασίες (project)»

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μέσω Διαδικτύου (Internet), από 19 Μαΐου 2011 έως και 30 Μαΐου 2011, στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.oepek.gr,  (πεδίο επιλογή υποβολή αιτήσεων).  Αιτήσεις που θα υποβληθούν μετά  την προαναφερθείσα ημερομηνία δε θα ληφθούν υπόψη.

Sergio

Στο τσακ το πρόλαβα (αφού δεν άλλαξε ακόμα από 30/5)

Thanx Nick :)
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

Νίκος Αδαμόπουλος

Καταγγελίες Εκπαιδευτικών για κάλυψη θέσεων επιμορφωτών και επιμορφούμενων από τον ΟΕΠΕΚ
http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=10302&spec=job&type=1

Πληθαίνουν οι καταγγελίες Εκπαιδευτικών για τον Οργανισμό Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών (ΟΕΠΕΚ) σχετικά με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την επιλογή Επιμορφωτών και Επιμορφούμενων στο πλαίσιο της Επιμόρφωσης εκπαιδευτικών Γενικών Λυκείων  στο αντικείμενο "Ερευνητικές Εργασίες (Project)".

Στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος (διαβάστε την πρόσκληση του ΟΕΠΕΚ) που δημοσιεύτηκε στο δικτυακό τόπο "ΔΙΑΥΓΕΙΑ" χθές 30/05/2011 ώρα 17:09:41 δίνεται προθεσμία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων για την κάλυψη των θέσεων μέχρι 30/05/2011 στις 24.00 (δείτε την ημερομηνία ανάρτησης της πρόσκλησης). Δηλαδή οι ενδιαφερόμενοι είχαν μόλις λίγες ώρες για να ενημερωθούν και να υποβάλουν τις αιτήσεις τους.

Μάλιστα στην πρόσκληση αναφέρεται ότι οι εκπαιδευτικοί σε όλα τα λύκεια θα πρέπει να ενημερωθούν ενυπόγραφα πράγμα το οποίο δεν έγινε σε καμμία περίπτωση όπως αποδεικνύεται από τις καταγγελίες των εκπαιδευτικών.


Για την τήρηση της τάξης, της νομιμότητας και της διαύγειας ο Οργανισμός Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών (ΟΕΠΕΚ) θα πρέπει να επανακαθορίσει τις προθεσμίες υποβολής αιτήσεων για την συγκεκριμένη πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, λαμβάνοντας τουλάχιστον υπόψη του την ημερομηνία ανάρτησής της στον δικτυακό τόπο "ΔΙΑΥΓΕΙΑ".

amichail

Όπως φαίνεται στο
http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=13000:epanalipsi-tou-epimorfotikou-programmatos-tou-oepek-gia-tis-ereinitikes-ergasies-projects&Itemid=708

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ Ο.ΕΠ.ΕΚ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (PROJECTS)

O Οργανισμός Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών (Ο.ΕΠ.ΕΚ) ευχαριστεί τους χιλιάδες εκπαιδευτικούς και τους εκατοντάδες επιμορφωτές που υπέβαλαν αίτηση συμμετοχής, στο πλαίσιο του επιμορφωτικού προγράμματος για τις Ερευνητικές Εργασίες (projects). Η ανταπόκριση στο πρόγραμμα αυτό ήταν, πράγματι, εντυπωσιακή!

Επειδή οι ανάγκες των εκπαιδευτικών για το συγκεκριμένο επιμορφωτικό πρόγραμμα είναι πολύ μεγάλες,  αποφασίστηκε να επαναληφθεί το πρόγραμμα και τον επόμενο Σεπτέμβριο. Οι προσκλήσεις για αιτήσεις και οι σχετικές ηλεκτρονικές φόρμες για εκπαιδευτικούς και επιμορφωτές θα αναρτηθούν στον ιστοτόπο του Ο.ΕΠ.ΕΚ. τις επόμενες  εβδομάδες.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

stam12

Έχω την αίσθηση πως οι Ερευνητικές Εργασίες απαξιώνονται από τους συλλόγους των εκπαιδευτικών. Στο σχολείο μου για παράδειγμα εκδηλώθηκε απροθυμία να γίνει η παρουσίαση των ΕΕ για το Α' τετράμηνο! Παρατηρούνται και σ' άλλα σχολεία, τέτοια φαινόμενα;

Οι Ερευνητικές Εργασίες για μας είναι "σωσίβιο", γιατί συμπληρώνουμε τις ώρες μας μ' αυτές, αλλά και για τα παιδιά είναι ωφέλιμες, γιατί μαθαίνουν βιωματικά κάποια πράγματα και δε θα έπρεπε ν' απαξιώνονται.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.