Εντολή ΓΙΑ στη Γλώσσα και στη Ψευδογλώσσα

Ξεκίνησε από ikariofil, 02 Δεκ 2009, 09:13:58 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 03 Δεκ 2009, 10:23:15 ΜΜ
το κείμενο της επιμόρφωσης γράφτηκε από κάποιον -άξιο- συνάδελφο που είχε σχέση με το μάθημα και με κάποιο πανεπιστημιακό τμήμα που ανέλαβε τη -βιαστική- προεοιμ προετοιμασία του συγκεκριμένου υλικού για την πραγματοποίηση της επιμόρφωσης. Αποτελεί ερμηνεία του δημιουργού του υλικού και του ακαδημαϊκού επιστημονικού υπευθύνου του.

Την ερμηνεία αυτή σέβομαι, αλλά περιμένω χαρτί από το ΠΙ ή το ΥΠΔΒΜΘ (εκτός φυσικά από το διδακτικό μου πακέτο). Μέχρι τότε διαβάζω το βιβλίο του ΟΕΔΒ

Ακόμα και πριν το κείμενο αυτό υπήρχε ασάφεια στο βιβλίο. Δεν υπάρχει η μετατροπή σε Όσο της Για με βήμα 0. Θα πρέπει να υπάρχει αυτή η μετατροπή για να δούμε πόσες επαναλήψεις δίνει. Αντί για αυτό λέει απλά ότι είναι άπειρες οι επαναλήψεις. Πως προκύπτει αυτο; Βάση ποιας μετατροπής;
Η μετατροπή έχει οριστεί μόνο για μη μηδενικό βήμα.



pgrontas

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 04 Δεκ 2009, 01:13:19 ΠΜ
Ίσως τελικά να πρέπει να συγκεντρώσουμε όλα τα γκρίζα σημεία, να τα καταγράψουμε επίσημα, και να τα ανεβάσουμε υπό τον τίτλο: "Έκκληση προς επίδοξους θεματοδότες: Σημεία που δεν πρέπει να συμπεριληφθούν σε θέματα εξετάσεων" και με υπογραφή: Τα Μέλη του Στεκιού των Πληροφορικών - Επίσημο forum της ΠΕΚΑΠ.

Παράθεση από: sdoukakis στις 04 Δεκ 2009, 01:32:22 ΠΜ
Νίκο στην ημερίδα της ΕΠΥ (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2416.0)!!!

29.01.2010

Συμφωνώ και εγώ με αυτό. Έχουν συζητηθεί τόσα θέματα εδώ και έχουν εκφραστεί τόσες σωστές απόψεις που δεν πρέπει να πάνε χαμένες. Και όχι μόνο για γκρίζα σημεία.
Για παράδειγμα: ψάξτε για ταξινόμηση φυσαλίδας vs ταξινόμηση ευθείας επιλογής. Μπορεί να γραφτεί βιβλίο με τα όσα έχουν ειπωθεί εδω.
Ίσως πρέπει να οργανωθούμε.

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gpapargi

Παλαιότερα είχε φτιαχτεί μια ομάδα για διορθώσεις του βιβλίου η οποία θα έστελνε στους συγγραφείς τα ασαφή και λανθασμένα βιβλία. Η ομάδα κουράστηκε αρκετά και παρέδωσε τελικά πολλά και σημαντικά πράγματα αλλά οι σοβαρότερες διορθώσεις που μαζεύτηκαν (πχ στα αλγοριθμικά κριτήρια) δεν έγιναν ποτέ. Μόνο κάτι τυπογραφικά διορθώθηκαν.

Δεν ξέρω αν ο Άλκης τα έχει κάπου μαζεμένα ακόμα. Ίσως θα ήταν καλά να τα ποστάραμε.

P.Tsiotakis

παίδες, πιο πιθανό είναι να αλλάξει το βιβλίο σε μια 4-5ετία παρά να διορθωθεί κάτι σε αυτό.
Εγώ δε βλέπω πιθανό να υπάρξει πολυσέλιδο υπόμνημα με διορθώσεις από το ΠΙ, δε θα ασχοληθεί κανείς με αυτό