Αλιεύματα από blog Υφυπουργού κ.Πανάρετου

Ξεκίνησε από astef, 11 Μαΐου 2010, 10:58:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: astef στις 17 Μαΐου 2010, 12:50:45 ΜΜ
Εγώ είμαι στενόμυαλος, στενοκέφαλος κα μάλλον κουφιοκέφαλος...
Για τό λόγο αυτό έσβησα μόλις όλο το κατεβατό που είχα γράψει εδώ ...
Κρίμα...που δε θέλουμε να κοιτάξουμε κατάματα και με ρεαλισμό το παρελθόν....γιατί αυτό καθορίζει και το μέλλον μας!!


Αγαπητέ/ή συνάδελφε astef, όταν έγραψα το "ανοικτό μυαλό", σαφώς δεν αναφερόμουν σε όσα έγραψες, αλλά έκανα μια γενική τοποθέτηση. Λυπάμαι αν το παρεξήγησες. Ειλικρινά στενοχωρέθηκα πολύ όταν διάβασα ότι έσβησες το κείμενο που έγραψες με κόπο και θυσία χρόνου και σε παρακαλώ προσωπικά να δεχθείς τη συγνώμη μου (αν και δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω πρόβλημα) και να γράψεις ξανά τη γνώμη σου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Vangelis

Παράθεση από: poursali στις 17 Μαΐου 2010, 03:40:55 ΜΜ
Vangelis... αν του χρονου διοριστουν 1000 συναδελφοι πληροφορικης, με τι κρητιρια θα τους επαιρνες? μηπως με μια συνεντευξη για να φανει το μερακι καποιου?
σιγουρα παιζει ρολο το μερακι, αλλα φανταζομαι θα συμφωνεις οτι στατιστικα (σε απολυτο βαθμο μαλιστα) ειναι προς το συμφερον της εκπαιδευσης τα αντιστοιχα μαθηματα να τα διδασκουν και πτυχιουχοι των αντιστοιχων τμηματων.

τωρα εσυ μπορει να εχεις ενα σωρο αντιπαραδειγματα... δεν διαφωνω, εχω δει και εγω τετοια... αλλα αυτο δεν αλλαζει την αποψη μου.

Του χρόνου μάλλον θα περισσεύουν 1000 πληροφορικοί!!!
Αυτό που λες είναι προφανές  αλλά στατιστικά δηλαδή στο μέσο όρο. 
Αλλά αν κάποιος βγει και πει ΕΓΩ είμαι καλύτερος καθηγητής απο αυτόν τότε θα πρέπει να το αποδείξει. Αποδειξη για μένα δεν είναι το πτυχίο (αυτό είναι ένδειξη).

Τι είναι απόδειξη το παραλείπω γιατί  θα μπούμε στα βαθιά νερά της αξιολόγησης.
Τελευταίο το μεράκι  δυστηχώς δεν φαίνεται με μια συνέντευξη....  απο τη μακροχρόνια δουλειά φαίνεται

poursali

vangelis νομιζω βρισκουμε σιγα σιγα μια ακρη. μην στεκεσαι στο οτι θα περισσευουν του χρονου 1000 καθηγητες πληροφορικης. ξερεις πολυ καλα οτι για αλλο λογο το εγραψα αυτο το νουμερο.
επιπλεον νομιζω οτι δεν ειναι απλα στατιστικο το στοιχειο που παραθετω, αλλα συντριπτικο..
τελος, δεν νομιζω να καταδιωκεται κανεις απο τετοια επιδειξιομανια ωστα να λεω ντε και καλα οτι "ΕΓΩ ειμαι καλυτερος απο αυτον"... αλλα ακομα και αν το λεει κανεις δεν σκεφτεται το πτυχιο που εχει ο ενας ή ο αλλος...

ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

astef

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 17 Μαΐου 2010, 10:07:54 ΜΜ
Αγαπητέ/ή συνάδελφε astef, όταν έγραψα το "ανοικτό μυαλό", σαφώς δεν αναφερόμουν σε όσα έγραψες, αλλά έκανα μια γενική τοποθέτηση. Λυπάμαι αν το παρεξήγησες. Ειλικρινά στενοχωρέθηκα πολύ όταν διάβασα ότι έσβησες το κείμενο που έγραψες με κόπο και θυσία χρόνου και σε παρακαλώ προσωπικά να δεχθείς τη συγνώμη μου (αν και δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω πρόβλημα) και να γράψεις ξανά τη γνώμη σου.
Λάμπρο δεν αναφερόμουν σε εσένα, ούτε σε παρεξήγησα, οπότε δε χρειάζονται συγγνώμες...
Πιάστηκα από τα γραφόμενά σου...και έσβησα ένα κείμενο που είχα γράψει...
Τα γραφόμενά σου Λάμπρο ήταν η αφορμή για μένα και όχι η αιτία...Αν δεν έγραφες αυτά, εγώ θα έβρισκα άλλη αφορμή για να σβήσω...Καταλαβαίνω τι εννοούσες στα προηγούμενα μηνύματά σου...Αυτοί που έπρεπε να τσιμπήσουν πάντως, δε τσίμπησαν τελικά...Είναι και πονηρίδηδες...
Επειδή εδώ μέσα βλέπω περίεργες συμπεριφορές ορισμένων (που τις βλέπω και εκεί έξω, δηλ.σχολεία) δε θέλω να προκαλέσω ούτε "διχασμούς", ούτε χαρακτηρισμούς προς το πρόσωπό μου (πχ. ότι εκπροσωπώ κάποιους)...διότι αυτά που είχα γράψει τα πιστεύω και τα θεωρώ πηγή όλων μας των δεινών...και μπορώ να σου κάνω και ολόκληρη αιτιολογική έκθεση!!
Όλα τα άλλα περί "διχασμών" και "συνεισφορών" τα ακούω βερεσέ και για λόγους εσωτερικής κατανάλωσης-προφύλαξης....
Επιτρέψετε μου συνάδελφοι κάτι τελευταίο (διότι η στενοχώρια μου για το θέμα δε μου επιτρέπει να επανέλθω σύντομα επ αυτού):
Η Πληροφορική είναι επιστήμη και όχι δεξιότητα...όπως την κατήντησαν κάποιοι πολύ συγκεκριμένοι κύκλοι εδώ και χρόνια και όπως, δυστυχώς, πολλοί από εμάς, εξακολουθούμε να της συμπεριφερόμαστε...παρότι σπουδάσαμε την επιστήμη, απόροια της οποίας είναι και οι επιμέρους δεξιότητες που την υπηρετούν...
Κρίμα!!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Keep Growing

Άσχετο.

Τι είναι αυτό που περιμένει έναν Καθηγητή σήμερα, ο οποίος θα πει μέσα από την καρδιά του:
"Εμένα με ενδιαφέρει ο μαθητής και όχι η αγορά."


.....

Ο ζουρλομανδύας.

Η Πληροφορική ως επιστήμη, έχει πάρα πολλά να προσφέρει και στον εξανθρωπισμό της εκπαίδευσης.
Η Πληροφορική είναι ένα κοφτερό μαχαίρι. Μπορείς με αυτό να λύσεις δεσμά, ή να σκοτώσεις ανθρώπους.

Εγώ  τώρα, ως Παναγιώτης, αν πεισθώ ότι οι προσπάθειες της πολιτείας είναι προς την κατεύθυνση του εξανθρωπισμού της εκπαίδευσης και εγώ αποτελώ τροχοπέδη, τότε θα είμαι ο πρώτος που θα παραιτηθώ.
Αλλιώς θα με έχουν πάντοτε μπροστά τους.   

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).