Παροχή MS-Windows περιβάλλοντος από τον Ubuntu LTSP εξυπηρετητή

Ξεκίνησε από elf, 21 Νοε 2013, 04:13:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Είδα στο wiki, http://ts.sch.gr/wiki/Linux/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/Windows και το παλεύω.
Ερωτήσεις σε όποιον το κατάφερε:
1. Στο virtualbox, network settings, Attached to βάζω bridged adapter ή Host only adapter;
2. Στα windows (έβαλα το trial win server 2008), θέτω στατική ip και γενικά ρυθμίσεις ίδιες με αυτές του host?
3. Στο Remmina βάζω το όνομα του vb των windows, σωστά;
4. Χρειάζεται συμπίεση του εικονικού δίσκου;
5. Πρέπει να φτιάξω χρήστες και στα windows;
6. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει αναλυτικότερος οδηγός;

Ευχαριστώ!

apapakL

Το έχω δοκιμάσει με winxp ως ιδεατή μηχανή και λειτουργεί...

1. Bridged adapter οπότε φαίνεται σαν ένα φυσικό μηχάνημα στο δίκτυο
2. Στατική ip.
3. Καλύτερα την ip για σιγουριά
4. Όχι
5. Ναι
6. ....

elf

Ευχαριστώ, τελικά είχα βάλει στατική ip ίδια με του host, οπότε την άλλαξα και έπαιξε.
Μια και το έχεις δοκιμάσει, 2 ερωτήσεις:
Στα win xp είχες κανονικό licence; Έχω trial και λέω να φτιάξω ένα στιγμιότυπο της virtual machine και να εκκινούν κάθε φορά το ίδιο, χωρίς ανανεώσεις και λήξεις περιόδου δοκιμής.
Πόσες συνδέσεις έχεις ταυτόχρονα και με τι υλικό; Σκέφτομαι αν μπορώ να έχω συνδέση από 17 fat ταυτόχρονα. Έχω μια θύρα gigabit στο server και διπύρινο επεξεργαστή, ελπίζω να πάρω μνήμη και να έχω 4Gb.

apapakL

#3
Στα win xp professional επιτρέπεται μια μόνο σύνδεση rdp τη φορά οπότε πρέπει να έχεις τόσα virtual machines όσες και οι συνδέσεις (ταυτόχρονες) που θέλεις να κάνεις. Άρα απαιτείται πολύ ισχυρός server για να κάνεις κάτι τέτοιο με xp. Με Windows server όμως πχ 2008 ενεργοποιείς το σχετικό ρόλο για terminal services (πχ. http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc754288%28v=ws.10%29.aspx) και μπορείς να έχεις πολλές ταυτόχρονες rdp συνδέσεις σε μια και μόνο εικονική μηχανή. Χονδρικά θα χρειαστείς μια εικονική μηχανή με 768 ram για το βασικό σύστημα αλλά πρέπει να υπολογίζεις και 128 Mbyte για κάθε απομακρυσμένο rdp session. Χρειάζονται βέβαια ειδικές άδειες όπως περιγράφεται και στο wiki της τεχνικής στήριξης --> http://ts.sch.gr/wiki/Linux/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/Windows. Αν δεν έχεις άδειες για terminal services μπορείς να κάνεις evaluation για 180 μέρες... Άρα, εχμμμ  ;), θα σου φανεί χρήσιμο μετά το πέρας της trial ή evaluation περιόδου η ύπαρξη ενός snapshot  >:D. Το snapshot το δημιουργείς πριν ενεργοποιήσεις  το σχετικό ρόλο στο win server και αμέσως μετά την εγκατάσταση προγραμμάτων που θέλεις να έχουν στη διάθεσή τους οι χρήστες.... Χονδρικά λοιπόν και αφού έχεις fat clients, χρειάζεσαι τουλάχιστο 1024 MByte Ram για τον LTSP server + 768 Mbyte για τον  Win Server + 17 x 128 MByte (το λιγότερο) για τα rdp sessions = 3968 MBytes RAM ~ 4 GB...

ManosK

#4
Καλησπέρα,

Σχετικά  με το ....
Παράθεση από: apapakL στις 23 Νοε 2013, 01:45:20 ΠΜ
Στα win xp professional επιτρέπεται μια μόνο σύνδεση rdp τη φορά οπότε πρέπει να έχεις τόσα virtual machines όσες και οι συνδέσεις (ταυτόχρονες) που θέλεις να κάνεις.
...υπάρχει διαθέσιμο patch  (όχι επίσημο,νομίζω μάλιστα ότι είναι και ελληνικής προέλευσης) που σε αφήνει να έχεις περισσότερες από μία ταυτόχρονή συνδέση σε περιβάλλον windows Xp/7 και άρα δε χρειάζεσαι τόσα πολλά VM.

Θα ανεβάσω τα link σε λίγο .... 



alkisg

Παράθεση από: ManosK στις 18 Δεκ 2013, 02:40:10 ΜΜ
Θα ανεβάσω τα link σε λίγο ....

...μην, θεωρείται παράνομο, παραβαίνει τις άδειες χρήσης της MS. :)

ManosK

Παράθεση από: alkisg στις 18 Δεκ 2013, 02:43:54 ΜΜ
...μην, θεωρείται παράνομο, παραβαίνει τις άδειες χρήσης της MS. :)
... ασφαλώς.

Τελικά έπρεπε να διαβάσω λίγο περισσότερο το wiki του LTSP, ...θα κερδίζαμε  πολλές ώρες ψαξίματος που χρειάστηκαν για να βρούμε και εμείς το xfreerdp. Φανταστική δουλειά, ευχαριστούμε.

Το θέμα μας είναι το γνωστό, παρωχημένα μηχανήματα με ανάγκες  εκτέλεσης εφαρμογών office (excel, access για το τμήμα των οικονομολόγων).

Το wine παρουσιάζει προβλήματα και καταλήξαμε και εμείς στο xfreerdp. Πειραματιστήκαμε, λίγο,  με το xfreerdp, σε εκδόσεις win XP/7 ή w2k8, είτε ως remote desktop, είτε ως remote app.
Υπάρχει άλλη λύση εκτός από το xfreerdp για τη παροχή Windows από τον LTSP;

Και μια ερώτηση για το xfreerdp.
Με τη χρήση του xfreerdp  & remote app  η χρήση της μνήμης είναι λιγότερη (από ότι με remote desktop) , αλλά και στην έκδοση 1.1 του xfreerdp υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το focus της εφαρμογής και  κάποιες φορές με την αλλαγή του μεγέθους των παραθύρων. Μήπως έχει βρει κανείς καμμιά λύση ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

μάνος

apapakL


alkisg

Φτιάξε ένα μοναδικό Windows VM,
10 χρήστες (έναν για κάθε σταθμό εργασίας) στο LTSP με autologin,
στους 10 αυτούς χρήστες κάνε VM snapshot πάνω από το αρχικό VM,
και στο lts.conf βάλε στο LDM_SESSION την εντολή vboxmanage που τρέχει το VM κάθε χρήστη.

Αυτό θέλει πολλή RAM στον server, και φυσικά 10 Windows licenses, αλλά και πάλι βγαίνει πιο φτηνό από τα Windows Server + licenses.

ManosK

Ευχαριστώ, και ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση.

ΥΓ :Έαν ο elf έχει ακόμα ερωτήσεις για τη διαδικασία, στις πρώτες δοκιμές που είχα κάνει στον υπολογιστή μου, τις έχω βιντεοσκοπήσει, θα μπορούσα να τις κάνω upload αν χρειάζεται να δει κάτι.



elf

Ευχαριστώ, αλλά δεν κατάφερα να αγοράσω ram, οπότε το άφησα στην άκρη. Είχα φτάσει μέχρι να μπουτάρω 1 client και έμοιαζε οκ.

gerana

Παράθεση από: ManosK στις 18 Δεκ 2013, 02:40:10 ΜΜ
Καλησπέρα,

Σχετικά  με το .......υπάρχει διαθέσιμο patch  (όχι επίσημο,νομίζω μάλιστα ότι είναι και ελληνικής προέλευσης) που σε αφήνει να έχεις περισσότερες από μία ταυτόχρονή συνδέση σε περιβάλλον windows Xp/7 και άρα δε χρειάζεσαι τόσα πολλά VM.

Θα ανεβάσω τα link σε λίγο ....

μηπως μπορεις να μου στειλεις το link; διαφορετικα θα πρεπει να στησω 2008 server για να εγκαταστησω 2 μονο προγράμματα.
ευχαριστω

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 18 Δεκ 2013, 03:52:16 ΜΜ
Φτιάξε ένα μοναδικό Windows VM,
10 χρήστες (έναν για κάθε σταθμό εργασίας) στο LTSP με autologin,
στους 10 αυτούς χρήστες κάνε VM snapshot πάνω από το αρχικό VM,
και στο lts.conf βάλε στο LDM_SESSION την εντολή vboxmanage που τρέχει το VM κάθε χρήστη.

Αυτό θέλει πολλή RAM στον server, και φυσικά 10 Windows licenses, αλλά και πάλι βγαίνει πιο φτηνό από τα Windows Server + licenses.
Ανακινώ το θέμα...
Εμάς λοιπόν απ ότι καταλαβαίνω, στο εργαστήριο μας συμφέρει να χρησιμοποιήσουμε τις υπάρχουσες άδειες για windows xp και έναν σέρβερ ο οποίος πρέπει να έχει πολύ μνήμη (ο γρήγορος επεξεργαστής είναι το ίδιο σημαντικός εδώ ή αρκεί και ένας μέτριος; ). Σωστά;

alkisg

Νομίζω ότι το καλύτερο θα είναι να ξεκινήσεις με μια καταγραφή του υλικού του εργαστηρίου σου, για τον server και για κάθε client να γράψεις τι CPU/RAM έχει, ώστε να δούμε τι σου ταιριάζει καλύτερα.

Συγκεκριμένα αν τα μηχανάκια έχουν ήδη άδειες για XP, πάει να πει ότι είναι ικανά να τρέξουν XP τοπικά, οπότε δεν νομίζω ότι θα έχεις ουσιαστικό όφελος να τα κάνεις να τα εκτελούν ως thin clients μέσω δικτύου.
Αν είναι να τα τρέξουν ως fat clients, δηλαδή με τοπική χρήση CPU/RAM, τότε ΟΚ θα έχει πλεονεκτήματα.

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 12 Φεβ 2016, 09:23:37 ΠΜ
Νομίζω ότι το καλύτερο θα είναι να ξεκινήσεις με μια καταγραφή του υλικού του εργαστηρίου σου, για τον server και για κάθε client να γράψεις τι CPU/RAM έχει, ώστε να δούμε τι σου ταιριάζει καλύτερα.

Συγκεκριμένα αν τα μηχανάκια έχουν ήδη άδειες για XP, πάει να πει ότι είναι ικανά να τρέξουν XP τοπικά, οπότε δεν νομίζω ότι θα έχεις ουσιαστικό όφελος να τα κάνεις να τα εκτελούν ως thin clients μέσω δικτύου.
Αν είναι να τα τρέξουν ως fat clients, δηλαδή με τοπική χρήση CPU/RAM, τότε ΟΚ θα έχει πλεονεκτήματα.
Ναι είναι ικανά να τρέχουν xp και το κάνουν αρκετά ικανοποιητικά. Σκέφτομαι να αναβαθμίσουμε και τη μνήμη τους στο 1 γίγα. Πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερα από το τρέχουν τοπικά; Επίσης, εάν πρέπει να διαλέξουμε μεταξύ της αναβάθμισης της μνήμης (από 512 που είναι τώρα) και της αγοράς καρτών γιγαμπιτ για κάθε σταθμό, τι θεωρείς ότι είναι καλύτερο; (θα προσπαθήσουμε και για τα δύο φυσικά)

alkisg

#15
Άρα τελικά λέμε για fat clients, που θα τρέχουν τα XP με την τοπική CPU/RAM, όχι thin που θα το έτρεχαν μέσω του server.
Το πλεονέκτημα είναι ότι έτσι συντηρείς μόνο ένα VM Windows, μπορείς εύκολα να βάλεις νέα προγράμματα σε όλο το εργαστήριο, να κάνεις snapshots και να ξαναγυρίσεις σε αυτά αν κάποια εγκατάσταση χαλάσει κλπ. Και για νέα εργαστήρια, δεν χρειάζεται αγορά σκληρών δίσκων στους clients.
Τα μειονεκτήματα είναι ότι θα πάει περίπου 10% πιο αργά (εξαρτάται από την CPU των clients, δεν έγραψες ποια είναι για να δούμε αν υποστηρίζει VT-x), ότι θα χρειάζεται +128 MB RAM για το Linux που θα τρέχει από κάτω, ότι δεν θα υποστηρίζει 3D προγράμματα και φυσικά ότι η εγκατάσταση αυτού του πράγματος θέλει κάποιο χρόνο και κόπο.

Στην περίπτωσή σου μάλλον θα τα άφηνα όπως είναι τοπικά.

Για τις κάρτες δικτύου gigabit των clients, δεν θεωρώ ότι θα κάνουν σημαντική διαφορά (εφόσον ο server έτσι κι αλλιώς στέλνει 1000 mbps που μοιράζονται σε π.χ. 10 clients των 100 mbps), οπότε μην ξοδεύεις λεφτά γι' αυτές.

richard

Σε ένα σχολείο που έχουν 12 η/υ με windows 7 με 1 GB ram αγόρασαν 1 server ι5 με 4 GB ram. Εκτός από το 12.04.5 θέλουν να βάζω τα win7 σε vm. Επειδή ήδη έγραψες στον άλλον με XP να αφήνει τους πελάτες να το τρέξουν τοπικά θα το λες το ίδιο για τα win7.

Όμως οι 12 η/υ έχουν ιούς και αρκετά άσχετα επιπλέουν προγράμματα που θέλουν διαγραφή. Για αυτό νομίζω ότι αξίζει το κόλπο να ρωτήσω για το vm για τα win7. Τι μέγεθος vm θέλει, πόσο ram στο server και στους πελάτες;

Richard

alkisg

Μπορεί να κάνει καθαρή εγκατάσταση Windows σε έναν υπολογιστή,
και μετά να χρησιμοποιήσει το LTSP και τις οδηγίες από το θέμα https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5701.0
ώστε να αντιγράψει την καθαρή εγκατάσταση σε όλους τους άλλους υπολογιστές.

Εφόσον έτσι το restore των καθαρών Windows γίνεται σε 10 λεπτά, δεν αξίζει τον κόπο να έχει και VM, το backup/restore θα του είναι πιο απλό.

richard

Ευχαριστώ για τη πληροφορία. Δεν το είχα σκεφτεί.

Αυτό που λες στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5983.0 είναι το ίδιο αλλά με περισσότερες λεπτομέρειες;

Richard

alkisg

Το πρώτο λινκ είναι χειρωνακτικά, manually. Πιο απλό.
Το δεύτερο είναι αυτοματοποιημένα, scripted. Πιο δύσκολο να το ρυθμίσεις, αλλά μετά δουλεύει χωρίς παρέμβαση χρήστη.

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Καλημέρα.
Θα στήσουμε καινούργιο εργαστήριο(λεφτα από δωρεά) και θέλω να βάλω windows 10 σε VM. Υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα ή παίζει κανονικά; Τα μηχανήματα είναι καινούργια. Ο server έχει 1 ssd 120 GB και 1 hdd 1TB με 8GB RAM. Ο ssd είναι αρκετός για να στήσω ltsp με vm windows 10; Τους φακέλους των χρηστών μπορώ να τους έχω στο δεύτερο δίσκο; Αν ναι πως το ορίζω αυτό;
   
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Παίζει κανονικά.
Ο SSD είναι αρκετός για LTSP με VM Windows 10.
Μπορείς να έχεις τους χρήστες στον δεύτερο δίσκο, αν κατά την εγκατάσταση επιλέξεις να φορμαριστεί ως ext4 και να προσαρτηθεί ως /home.

Όμως προσωπικά για ταχύτητα προτείνω το ακριβώς ανάποδο από αυτό που περιέγραψες. Το Ubuntu και το Windows VM να είναι στον 1TB και το /home να είναι στον SSD. Αυτό επειδή τα αρχεία που κυρίως είναι read-only έτσι κι αλλιώς cache-άρονται στη RAM του server και οι clients τα προσπελαύνουν ταχύτητατα. Τους SSD στο Ubuntu/LTSP τους θέλουμε για τα δεδομένα που γράφονται συνεχώς, όπως είναι τα αρχεία των χρηστών και τα .diff από τα snapshots του VM, όχι για τα αρχεία που πιο πολύ είναι μόνο για ανάγνωση, όπως το Ubuntu και η βάση του VM των Windows.

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

#23
Τον 1 TB χώρισέ τον σε 2-3 partitions, μπορεί να χρειαστούν:
/ => στον 1 TB
/home => στον SSD

...όμως τα μεγάλα read-only αρχεία χρηστών, όπως το βασικό Windows VM ή ταινίες ή .iso, πού να πάνε;
/home/Shared ή /home/administrator => σε δεύτερο partition του 1 TB (το αλλάζεις και στην πορεία αν χρειαστεί).

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Καλημέρα. Έχω βάλει το home στον ssd και το λειτουργικό στον 1Τ. Αν κατάλαβα καλά το  home/Shared ή /home/administrator θα πρέπει να είναι στον 1Τ; Το swap πρέπει να είναι 2ΧRAM;

Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Ο ssd να έχει ένα partition, το /home
Ο 1 TB να έχει:
ένα για το ubuntu
ένα για το swap, ας είναι λίγο μεγαλύτερο από τη RAM, π.χ. 8200 MB,
κι ένα για το Shared, το οποίο προσάρτησέ το στην τοποθεσία /home/Shared.