Λάθος στο βιβλίο;

Ξεκίνησε από marianad, 30 Μαΐου 2009, 06:36:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

marianad

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι;
Στο βιβλίο στην σελίδα 72 αναφέρει (σωστά κατά την γνώμη μου) ότι οι επιτρεπτές πράξεις των ακεραίων είναι οι +, -, *, div, mod, χωρίς το /.
Στην σελίδα 129 όμως, αναφέρει και το /. Είναι λάθος, έτσι;

xryka

Η πράξη / γίνεται  και μεταξύ ακεραίων, αλλά θα πρέπει το αποτέλεσμα να ανατεθεί σε πραγματικου τύπου μεταβλητή.

papaluk

Άλλο λάθος στο βιβλίο

Στη σελίδα 133, στο παράδειγμα , στην εντολή ord(70) εμφανίζει F , ενώ θεωρώ το σωστό είναι 70.

xryka

Έχεις δίκιο. θα πρεπε να βάλει chr(70) -->F

papaluk

Σελίδα 117, ορίζει στη function tetragwno τη μεταβλητή i και δεν τη χρησιμοποιεί.

jer

η πράξη με το σύμβολο / οταν εκχωρήται σε ακέραιο  εννοείται ότι το αποτέλεσμα είναι ακέραιος. Δεν είναι υποχρεωτικό η εκχώρηση να γίνει σε πραγματικό αριθμό. 

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: jer στις 29 Σεπ 2009, 10:05:25 ΠΜ
η πράξη με το σύμβολο / οταν εκχωρήται σε ακέραιο  εννοείται ότι το αποτέλεσμα είναι ακέραιος. Δεν είναι υποχρεωτικό η εκχώρηση να γίνει σε πραγματικό αριθμό.

Τις περισσότερες φορές το αποτέλεσμα μιας διαίρεσης πρέπει να εκχωρείτε σε πραγματική μεταβλητή.
Ο τελεστής / μπορεί να χρησιμοποηθεί σε ακεραίους και σε πραγματικους αριθμούς

iliasthes

Το βιβλίο έχει πολλά λάθη, κάποια αναφέρθηκαν και παλιότερα.Καλό είναι να τα έχουμε εντοπίσει πριν μπούμε στην τάξη, γιατί καμιά φορά μπορεί να μας εκθέσουν ή να μας χαλάσουν το μάθημα (προσωπικά την έχω πάθει) Για να μην χάνονται και επαναλαμβάνονται, συμφωνείτε να αλλάξω τον τίτλο του θέματος σε "Λάθη στο βιβλίο" Και να αφήσω μόνο τις παρατηρήσεις για λάθη (πχ τα ερωτήματα να μεταφερθούνε σε άλλο θέμα), έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα θέμα που εύκολα και γρήγορα όποιος συνάδελφος είναι καινούριος στο μάθημα να εντοπίζει τα λάθη του βιβλίου;

Να έχουμε δηλαδή συνεχόμενες δημοσιεύσεις που θα αναφέρουν πχ. Αριθμό σελίδας και λάθος που παρατηρήθηκε;

it0466

Καταρχάς καλώς σας βρήκα, είναι το πρώτο μου μήνυμα:

Στη σελίδα 73, του βιβλίου, γράφει πως 6 + 3 / (2 * 4) = 1.125. Αυτό δεν είναι λάθος; Θεωρώ πως πρέπει να βγάζει:
6 + 3 / (2 * 4) = 6 + 3 / 8 = 6 + 0.375 = 6.375. Αφού ο τελεστής / έχει υψηλότερη προτεραιότητα από τον τελεστή +.

Ιωάννης Γκίνης

Συνάδελφοι επιτρέψτε μου αλλά εγώ δε γνωρίζω κάποιον μεταγλωττιστή της Pascal ο οποίος να επιτρέπει εκχώρηση πραγματικής τιμής σε ακέραια μεταβλητή. Έτσι για παράδειγμα ο κώδικας:
Κώδικας: Pascal
program IncompatibleTypes;

var
  K, L, M: Integer;

begin
  K := 10;
  L := 2;
  M := K / L;
end.

είναι εσφαλμένος. Η πράξη / επιτρέπεται να έχει ως τελεστέους είτε ακεραίους, είτε πραγματικούς είτε συνδυασμό αυτών, το αποτέλεσμά της όμως είναι πραγματικός αριθμός σε κάθε περίπτωση και γι' αυτό θα πρέπει να εκχωρείται σε μεταβλητή πραγματικού τύπου.

Τώρα σε ότι αφορά αυτό που αναφέρει το βιβλίο στη σελίδα 129
ΠαράθεσηΟι επιτρεπτές πράξεις στο σύνολο αυτό (δλδ των ακεραίων) ορίζονται με τα γνωστά σύμβολα +, -, /, *, mod, div, := και σχεσιακούς τελεστές (αναφέρεται σε λογικές πράξεις) <, =, > κλπ.
θεωρώ ότι είναι τυπογραφικό λάθος καθώς η πρόταση αυτή είναι ορθή από μαθηματικής άποψης αλλά λάθος από τη σκοπιά της γλώσσας Pascal.

Ευχαριστώ.

toufeki

Συμφωνώ με τον jginis και για να ενισχύσω τα λεγόμενά του σας παραπέμπω στο παρακάτω link:
http://dide.flo.sch.gr/Plinet/Tutorials/Tutorials-Pascal.html

και συγκεκριμένα στην παράγραφο: "Εκχωρήσεις και Τελεστές"



Ιωάννης Γκίνης

Πολύ σωστά συνάδελφε αν και στη στήλη Τελεστέοι του πίνακα θα έπρεπε το διαζευκτικό ή να αντικατασταθεί από το ή/και για να συμπεριλάβει και πράξεις όπως οι: 5 + 1.3, 5 - 1.3 κ.λπ.

toufeki

...έχεις δίκιο συνάδελφε, αν και ο λογικός τελεστής or(η) περιλαμβάνει και το and(και) μέσα του για λογικές παραστάσεις 2 τελεσταίων >:D