Checklist επανεγκατάστασης

Ξεκίνησε από ddimakis, 12 Απρ 2019, 09:35:06 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ddimakis

Καλημέρα, χρειάζεται να εγκαταστήσω από την αρχή τα λειτουργικά στον υπολογιστή μου, οπότε θέλω να σιγουρευτώ ότι έχω κρατήσει όλα τα αρχεία που χρειάζομαι ώστε να λειτουργήσουν τα σχολεία και οι λογαριασμοί χρηστών κανονικά (δεν με νοιάζει για την εγκατάσταση των εφαρμογών, αυτά θα τα ξανακάνω από την αρχή)
Έχω αποθηκεύσει το /home και έχω ακολουθήσει τα βήματα στο παρακάτω ποστ (απλά δεν κρατάω το /home, το αποθηκεύω σε εξωτερικό σκληρό):

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4889.msg78363#msg78363

θα αποθηκεύσω επίσης το lts.conf.

Χρειάζεται να αποθηκεύσω κάποιο άλλο αρχείο;

Update: Σημαντική επισήμανση! ΠΡΟΣΟΧΗ!
Όταν αντιγράψετε το /home σε σκληρό δίσκο είναι σημαντικό να βάλετε την παράμετρο -p όταν κάνετε cp
(π.χ. cp -p -r /home /media/user/usbstick)
Διαφορετικά θα σας συμβεί ότι συνέβη σε εμένα και όλα τα αρχεία χρηστών θα έχουν uid/gid τον root
Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πρώτα να εισάγετε τους χρήστες από το "Διαχειριστής ΣΕΠΕΥΗ", μετά να αντιγράψετε το /home και μετά μέσω bash να αλλάξετε τα uid/gid του κάθε χρήστη

alkisg

Τίποτε άλλο, υπό νορμάλ συνθήκες μόνο το lts.conf, το /home και τα /etc/passwd,group,shadow,gshadow χρειάζονται.

Ένας άλλος τρόπος είναι:
Λες στα Windows "εγκατασταθείτε στο C: κάνοντας και φορμάτ"
Μετά μπουτάρεις το live CD του Ubuntu, ανοίγεις ένα τερματικό, και
sudo mount /dev/sdaX /mnt
sudo mkdiir /mnt/srv/backup
sudo mv /mnt/* /mnt/srv/backup/
sudo umount /mnt
...οπότε κρατάς όλη την παλιά εγκατάσταση σε υποφάκελο /srv/backup σε λίγα δευτερόλεπτα, προχωράς με την νέα εγκατάσταση, και λες στον installer να χρησιμοποιήσει το /dev/sdaX ως "root /" χωρίς να του κάνει φορμάτ.

ddimakis

Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ πολύ