ΝΕΟΣ

Ξεκίνησε από kostas06, 16 Απρ 2012, 11:43:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kostas06

παιδια γεια σας
ειμαι νεος στο χωρο και και μπορω να πω οτι η μονη οαση στο χαος και το αγχος μου για αυτο το ξεκινημα ειναι το site αυτο.
σας παρακαλω πολυ οτι συμβουλες μπορειτε να δωσετε σε εναν νεο <<συναδελφο>> σας τις περιμενω με αγωνια.
σκεφτομαι απο το καλοκαιρι να ξεκινησω να κανω μαθηματα.
τι να προσεξω?
πως/που μπορω να βρω πληροφοριες για το πως θα αναλυω στο μαθητη το κεφαλαιο?
ή ακομα και οτι αλλο θεωρειται εσεις χρησιμο να πειτε.
σας ευχαριστω απο τωρα και μη ξερωντας πως θα εξελιχθει η επικοινωνια μας στο μελλον σας λεω απο τωρα μπραβο για τη δουλεια σας εδω μεσα

Stefevan

1. μην πας με βάση την σειρά των κεφαλαίων του σχολικού βιβλίου. Θα φτιάξεις μια δική σου σειρά. :)
2. ξεκίνα το πρώτο μάθημα με προβλήματα από την καθημερινή ζωή
3. προσπάθησε να κάνεις τον μαθητή να πονηρεύεται και να σκέφτεται τις πιθανές περιπτώσεις σε διάφορα προβλήματα,  τις πιθανές ενέργειες του τελικού χρήστη του προγράμματος κτλ
4. ο μαθητής στο τέλος της χρονιάς θα πρέπει να είναι σε θέση να χρησιμοποιεί τα εργαλεία που έχει μάθει (δομές επανάληψης κτλ..) όταν χρειάζονται

κάποιοι άλλοι θα έχουν πολλά περισσότερα να σου πουν! καλό ξεκίνημα!




kostas06

ευχαριστω πολυ να σαι καλα.
και κατι αλλο, υπαρχει καπου μεσα εδω καποιο αρχειακι που να ειναι ξεχωριστα καθε κεφαλαιο και οι ασκησεις του?
αν υπαρχει και δε το βρηκα συγνωμη για την ταλαιπωρια
ευχαριστω :)



Stefevan

:) τι εννοείς? τις ασκήσεις του βιβλίου? το βιβλίο σε pdf? αν θες υλικό δικό μου με σημειώσει, ασκήσεις, διαγωνίσματα μπορώ να στο στείλω με email. βέβαια θα βρεις πάρα πολλά εδώ μέσα αρκεί να έχεις όρεξη για ψάξιμο :P

metestaki

Παράθεση από: kostas06 στις 20 Απρ 2012, 01:27:09 ΠΜ
και κατι αλλο, υπαρχει καπου μεσα εδω καποιο αρχειακι που να ειναι ξεχωριστα καθε κεφαλαιο και οι ασκησεις του?
Αν θέλεις ασκήσεις σίγουρα μπορεί αν σου φανούν χρήσιμες κι αυτές από τη δική μου συλλογή!


kostas06

Stefevan ευχαριστω πολυ για το ανδιαφερον.
αυτο που θελω ειναι να απακτησω αρκετο υλικο με σημειωσεις για τη θεωρια καθε κεφαλαιου και τις ασκησεις του και να τα βαλω σε μια σειρα.
εχω κατεβασει αρκετα απο δω.αν δε σου κανει κοπο με ευχαριστη δεχομαι το mail σου.το δικο μου φαινεται στο προφιλ

Stefevan

οκ! αλλά δεν έχω καταλάβει ποιες ασκήσεις. αυτές που έχει στο σχολικό στο τέλος κάθε κεφαλαίου? εδώ μέσα έχει ασκήσεις με περισσότερο ενδιαφέρον :P

kostas06

οχι οχι οτι ασκησεις δουλευεις εσυ.ακομα και στα σχολικα μου χρονια ποτε δεν εμπιστευουν ασκησεις βιβλιου(εκτος απο καποιες).ευχριστωωωωωωωωωωωωωωωω

Stefevan

χαχαχαχ ναι.. κάτι ελάχιστα είναι καλά :P το βράδυ τσέκαρε το email σου

kostas06

ευχαριστω πολυ  :)

evry

Το πρώτο που θα πρέπει να κάνεις είναι να κοιτάξεις το Τετράδιο Μαθητή και όσον αφορά τις ασκήσεις και όσον αφορά την θεωρία
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

teentybell

Καλησπέρα,
είμαι και εγω νέα στην διδασκαλία... :-\
Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει λυμένες ασκησούλες ανά κεφάλαιο, για να μπορούμε να δίνουμε στα παιδιά επιπλέον δουλειά για το σπίτι και λίγο πιο τσιμπιμένα θεματάκια εκτός του βοηθήματος..
Επίσης τι βοηθήματα θα προτίνατε??
Εγώ λέω να ακολουθήσω αυτό των Ντζιός κοψίνης..!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! ;)

Γιώργος Παπαδόπουλος

Εγώ χρησιμοποιώ από πέρυσι που κυκλοφόρησε, το βιβλίο του κ. Καρκαμάνη Γιώργου.

Είναι ένα καινούριο βοήθημα που κυκλοφόρησε πέρυσι και θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό και προσιτό στους μαθητές. Είναι γραμμένο σύμφωνα με τη νέα ύλη αλλά και το πιο σημαντικό είναι ένας τόμος σε οικονομική τιμή.

Βέβαια είναι και λίγο ογκώδη!!!