Έκδοση 1.0 του έργου «Αλγοριθμική και Προγραμματισμός»

Ξεκίνησε από alkisg, 03 Φεβ 2007, 11:10:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Το εκπαιδευτικό πακέτο «Αλγοριθμική και Προγραμματισμός» αναπτύχθηκε στα πλαίσια του έργου Πλειάδες του Υπ.Ε.Π.Θ. με κύριο στόχο την εργαστηριακή υποστήριξη των μαθημάτων που σχετίζονται με την καλλιέργεια της αλγοριθμικής σκέψης:

  • Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον, της Γ΄ Γενικού Λυκείου
  • Εφαρμογές Υπολογιστών, της Α΄ και Β΄ Γενικού Λυκείου, και
  • Πληροφορική, της Γ΄ Γυμνασίου

Το πακέτο περιλαμβάνει τρεις εκπαιδευτικές εφαρμογές:

  • Το Διερμηνευτή της ΓΛΩΣΣΑΣ, για την ανάπτυξη αλγορίθμων σε μορφή ψευδοκώδικα. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την επίσημη σελίδα ή το φόρουμ υποστήριξης.
  • Το Δημιουργό Διαγραμμάτων Ροής, για την ανάπτυξη αλγορίθμων σε μορφή διαγραμμάτων ροής. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την επίσημη σελίδα ή το φόρουμ υποστήριξης.
  • Το Χώρο Δραστηριοτήτων, ο οποίος αναλαμβάνει να προσφέρει ένα κεντρικοποιημένο περιβάλλον εργασίας σε μορφή ιστοσελίδων ώστε να διευκολύνει τους μαθητές κατά την περιήγηση στις δραστηριότητες και την εκκίνηση/χρήση των εφαρμογών. Περισσότερες πληροφορίες στην επίσημη σελίδα ή το φόρουμ υποστήριξης.

Η Αλγοριθμική περιλαμβάνει δραστηριότητες για τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

  • ΘΕ01: Ακολουθιακή δομή και μεταβλητές
  • ΘΕ02: Βασικές Αλγοριθμικές Τεχνικές
  • ΘΕ03: Απλή επιλογή
  • ΘΕ04: Δομή επιλογής – σύνθετη επιλογή
  • ΘΕ05: Επανάληψη
  • ΘΕ06: Αλφαριθμητικά δεδομένα
  • ΘΕ07: Συνθήκες με αλφαριθμητικά δεδομένα
  • ΘΕ08: Λογικοί τελεστές – σύνθετες συνθήκες
  • ΘΕ09: Δομή επανάληψης – η εντολή ΓΙΑ
  • ΘΕ10: Εμφώλευση δομών επιλογής
  • ΘΕ11: Δομή επανάληψης – η εντολή ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ
  • ΘΕ12: Εμφώλευση επανάληψης σε επιλογή
  • ΘΕ13: Εμφώλευση επιλογής σε επανάληψη
  • ΘΕ14: Δομές δεδομένων – μονοδιάστατοι πίνακες
  • ΘΕ15: Δομές δεδομένων – βασικές επεξεργασίες πινάκων
  • ΘΕ16: Αναζήτηση – αναζήτηση σε όλο τον πίνακα
  • ΘΕ17: Ταξινόμηση
  • ΘΕ18: Συναρτήσεις
  • ΘΕ19: Διαδικασίες

Μέχρι στιγμής έχει γίνει αποδοχή του έργου από το ΕΑΙΤΥ και αναμένεται η πιστοποίησή του από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, οπότε στη συνέχεια θα διανεμηθεί στα σχολεία μέσω επίσημης οδού.
Για την ώρα μπορείτε να λάβετε το πακέτο από την επίσημη σελίδα του (περίπου 42Mb), να το αποσυμπιέσετε και να το γράψετε σε CD.

Η αυτόματη εκτέλεση του CD θα τρέξει το algorithmics.exe, το οποίο είναι η έκδοση για τους μαθητές.
Οι καθηγητές προτείνεται να ακυρώσουν την αυτόματη εκτέλεση και να τρέξουν το algorithmics[teacher-version].exe, το οποίο περιλαμβάνει και το βιβλίο καθηγητή καθώς και τις λύσεις των ασκήσεων.
Οι συνοδευτικές εκπαιδευτικές εφαρμογές εγκαθίστανται μέσα από τα παραπάνω προγράμματα εγκατάστασης, δε χρειάζεται να γίνει ξεχωριστή εγκατάσταση.



Συντελεστές του έργου «Αλγοριθμική και Προγραμματισμός»:


Ανάδοχος Φορέας Έργου
      ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ
      ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΦΟΡΕΑΣ: ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ,
      ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Ομάδα Ανάπτυξης του Έργου «Αλγοριθμική και Προγραμματισμός»
Συντονιστής έργου:
      ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΟΜΗΣ, Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών

Εκπαιδευτική ομάδα:
      ΑΛΚΗΣ ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ, Καθηγητής ΠΕ 19
      ΘΕΟΔΩΡΑ ΚΟΥΜΠΟΥΡΗ, Καθηγήτρια ΠΕ 20
      ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΟΛΙΤΗΣ, Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
      ΘΕΟΦΑΝΗ ΠΥΡΖΑ, Καθηγήτρια ΠΕ 20
      ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΦΑΝΙΚΟΣ, Καθηγητής ΠΕ 19

Τεχνική ομάδα:
      ΗΛΙΑΣ ΛΕΟΝΤΙΑΔΗΣ, Πληροφορικός
      ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΣΕΛΙΟΣ, Λέκτορας Πανεπιστημίου Πατρών

Επιμέλεια:
      ΔΗΜΗΤΡΑ ΚΟΨΙΔΑ, Φιλόλογος

Γραμματειακή υποστήριξη:
      ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΟΖΙΑ, ΕΤΕΠ Πανεπιστημίου Πατρών

Υπεύθυνος παρακολούθησης εκ μέρους του ΕΑ.ΙΤΥ:
      ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΛΟΥΒΡΗΣ, Καθηγητής ΠΕ 19

Εικόνα λειτουργίας της Αλγοριθμικής:

manpap

Γεια ...
Μήπως ξέρετε πως θα εκφράσω το a MOD 2 = 1 σε συνθήκη στο δημιουργό διαγραμμάτων;
Η συνάρτηση fix δε μου δουλεύει στη συνθήκη ίσως κάνω κάτι λάθος? Ευχαριστώ...
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

P.Tsiotakis


pfan

Νομίζω ότι την αίσθηση μπορείς να την μετατρέψεις σε βεβαιότητα!!! :)
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

EleniK

Μπορώ να πω οτι τωρα είχα το χρόνο να καθίσω να το κοιτάξω και ενθουσιάστηκα. Μέχρι τώρα δούλευα με το Διερμηνευτή του Άλκη. Καταπληκτικό, εξαιρετική δουλειά συνάδελφοι.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

gthal

Συνάδελφοι καλησπέρα/καλημέρα.
Κατέβασα την αλγοριθμική όπως τη βρήκα στο http://www.ecedu.upatras.gr/algorithmics/
η οποία φαίνεται εξαιρετική δουλειά και πολύ χρήσιμο εργαλείο που ανυπομονώ να εξερευνήσω κ χρησιμοποιήσω,
αλλά έχω δύο προβλήματα:
1) ο Δημιουργός Δ.Ρ. δεν εγκαθίσταται στα Vista, δίνοντας το ακόλουθο μήνυμα :
    "C:\Windows\system32\stdole2.tlb
      Unable to register the type library : RegisterTypeLib Σφάλμα, κωδ. 0x8002801C
      Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την πρόσβαση στο μητρώο OLE "
2) ο Διερμηνευτής με παρότρυνε να κατεβάσω πιο πρόσφατη έκδοση, το οποίο και έκανα, μετά όμως από την εγκατάστασή της δεν μπορώ πια να τον τρέξω μέσα από το περιβάλλον της Αλγοριθμικής

Καμιά ιδέα;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

alkisg

Για το Διερμηνευτή, αν δεν έκανες "εκτέλεση ως διαχειριστής" τότε τα Vista τον έβαλαν σε έναν άλλο, προσωπικό φάκελο (λόγω έλλειψης δικαιωμάτων), κι όχι στην κανονική του θέση "C:\Program Files\Γλώσσα\Γλώσσα.exe".

Επομένως, όπως αναφέρεται και στη σελίδα λήψης του Διερμηνευτή, κάνε το εξής:
Παράθεση από: https://alkisg.mysch.gr/downloads
Windows Vista: εάν θέλετε να εγκαταστήσετε το Διερμηνευτή στο C:\Program Files\Γλώσσα, κάντε δεξί κλικ » εκτέλεση ως διαχειριστής (Run as administrator) κατά την πρώτη εκτέλεση.

Για το ΔΔΡ θα στείλω ένα mail να το δει με την πρώτη ευκαιρία ο συνάδελφος που το ελληνοποίησε.

gthal

Ευχαριστώ Άλκη.
Το θέμα του Διερμηνευτή λύθηκε.
Αναμένω εναγωνίως προτάσεις και για το ΔΔΡ
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

alkisg

Μήπως και για το ΔΔΡ χρειάζεται το ίδιο; Δηλαδή, δεξί κλικ » εκτέλεση ως διαχειριστής;

pgrontas

Το δοκίμασα και εγώ. Αν και σε μένα βγάζει τα λάθη αυτά (και με δεξί κλικ » εκτέλεση ως διαχειριστής) μετά παίζει σωστά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gthal

Παράθεση από: alkisg στις 22 Νοε 2009, 09:57:15 ΜΜ
Μήπως και για το ΔΔΡ χρειάζεται το ίδιο; Δηλαδή, δεξί κλικ » εκτέλεση ως διαχειριστής;
Άλκη, ευχαριστώ που επανέρχεσαι.
Πάντα ως διαχειριστής τα εγκαθιστούσα. Αυτό που κατάλαβα από το προηγούμενό σου μήνυμα ήταν ότι έπρεπε να βάλω τη Γλώσσα στο C:\Program Files\Γλώσσα\Γλώσσα.exe  ενώ εγώ άλλαζα μόνος μου το path στο D:
"Συμμορφώθηκα" με το C: και είμαι εντάξει με τη Γλώσσα. ;)
Αγαπητέ pgrontas η, επισήμανσή σου με βοήθησε με τον ΔΔΡ: παρέβλεψα όλα τα λάθη που μου εμφάνισε και φαίνεται να τον έχει εγκαταστήσει και να δουλεύει (ενώ πριν, ματαίωνα την εγκατάσταση).
Φαίνεται το πρόβλημά μου να έχει λυθεί. Σας ευχαριστώ και τους δύο.  :)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

drac

Κατεβάζω την Αλγοριθμική και όταν τελειώνει το nod32 που χρησιμοποιώ τη 'μαζεύει'.... Καμία ιδέα;;
Το μήνυμα που βγάζει είναι "probably unknown SCRIPT virus"... Παίζει τίποτα;;

alkisg

Έχει ένα jscript που βοηθάει στη δημιουργία σεναρίων από τον καθηγητή: παίρνει τα αρχεία, καλεί το html workshop και φτιάχνει .chm (compiled help file).

Επειδή αυτό το jscript περιέχει μια κλήση συνάρτησης προσπέλασης του δίσκου, το NOD32 εσφαλμένα το θεωρεί ιό.
Ή πες του να αγνοεί το συγκεκριμένο αρχείο, ή και να το διαγράψει, δεν σε ενοχλεί σε κάτι, μέχρι να αποφασίσεις να φτιάξεις δικά σου σενάρια και να τα ενσωματώσεις στην αλγοριθμική...

drac

Παράθεση από: alkisg στις 29 Ιαν 2010, 09:00:55 ΜΜ
Έχει ένα jscript που βοηθάει στη δημιουργία σεναρίων από τον καθηγητή: παίρνει τα αρχεία, καλεί το html workshop και φτιάχνει .chm (compiled help file).

Επειδή αυτό το jscript περιέχει μια κλήση συνάρτησης προσπέλασης του δίσκου, το NOD32 εσφαλμένα το θεωρεί ιό.
Ή πες του να αγνοεί το συγκεκριμένο αρχείο, ή και να το διαγράψει, δεν σε ενοχλεί σε κάτι, μέχρι να αποφασίσεις να φτιάξεις δικά σου σενάρια και να τα ενσωματώσεις στην αλγοριθμική...

Ξέρω να ρυθμίσω το nod32. Απλά ήθελα να ρωτήσω πριν το κάνω αν ειναι ok.... Ευχαριστώ πολύ!!

nikolasmer

Επειδή είμαι άχρηστος σε αυτά τα θέματα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιό λόγο μου βγαίνει αυτή η γραμματοσειρά μετά την εγκατάσταση της Αλγοριθμικής. :-[
(Windows 7 Ultimate)
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός