Ποιά σχολή πληροφορικής να διαλέξω :/ Βοηθηστε σας παρακαλω !!

Ξεκίνησε από Κώστας14, 04 Ιουλ 2014, 11:45:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Κώστας14

Ειμαι αναμεσα στις εξης σχολες πληροφορικης : πληροφορικη πειραια - ψηφιακα συστηματα πειραια - πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων εκπα .

Πλησιαζει ο καιρος για την αποστολη του μηχανογραφικου και δεν μπορω να αποφασισω ....

Πολλοι μου λενε για του εκπα επειδη θεωρειται διεθνως καλυτερη ( στις 100 πρωτες ) αλλα αλλοι μου προτεινουν του πειραια λογω πολλων απεργιων .

Εχω ζαλιστει ψαχνοντας να βρω μια λυση σ αυτο το θεμα ...


Θελω να πω επισης οτι μου αρεσουν τα μαθηματικα ( τουλαχιστον στη γ λυκειου και λιγοτερο στις προηγουμενες χρονιες ) και μου προτειναν ορισμενοι να μπω στο μαθηματικο και να ακολουθησω απο εκει πληροφορικη ( αν και δε μου φαινεται πολυ λογικο ) .

Βοηθηστε με να βρω καποια λυση σας παρακαλω πολυ :(

Με εκτιμηση Κωστας ,

evry

Αν θες μαθηματικά πας στο μαθηματικό, αν θες φυσική πας στο φυσικό και αν θες πληροφορική πας σε τμήμα πληροφορικής.
Είναι τόσο..... μα τόσο απλό.

Παράθεση από: Κώστας14 στις 04 Ιουλ 2014, 11:45:22 ΜΜ
και μου προτειναν ορισμενοι να μπω στο μαθηματικο και να ακολουθησω απο εκει πληροφορικη ( αν και δε μου φαινεται πολυ λογικο ) .

Αν μετά από το μαθηματικό ακολουθήσεις πληροφορική θα κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό ή ακόμα και διδακτορικό φαντάζομαι.
Σε αυτή την περίπτωση δεν έχεις
α) τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με κάποιον που έχει τελειώσει πληροφορική
β) τις ίδιες γνώσεις με κάποιον που έχει τελειώσει πληροφορική διότι εσύ θα εμβαθύνεις σε κάποιον τομέα της πληροφορικής ενώ ο απόφοιτος πληροφορικής έχει πολύ καλή γνώση όλου του εύρους της επιστήμης του.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Κώστας14

Μεχρι στιγμης δεν εχω ασχοληθει με καποια γλωσσα προγραμματισμου και γενικοτερα με προγραμματισμο ( παρα μονο αλγοριθμους που μου αρεσαν απο τη πρωτη στιγμη και γενικοτερα η ολη διαδικασια ) . Πιστευεις πως αυτο θα με δυσκολεψει γενκοτερα αν ασχοληθω με προγραμματισμο ; Επισης πολλοι λενε οτι ο προγραμματισμος ειναι τελειως διαφορετικος απο αυτο που παρουσιαζει η αναπυξη εφαρμογων και αυτο με προβληματιζει λιγακι για το αν τελικα θα μου αρεσει αυτο που θα επιλεξω .

Οσον αφορα τα μαθηματικα δεν θα ηθελα να το ριρσκαρω γιατι ειναι τρομερα δυσκολο απ οτι εχω ακουσει , και δεν θελω να κολλησω εκει περα . Επισης δεν πιστευω πως ειναι καλο να ακολουθησω προγραμματισμο μετα το μαθηματικο , καθως η πληροφορικη δεν χρειαζεται ολα αυτα τα μαθηματικα και ισως ειναι αδικος κοπος ( για ττο θεμα του προγραμματισσμου παντα ) .

θα μου αρεσε να ασχοληθω περισσοτερο με τον προγραμματισμο παρα με τα μαθηματικα ( απλως λεω οτι δε μου κακοφαινονται τοσο πολυ τα μαθηματικα και πιστευω πως μπορω να ανταποκριθω σ αυτα της πληροφορικης )

apoldem

Αν θέλεις να γίνεις προγραμματιστής θα πας σε σχολή πληροφορικής. Αν σου αρέσουν και τα μαθηματικά τότε σπούδασε και μαθηματικά σαν δεύτερο πτυχίο. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να περάσεις με κατατακτήριες σε οποιοδήποτε τμήμα μαθηματικών.

Ο προγραμματισμός που γνώρισες μέσω της ΑΕΠΠ είναι πράγματι πολύ μακριά απ' αυτό που ισχύει σήμερα, και πολύ πιθανόν αυτό που θα μάθεις στην σχολή τα επόμενα χρόνια να είναι πολύ μακριά απ' τον τρόπο προγραμματισμού σε 20 χρόνια από τώρα. Η καρδιά όμως και η φιλοσοφία είναι ίδια. Αυτό που γνώρισες με την ΑΕΠΠ είναι προγραμματισμός (απλώς λίγο πρωτόγονος)

Ερωτήματα σχετικά με τα μαθηματικά και την πληροφορική ακούγονται πολύ συχνά. Αδικαιολόγητα κατά την γνώμη μου. Η πληροφορική είναι μαθηματικά. Δεν μπορείς να γίνεις επαγγελματίας προγραμματιστής χωρίς μαθηματικά. Μπορεί ίσως να κατασκευάζεις σελίδες ή να σχεδιάζει απλές βάσεις, αλλά ο επαγγελματίας προγραμματιστής είναι για πολύ περισσότερα. Υπάρχουν κλάδοι ολόκληροι που έχουν πολλά μαθηματικά (δίκτυα, γραφικά, παιχνίδια, ψηφιακή επεξεργασία κτλ). Φαντάζεσαι ότι προγράμματα όπως μια ζωγραφική μπορούν να γραφούν από προγραμματιστές που δεν ξέρουν μαθηματικά; Χωρίς μαθηματικά θα είσαι ένας κουτσός προγραμματιστής περιορισμένης εμβέλειας. Τα μαθηματικά που κάνουν σε όλες τις σχολές τα δύο πρώτα έτη δεν είναι δα και τόσο φοβερά για να αποτελούν πρόβλημα.

Κώστας14

οκ ... ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !!

Εσεις ποιο πανεπιστημιο θα μου προτεινατε ? (για πληροφορικη )

apoldem

Θα διαλέξεις την "καλύτερη" και "μεγαλύτερη" που μπορείς να περάσεις και να αντέξεις οικονομικά. Δες το σαν αλγόριθμο! (ψάξε στο google για pareto optimal)

Για το "καλύτερη" συνήθως αρκεί μια ματιά στις βάσεις των δυο τριών τελευταίων ετών. Ρίξε και μια ματιά στα μόρια του πρώτου που πέρασε στην κάθε σχολή τα τελευταία χρόνια. Είναι ενδεικτικό για το ποιες σχολές επιλέγουν οι ενθουσιασμένοι με το αντικείμενο.

Για το "μεγαλύτερη" συνήθως συμβαδίζει με το μέγεθος της πόλης που φιλοξενεί την σχολή.

Καλή επιτυχία ότι κι αν διαλέξεις.

Κώστας14