Διδαχθείσα Ύλη

Ξεκίνησε από Crazy_Waters, 17 Δεκ 2008, 01:54:37 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

demy8

Καλησπέρα,
η αλήθεια είναι οτι αρκετοί διδάσκουν παράλληλα τον ψευδοκώδικα με τη γλώσσα.
εγώ διδάσκω για 2η φορά το μάθημα σε φροντιστήριο και προτιμώ να κάνω τα κεφάλαια με τη σειρά γιατί έτσι κάνεις και μια μορφή επανάληψης αφού ουσιαστικά είναι σχεδόν οι ίδιες εντολές στα αγγλικά. Και τα παιδιά είναι πιο "έτοιμα" να καταλάβουν τη φιλοσοφία του προγραμματισμού.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Εγώ αφιερώνω αρκετά μαθήματα σε ψευδοκώδικα υλοποιώντας όλες τις δομές επανάληψης και έπειτα πραγματοποιώ τα αντίστοιχα σε Pascal.

stratosg

Κι εγώ προτιμώ να ολοκληρώνω την ύλη με τη σειρά, αφιερώνοντας χρόνο και ασκήσεις σε ψευδοκώδικα και διάγραμμα ροής. Έπειτα προχωράω στα κεφάλαια 5,6,7 που κομμάτια θεωρίας και κλείνω με τα υπόλοιπα τα οποία χρησιμοποιώ και ως επανάληψη αφού λύνουμε στο εργαστήριο πολλούς από τους αλγόριθμους που έχουμε ήδη υλοποιήσει σε ψευδοκώδικα, σε περιβάλλον Pascal ώστε να γίνει αντιληπτή και η διαφορά ψευδοκώδικα - διαγράμματος και υλοποίησης σε γλώσσα προγραμματισμού.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

iliasthes

Συμφωνώ με το Στράτο. Νομίζω πως υπάρχει η δυνατότητα με τον ψευδοκώδικα και τα λογικά διαγράμματα να επικεντρωθείτ ο ενδιαφέρον στη μεθοδολογία, τον τρόπο σκέψης και μετά με την pascal, αφού έχει επιτευχθεί αυτό να ασολείσαι περισσότερο με τη σύνταξη. Μου λείπει πολύ το συγκεκριμένο μάθημα.