Παροχή Internet από τον ΟΤΕ, αντί για το Παν. σχολικό δικτυο

Ξεκίνησε από bobptz, 06 Σεπ 2017, 05:49:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Μετά από 2 ημέρες χωρίς καθόλου ιντερνετ, καμία δυνατότητα επικοινωνίας με το ΠΣΔ και μεγάλη ανασφάλεια για τη δυνατότητα σύνδεσης του σχολείου με το internet, αποφασίσαμε να αναβαθμίσουμε την τηλεφωνική γραμμή του σχολείου μας σε double play από τον ΟΤΕ.  Όως το υπολόγισα, θα μας βγεί πιο φτηνά από πριν, και θα έχουμε και ιντερνετ.

Το εργαστήριο μας είναι Ubuntu LTSP με 11 clients.  Και η γραμμή ιντερνετ θα πρέπει να υποστηρίξει 3-4 pc και αρκετά άλλα devices των καθηγητών.  Άρα το ρουτεράκι θα έχει αρκετή δουλειά να κάνει.

Ακούω ότι το Speedport Entry 2i και γενικά όλα τα ρουτεράκια που δίνει ο ΟΤΕ και οι άλλοι πάροχη δεν ανταποκρίνοντε σε τέτοια βαριά χρήση.  Σκέφτομαι λοιπόν τις εξής επιλογές:
1) Να χρησιμοποιήσω το παλιό και δοκιμασμένο ρουτεράκι.   Να μη χρησιμοποιήσω καθόλου του ΟΤΕ.
2) Να βάλω τη συσκευή του ΟΤΕ να δουλεύει απλά σα modem, σε bridge mode, και να βάλω το υπάρχων router πίσω από αυτό του ΟΤΕ.

Αυτά όμως με την προϋπόθεση να μη μας δώσουν γραμμή VOIP.  Διότι τότε το #1 δε γίνεται και το #2 θα θέλει διαφορετικές ρυθμίσεις.

Παιδιά, έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο?  Τι να προσέξω?

ilias_s

Γεια και χαρά,

Για να μη δουλευόμαστε, το να σου βάλουν VOB (Voice over Broadband) σύνδεση δε νομίζω πως σε εξυπηρετεί σε κάτι. Εσύ έχεις ελάχιστα οφέλη ως πελάτης ενώ, αντίθετα, ο ΟΤΕ κερδίζει αρκετά λόγω εξοικονόμησης. Θα προτιμούσα να αποφύγω το VOB αν θα έπρεπε να αναγκαστώ να βγάλω off ένα λειτουργικό CISCO 800άρι. Όσο και αν το Speedport είναι (ίσως) απ' τα καλύτερα κινέζικα ρούτερ που δίνει ο OTE και στο σπίτι μου ανταποκρίνεται μία χαρά για τις 3 ενσύρματες και άλλες (το πολύ) 3 ασύρματες συνδέσεις δικτύου που έχω. Όμως δε νομίζω πως μπορεί έτσι απλά να σηκώσει 12 μηχανήματα τους εργαστηρίου σύν ό,τι Η/Υ έχουν τα γραφεία και προσωπικά λαπτοπ/ταμπλετς των συναδέλφων χωρίς να "μπουκώσει" κάποια στιγμή. Συνήθως, σε τέτοια οικιακά router , ο dhcp δε μπορεί να σηκώσει πολλά μηχανήματα και αργά η γρήγορα μπουκώνει και θέλει reset.

(και τώρα θα σε πάω ένα βήμα πίσω)

Και γιατί δεν έχεις internet? Το έψαξες?

Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή παίρνεις το ΠΣΔ (έστω και αργά το απόγευμα ... π.χ μετά τις 14.00) και μία δύο θα απαντήσουν. Το ΠΣΔ, όταν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή, απλά μία βλάβη στον ΟΤΕ δήλωνει (ως δικαιούχος της τηλεφωνικής σύνδεσης). Όλα τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο ΟΤΕ. Αν δε βγάζεις γραμμή στο ΠΣΔ πάρε απευθείας στον ΟΤΕ και δήλωσε πως είσαι δημόσια υπηρεσία και χρειάζεσαι πρόσβαση στο internet.

bobptz

Καλημέρα

Με τον ΟΤΕ καταφέραμε και συνενοηθήκαμε, παρακάμψαμε το ΠΣΔ.  Διορθώσανε κάποια βλάβη που προφανώς υπήρχε.  Τώρα δουλεύει η γραμμή (του ΠΣΔ).  Κατά καιρούς έχουμε αποσυνδέσεις αλλά είναι υποφερτό.

mitsospap

#3
Tο θεμα δεν ειναι αν εχουμε internet, εχω την εντυπωση οτι υποβαθμζουμε την συνδεση μας με το κακο ΠΣΔ που ειναι οτι χειροτερο εχω δει απο πολλες αποψεις.

Παρτε ενα τηλεφωνο στο τμημα εταιρικων πελατων του οτε δωστε το τηλεφωνο και να εχετε και το ΑΦΜ του σχολειου(προσοχη το τηλεφωνο του εργαστηριου καμια φορα ειναι χρεωμενο σε πανεπιστημια) Ρωτηστε, αν εχετε ενεργοποιημενο πακετο internet απο την cosmote. Δηλαδη αν σας το προσφερουν σαν υπηρεσια ηδη, και το εχετε δωρεαν και πληρωμενο. Αν ναι απλα ζητηστε το username kai το password και λογικα ολα τα αλλα ιδια. Δεν το εχω κανει, αλλα αυτο που εχω κανει ειναι να συνδεθω σκετος πανω στον ote.

To πσδ σου αλλαζει το username και σε βαζει αλλιως. Δεν μετρησα ΠΣΔ vs OTE οποιος συναδελφος το δοκιμασει ας μας πει.

Το speedport entry 2i που ανεφερε καποιος φιλος, δεν ειναι τιποτα φοβερο. Κανονικο/απλο σαν modem και αδυνατο wifi. Σαν router...δυσκολη απαντηση. Φτηνιαρικο ειναι, δεν ξερω αν ειναι καλυτερο απο τα cisco 600 ή 800 που εχουμε. Το εχω σαν heavy duty σε ενα ασχολειο, θα σας πω πως τα παει. Καλο θα ειναι να απενεργοποιησετε το wifi για να ριξετε τον φορτο τον πρωτο καιρο λειτουργιας.
Το μονο καλο, εχει κουμπακι access point on/off.
Οποιος το θελει το ζηταει μεσω οτε, σας ειπα πως. Αν δεν σας το δωσουν δωρεαν, ρωτηστε πρωτα, πριν τα χριστουγεννα βγαλτε το παλιο απ την μπριζα και δηλωστε βλαβη, θα σας στειλουν νεο δωρεαν.

OpenSource

Υπάρχει έγγραφο που υποχρεώνει τα σχολεία να είναι στο ΠΣΔ

Μερικά προβλήματα που θα προκύψουν από την σύνδεση σε άλλο πάροχο είναι:
1. απουσία φίλτρων
2. ενεργή σύνδεση κατά την διάρκεια των πανελληνίων....

Ι.Αναστόπουλος

Μπορείτε να αιτηθείτε για την δεύτερη γραμμή στο Helpdesk του ΠΣΔ ή μέσω του ΚΕΠΛΗΝΕΤ να ζητήσετε και δεύτερο σετ κωδικών  ΠΣΔ για να τους εισάγετε στο νέο router.

Ετσι όλες οι συνδέσεις σας θα είναι μέσω ΠΣΔ.


Επίσης όλες οι γραμμές ISDN που βρίσκονται στα εργαστήρια Πληροφοορικής είναι ιδιοκτησίας του ΠΣΔ και μόνο αυτό μπορεί να κάνει αιτήματα για αλλαγές πχ ADSL over ISDN σε VDSL κλπ.

ilias_s

Παράθεση από: mitsospap στις 10 Οκτ 2017, 07:18:18 ΜΜ
Tο θεμα δεν ειναι αν εχουμε internet, εχω την εντυπωση οτι υποβαθμζουμε την συνδεση μας με το κακο ΠΣΔ που ειναι οτι χειροτερο εχω δει απο πολλες αποψεις.


Βασικά με βολεύει αφάνταστα o CISCO που έχουμε για router για κανα δυό λόγους. Στο κάτω κάτω την ταχύτητα που θα έπιανα με μία σύνδεση ΟΤΕ πιάνω και τώρα εδώ που είμαι!


Wizard

Παράθεση από: Ι.Αναστόπουλος στις 24 Οκτ 2017, 12:02:57 ΠΜ
Μπορείτε να αιτηθείτε για την δεύτερη γραμμή στο Helpdesk του ΠΣΔ ή μέσω του ΚΕΠΛΗΝΕΤ να ζητήσετε και δεύτερο σετ κωδικών  ΠΣΔ για να τους εισάγετε στο νέο router.

Ετσι όλες οι συνδέσεις σας θα είναι μέσω ΠΣΔ.


Επίσης όλες οι γραμμές ISDN που βρίσκονται στα εργαστήρια Πληροφοορικής είναι ιδιοκτησίας του ΠΣΔ και μόνο αυτό μπορεί να κάνει αιτήματα για αλλαγές πχ ADSL over ISDN σε VDSL κλπ.


Δηλαδή, αν ένα σχολείο χρησιμοποιεί ήδη μία δεύτερη γραμμή από Cosmote ξεχωριστά από ΠΣΔ, μπορεί να αιτηθεί στο ΠΣΔ κωδικούς για να την χρησιμοποιήσει μέσω αυτού; Επίσης, είναι πια δυνατή η αναβάθμιση της σύνδεσης σχολικής μονάδας σε VDSL;