ερωτηση σε ασκηση του βιβλιου δικτυων

Ξεκίνησε από JohnyF, 10 Οκτ 2016, 01:01:26 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

JohnyF

καλησπερα εχω μια απορια για την ασκηση 4 σελιδα 112..λεει να βρουμε ποσους διαθεσιμους υπολογιστες εχει το δικτυο 192.168..64.0/16
ειναι ιδιωτικη κλασης C  σωστα?αν κανουμε AND με τη μασκα μας βγαινει 192.168.0.0.που το βιβλιο ετσι οριζει πως βρισκουμε τη διευθυνση δικτυου..αλλα λεει το δικτυο 192.168.64.0..τι γινεται?

aprekates

Παράθεση από: JohnyF στις 10 Οκτ 2016, 01:01:26 ΠΜ
καλησπερα εχω μια απορια για την ασκηση 4 σελιδα 112..λεει να βρουμε ποσους διαθεσιμους υπολογιστες εχει το δικτυο 192.168..64.0/16
ειναι ιδιωτικη κλασης C  σωστα?αν κανουμε AND με τη μασκα μας βγαινει 192.168.0.0.που το βιβλιο ετσι οριζει πως βρισκουμε τη διευθυνση δικτυου..αλλα λεει το δικτυο 192.168.64.0..τι γινεται?

Αφού δίνεται η μάσκα στη μορφή /16  δεν έχει νόημα να σκέφτεσε με όρους κλάσεων δικτύων για να βρείς την απάντηση .
Το δίκτυο έχει αναγνωριστικό υπολογιστή 32-16=16 bit αρα έχουμε 16^2 - 2 διαθέσιμους ΗΥ.

JohnyF

απλα η απορια μου ειναι οτι εφοσον η μασκα ειναι 255.255.0.0 , το AND με οποιαδηποτε διευθυνση αυτης της περιοχης δε θα πρεπει να μας δωσει  τη διευθυνση δικτυου που θα βγει 192.168.0.0?

zsdregas

Σωστά τα λες. Η ερώτηση είναι διατυπωμένη λάθος. Σωστότερα θα ήταν:
Η διεύθυνση IP ενός υπολογιστή είναι 192.168.64.0/16 (μάσκα δικτύου 255.255.0.0). Υπολογίστε πόσους υπολογιστές μπορεί να έχει το δίκτυο που ανήκει ο υπολογιστής αυτός.

JohnyF

οποτε στις Ιδιωτικες ισχυουν επισης τα γνωστα...AND με τη μασκα = διευθυνση δικτυου..γιατι το βιβλιο δεν εχει πολλες πληροφοριες για τις ιδιωτικες και λεω μηπως ισχυει κατι αλλο που δε γνωριζω..πχ οτι η διευθυνση δικτυου μπορει να μην ειναι η πρωτη

JohnyF

επισης και αλλη μια ερωτηση...τα παιδια ειναι υποχρεωμενα να ξερουν μετατροπες δυαδικο-δεκαδικο η παντα δινονται?

zsdregas

Η απάντηση είναι ναι και στις δύο ερωτήσεις σου.
Οι ιδιωτικές δε διαφέρουν από τις υπόλοιπες σε τίποτα άλλο πέρα από το ότι μόνο για τοπικό δίκτυο, και απλά τα δεδομένα τους δε βγαίνουν έξω από το τοπικό δίκτυό τους. Κι αν βγουν διαγράφονται αμέσως στον πρώτο δρομολογητή που θα τα δει.
Απ' όσο θυμάμαι, μόνο στις τελευταίες εξετάσεις δίνονταν οι μετατροπές, οπότε κατά τη γνώμη μου πρέπει τα παιδιά να ξέρουν να τις κάνουν. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν τίποτα οδηγίες πάνω στο θέμα αυτό από κάποιο σχολικό σύμβουλο.

JohnyF