Απορία για το LLC στο Ethernet II

Ξεκίνησε από khatziar, 01 Οκτ 2018, 02:10:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

khatziar

Γεια σας,
είμαι καινούργιος στη διδασκαλία του μαθήματος και έχω, αν μου επιτρέπεται, κάποιες απορίες και γνωστικές και παιδαγωγικές...

Στο Τετράδιο ασκήσεων αναφέρει (σελ 15)
"Το επίπεδο Σύνδεσης/Ζεύξης δεδομένων γενικά διακρίνεται στα υποεπίπεδα Ελέγχου Λογικής Σύνδεσης (LLC) και Ελέγχου Πρόσβασης στο μέσο (MAC), ωστόσο στο Ethernet το οποίο ενθυλακώνει αυτοδύναμα πακέτα IP σε πλαίσια Ethernet II, δεν χρησιμοποιούνται οι λειτουργίες του LLC."

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί λέει ότι δεν χρησιμοποιείται το LLc στο EthernetII;

Είναι αυτό, ότι δηλαδή, υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στο EthernetII και το 802.3  με το τελευταίο να περιέχει μόνο επικεφαλίδες από το LLC;  (σε πολλά site πχ https://networkengineering.stackexchange.com/questions/5300/what-is-the-difference-between-ethernet-ii-and-802-3-ethernet)
Στην τάξη εξηγούμε τέτοιες λεπτομέρειες ή μένουμε στο βιβλίο; Γιατί τότε πως θα συνδέσουμε αυτά που λέει στο 2.2.1 Έλεγχος Λογικής Σύνδεσης (σελ 26) με τη δομή πλαισίου Ethernet II (σελ49);

Ευχαριστώ

gxry

>> Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί λέει ότι δεν χρησιμοποιείται το LLc στο EthernetII;

Γιατί έτσι συμβαίνει, αυτή είναι η πραγματικότητα.

Η επικράτηση του TCP/IP και το πέρασμα των εκτεταμένων λειτουργιών που αφορούν την αξιοπιστία μιας σύνδεσης στο επίπεδο μεταφοράς (TCP) από τη μια μεριά και η εγγενής αξιοπιστία των καλωδιακών μέσων, της κωδικοποίησης και ηλεκτρικής σηματοδοσίας από την άλλη, κατέστησαν τις λειτουργίες του LLC πλεονάζουσες κι ως εκ τούτου περιττές.
Για λόγους πληρότητας, εφόσον αναφερόμαστε στο μοντέλο του OSI, αναφέρονται οι  λειτουργίες του LLC με την παρατήρηση ότι στη συγκεκριμένη υλοποίηση (ενθυλακωμένα αυτοδύναμα πακέτα IP σε πλαίσια Ethernet II) δεν χρησιμοποιούνται.
Σε άλλες υλοποιήσεις π.χ. στο Χ.25, το αντίστοιχο πρωτόκολλο δευτέρου επιπέδου (LAPB) χρησιμοποιεί τις λειτουργίες του LLC γεγονός που το καθιστούσε ιδιαίτερα αργό (έλεγχος και επανεκπομπή μεταξύ των κόμβων 2ου επιπέδου του συγκεκριμένου δικτύου)
Το LLC είναι η γενική περίπτωση, η μή χρήση των λειτουργιών σε συγκεκριμένη υλοποίηση αποτελεί ειδική περίπτωση. 

Εξηγείς ό,τι νομίζεις. Δεν υπάρχει κάποια αντίφαση.

khatziar

Ok ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις.

Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο που κατά τη γνώμη σας θα βοηθούσε στην περαιτέρω κατανόηση και διδασκαλία του μαθήματος θα το εκτιμούσα.
Το υποστηρικτικό βιβλίο του κ. Κιαγιά φυσικά το έχω υπόψη μου και είναι πολύ βοηθητικό.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους συναδέλφους που μοιράζονται τις γνώσεις τους αλλά και το υλικό που έχουν ετοιμάσει για το μάθημα μέσα από αυτό το forum ή από άλλα site.


khatziar