ΠΕ19-20 και μεταθέσεις

Ξεκίνησε από orchid, 10 Μαρ 2010, 08:44:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

orchid

Καλησπέρα. Ήθελα να πω κι εγώ κάπου τον πόνο μου και να ζητήσω τα φώτα σας. Φέτος, εξαιτίας της καθυστέρησης έκδοσης αποτελεσμάτων από το ΑΣΕΠ, τις εκλογές κτλ (τα γνωστά σε όλους), διοριστήκαμε πολύ αργά (Νοέμβρη, προσωπικά, υπέγραψα 16 Νοεμβρίου). Εξαιτίας αυτής της καθυστέρησης, δεν δικαιούμαστε μετάθεση φέτος.

Το άλλο που θα ήθελα να μάθω είναι αν τελικά κάποιος καταφέρει να πάρει απόσπαση για του χρόνου (είμαι σύζυγος στρατιωτικού και το θέμα με τις αποσπάσεις με καίει και με τσουρουφλίζει γιατί ΕΛΠΙΖΩ να μπορώ να τον ακολουθώ στις μεταθέσεις του), θα θεωρείται ότι χρωστάει ακόμα την οργανική του στην περιοχή που παρουσιάστηκε ως νεοδιόριστος, δεδομένου ότι δεν έχουμε κατοχυρώσει φέτος δικαίωμα για μετάθεση; :o :o :o
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

dim

Φέτος είσαι εκεί που διορίστηκες ή "πρόλαβες" και πήρες απόσπαση? και μόνο παρουσιάστηκες εκεί που διορίστηκες?

orchid

Φέτος υπηρετώ κανονικά στην περιοχή που με τοποθετήσανε. (είχα κάνει και αίτηση για απόσπαση που βάσει νόμου δικαιούμαι, αλλά δεν έγινε δεκτή γιατί "θα δημιουργούσε πρόβλημα στην υπηρεσία" αλλά δεν υπέβαλα ένσταση γιατί σκέφτηκα ότι πέρα από το γάμο δεν έχω άλλες υποχρεώσεις, παιδιά σκυλιά, και θέλησανα υπηρετήσω για να μη χρωστάω την οργανική. Αλλά τελικά έχω αμφιβολίες πια γι' αυτό...  :-[ )

Σε μια συζήτηση που είχα με το διευθυντή του σχολείου, μου είπε ότι είχε ξανασυμβεί να διοριστούν με καθυστέρηση συνάδελφοι (άλλης ειδικότητας νομίζω), συγκακριμένα πάλι Νοέμβρη μήνα. Όμως με ειδική εγκύκλιο προβλεπόταν ότι εξαιτίας της καθυστέρησης και με ευθύνη του κράτους, οι εκπαιδευτικοί αυτοί θεμελίωναν δικαίωμα μετάθεσης. Για εμάς φέτος δεν ήρθε κάτι αντίστοιχο.
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

dim

Υπέροχο που δεν την έκανες με απόσπαση.
Εσυ τον Νοέμβριο έκανες χαρτιά μετάθεσης?
Να μην συζητάς με Διευθυντές.  :police:

orchid

#4
Το Νοέμβριο έκανα χαρτιά, αλλά μας είχαν πει από τη ΔΔΕ ότι δε δικαιούμαστε και να μη βάλουμε καθόλου περιοχές, γιατί και να δηλώσουμε δε θα μετρήσουν. Μόνο για οριστική τοποθέτηση. Είχα βάλει περιοχές, αλλά πριν μια-δυο βδομάδες που βγήκαν τα μόρια των αιτούντων μετάθεση, το όνομά μου (όπως και όλων των υπολοίπων που διοριστήκαμε μαζί) δεν περιλαμβανόταν στη λίστα.

Σκέφτηκα μήπως έκαναν πατάτα στη δική μας ΔΔΕ μόνο κι έτσι έψαξα να βρω τα μόρια και των υπόλοιπων διοριστέων με το ίδιο ΦΕΚ. Δεν τους ξεψάχνισα όλους έναν προς έναν, αλλά όσους έψαξα που τοποθετήθηκαν σε άλλες ΔΔΕ, δεν ήταν στις λίστες με τα μόρια για μετάθεση.

Ο διευθυντής που ανέφερα δεν ήταν της διεύθυνσης, αλλά του σχολείου και ο συγκεκριμένος είναι πάνω από όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Με βοήθησε πολύ και στην αίτηση της απόσπασης (γιατί τα έχει ζήσει κι αυτός πολλά χρόνια, και αυτός και η σύζυγός του, επίσης εκπαιδευτικός).
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

dim

Δεν καταλαβαίνω και συγνώμη αλλά τι χαρτιά μετάθεσης κάνατε αν δεν δηλώσατε περιοχές?

Αφου το έχεις ψάξει και με άλλα άτομα ........... τι να πω.

orchid

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση, αλλά δυστυχώς ούτε αυτοί ήξεραν να απαντήσουν. Το θέμα είναι τι γίνεται με την υπηρέτηση φέτος. Πιάνεται για υπηρέτηση της οργανικής ή όχι; Λέτε να ξέρει η Αννούλα;  :P
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

evry

Από τη στιγμή που δεν είχες δικαίωμα μετάθεσης φοβάμαι πως όχι. Αλλά πρέπει να το ψάξεις στο υπουργείο για να είσαι σίγουρη.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Loukritia

Παράθεση από: orchid στις 11 Μαρ 2010, 03:18:30 ΜΜ
Το Νοέμβριο έκανα χαρτιά, αλλά μας είχαν πει από τη ΔΔΕ ότι δε δικαιούμαστε και να μη βάλουμε καθόλου περιοχές, γιατί και να δηλώσουμε δε θα μετρήσουν. Μόνο για οριστική τοποθέτηση. Είχα βάλει περιοχές, αλλά πριν μια-δυο βδομάδες που βγήκαν τα μόρια των αιτούντων μετάθεση, το όνομά μου (όπως και όλων των υπολοίπων που διοριστήκαμε μαζί) δεν περιλαμβανόταν στη λίστα.

Το έντυπο για οριστική τοποθέτηση είναι το έντυπο της μετάθεσης, απλά δεν δηλώνεις περιοχές. Αφού αυτοί σας είπαν να μην βάλετε περιοχές, δεν σας ζήτησαν να κάνετε αίτηση μετάθεσης.
Έπρεπε να τηλεφωνήσεις στο Υπουργείο, εκεί θεωρώ θα έπαιρνες υπεύθυνη απάντηση. Και μάλιστα αν έπαιρνες απάντηση, άλλη από την ΔΔΕ σου, θα έπρεπε να ζητήσεις το όνομα του υπαλλήλου ή ακόμα καλύτερα γραπτή επιβεβαίωση όσων σου είπαν. Στο Υπουργείο ξέρουν να σου πουν πράγματα που δεν τα ξέρουν στις ΔΔΕ. Υποθέτω μπορείς να πάρεις και τώρα.
Ερώτηση: Αν μείνεις στο ίδιο σχολείο φέτος , δεν πιάνεται για οργανική;
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

orchid

Παράθεση από: k.p. στις 12 Μαρ 2010, 08:12:44 ΜΜ
Το έντυπο για οριστική τοποθέτηση είναι το έντυπο της μετάθεσης, απλά δεν δηλώνεις περιοχές. Αφού αυτοί σας είπαν να μην βάλετε περιοχές, δεν σας ζήτησαν να κάνετε αίτηση μετάθεσης.
Έπρεπε να τηλεφωνήσεις στο Υπουργείο, εκεί θεωρώ θα έπαιρνες υπεύθυνη απάντηση. Και μάλιστα αν έπαιρνες απάντηση, άλλη από την ΔΔΕ σου, θα έπρεπε να ζητήσεις το όνομα του υπαλλήλου ή ακόμα καλύτερα γραπτή επιβεβαίωση όσων σου είπαν. Στο Υπουργείο ξέρουν να σου πουν πράγματα που δεν τα ξέρουν στις ΔΔΕ. Υποθέτω μπορείς να πάρεις και τώρα.
Ερώτηση: Αν μείνεις στο ίδιο σχολείο φέτος , δεν πιάνεται για οργανική;

Και οι υπόλοιποι από τις άλλες ΔΔΕ που δεν περιλαμβάνονται στους πίνακες με τα μόρια για μετάθεση; Γενικά έχω διαβάσει και στο pde forum ερωτήσεις συναδέλφων για το ίδιο θέμα. Είπα να ρωτήσω εδώ μήπως και ξέρει κάποιος, μια κι εδώ διαβάζουν μόνο οι του κλάδου.

Μείνω δε μείνω στο σχολείο, αν είχαμε διοριστεί από την αρχή της χρονιάς θα πιανόταν οργανική (π.χ. ο Μαθηματικός στο σχολείο που διορίστηκε Σεπτέμβρη και είναι κι αυτός με προσωρινή τοποθέτηση στο σχολείο, δικαιούται μετάθεση και θεωρείται ότι υπηρέτησε την οργανική).  :( :(

Αν δεν πιάνεται για οργανική, τι, θα είναι σα να χρωστάμε 2 μήνες;;; Σκέφτηκα να πάρω στο Υπουργείο, αλλά με όλες αυτές τις αλλαγές που επίκεινται, δεν ξέρω αν αυτό που θα μου πούνε θα ισχύει ή θα ανατραπεί.  ???
Άννα Βεσυροπούλου - ΠΕ19

dim

Ο χρόνος μετράει από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας έως 31 Αυγούστου.
Εγώ έκανα χαρτιά μετάθεσης 2007 και η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας ήταν Οκτώβριο.
Απλά δεν πήρα όλα τα μόρια του σχολείου το 11. Γ Κυκλάδων.
Με εσένα δεν ξέρω τι πακέτο είναι αυτό γιατί δεν σε άφησε να δηλώσεις περιοχές.
Κοίταξα και την θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης (δεν ήταν δική σου υπαιτιότητα το πότε βγήκε το ΦΕΚ για να αναλάβεις υπηρεσία)..... δεν καταλαβαίνω γιατι να μην γράψεις περιοχές.
..  τώρα .... τι να κάνεις?
Στείλε το ερώτημα αν θα ήθελες  εδώ www.alfavita.gr
Συνάδελφος με αντίστοιχο θέμα έλαβε απάντηση από εκεί και όχι από το υπουργείο... ξέρεις είναι η πρόσβαση σε αυτή τη ζωή!!!



skoud

Η θέση της ΟΛΜΕ για το θέμα: http://olme-attik.att.sch.gr/files/ypomn/metatheseisneodioriston251109.pdf
Δεν ξέρω τι έκανε τελικάτο ΥΠ.

Ας επικοινωνήσει η συναδέλφισσα και με την ΟΛΜΕ...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

za√‘ag

Υπηρέτηση σε Τριτοβάθμια Εκπ/ση (ΤΕΙ) υπολογίζεται ΜΟΝΟ σαν προϋπηρεσία ή υπολογίζεται ΚΑΙ με μόρια όπως στα σχολεία της Β/θμιας;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ