Τελικά Διαγωνίσματα

Ξεκίνησε από joanna, 10 Μαΐου 2009, 02:49:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

joanna

Προσπάθησα να φτιάξω τελικά διαγωνίσματα και για το μάθημα του Δομημένου Προγραμματισμού. Τα θέματα, όπως και στο μάθημα των δικτύων προσπάθησα να είναι όπως περιγράφονται από τις οδηγίες του Υπουργείου, ή τουλάχιστον όπως τις εκλαμβάνω εγώ.

xryka

Στο 4ο διαγώνισμα χρησιμοποίησες την sqr(). Οι συναρτήσεις είναι εκτός ύλης ομως έτσι δεν είναι;;;
Σε επικοινωνία με το σύμβουλο μου πε ότι απο τη στιγμήπου η ύλη ορίζεται ως την παράγραφο 13.2 και οι συναρτήσεις αναφέρονται στο παράρτημα θεωρούμε οτι είναι εκτός ύλης......δεν υπήρχε όμως άλλη ενημέρωση..... όχι τιποτα άλλο αλλα είχα αρχίσει να τουσ δείχνω κάποιες και τελικά τουσ είπα να μη τις μάθουν.......

joanna

Το παράδειγμα είναι από το βιβλίο σελίδα 80. Θεώρησα ότι εφόσον το έχει σαν παράδειγμα είναι εντός ύλης.

meteo_xampos

Ωραία διαγωνίσματα!!! Πιστεύω ότι θα είναι χαμηλότερου επιπέδου το τελικό διαγώνισμα, μιας και
είναι η πρώτη φορά που εξετάζεται το μάθημα. Έχω φτιάξει και εγώ 2 διαγωνίσματα και θα τα αποστείλω...

joanna

Ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός! Τα διαγωνίσματα που δίνουμε στα παιδιά να είναι δυσκολότερα από αυτά που θα μπούνε στο τέλος. Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι σαφώς ευκολότερα (και λιγότερα) τα θέματα των πανελληνίων.

meteo_xampos

Μα και εγώ προετοιμάζω τα παιδιά με υψηλότερου επιπέδου διαγωνίσματα και ασκήσεις. Στέλνω και εγώ ένα διαγώνισμα που έχω φτιάξει...

gedeon

Πολύ καλά τα διαγωνίσματα.
Μιά μικρή "άποψη"...  νομίζω ότι δε βάζουν θέματα συμπλήρωσης κενού μεταξύ προτάσεων, απ΄όσο θυμάμαι τουλάχιστον. (Δεν υπάρχει κανονισμός που το απαγορεύει, απλά δε πρέπει να έχουν μπεί ποτέ τέτοιου είδους θέματα).

joanna

Η εμπειρία μου από τις εξετάσεις λέει ότι βάζουν θέματα στο στυλ του βιβλίου. Το βιβλίο έχει ένα σωρό συμπλήρωσης κενού και σκέφτηκα μήπως κάνουν λίγο αντιγραφή από το βιβλίο στα θέματα των εξετάσεων...

xryka

Έχουνε βάλει στο ΑΕΕΠ αν δε κάνω λάθος, αλλά δίνουν τις λέξεισ που πρέπει να μπουν στα κενά ανακατεμένες

Νίκος Αδαμόπουλος

#9
Παράθεση από: xryka στις 11 Μαΐου 2009, 03:34:35 ΜΜ
Έχουνε βάλει στο ΑΕΕΠ αν δε κάνω λάθος, αλλά δίνουν τις λέξεισ που πρέπει να μπουν στα κενά ανακατεμένες

Δεν κάνεις λάθος. Π.χ. βλέπε:

Θέμα 1.Δ ημερησίου 2007
http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/education/docs/them_plir_c_kat_hmer_no_070531.pdf

Θέμα 1.Δ ημερησίου 2008
http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/education/docs/them_plir_kat_c_hmer_no_200806.pdf

xryka

Είναι σπαστικό να προσπαθούμε να μαντέψουμε το στυλ των θεμάτων.... στο τελος θα βάλουν τίποτα κουφό κα ιόχι τίποτα άλλο αλλα θα εκτεθούμε στους μαθητές....

meteo_xampos

Έχω δει τα θέματα του ΟΕΦΕ για τον Δομημένο Προγραμματισμό. Αν τα θέματα του ΟΕΦΕ είναι στο στυλ των
θεμάτων των πανελληνίων, τότε είναι το ίδιο ακριβώς με της Ανάπτυξης. Το 1ο θέμα ήταν με Σ-Λ, ασκήσεις θεωρίας
και θεωρία (ερωτήσεις ανάπτυξης), το 2ο θέμα πίνακας τιμών με υποπρόγραμμα, και το 3ο και 4ο ασκήσεις
ανάπτυξης.

xryka

ε αυτό πιστεύαμε και μεις οτι θα μοιαζουν με αυτά του ΑΕΕΠ ......ελπίζουμε πιο εύκολα προβλήματα..... δεν ανεβάζεις τα θέματα του ΟΕΦΕ να τα δούμε;;;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Τα θέματα του ΟΕΦΕ για το ΕΠΑΛ εγώ τα έβαλα φέτος. Προσπάθησα να μην ανεβάσω τον πήχη τρομερά, στη λογική το 10 να γράφετε σχετικά εύκολα αλλά απο κει και περα να ανεβαίνει ο πήχης. Θα εκτιμούσα να είχα την γνώμη των συναδέλφων που τα έχουν δει (κακή ή καλή φυσικά..)

xryka

Προς meteo_xampos:
Στο επαναληπτικό διαγώνισμα που πρότεινες παρατήρησα ότι στον αλγοριθμο με ψευδοκώδικα χρησιμοποιείς για ανάθεση το <-- .Ο τελεστής αυτός όμως δεν αναφέρετε στο βιβλίο, μπορούμε να τον χρησιμοποιούμε;;; επίσης για τις λογικές πράξεις, ουτε αυτές αναφέρονται, αλλα επειδή οι οδηγίες λέγαν ότι μπορούν να αναπαρασταθούν αγόριθμοι με οποιοδήποτε απο τους 3 τρόπους ή συνδιασμό αυτών, υπέθεσα ότι μπορούν οι μαθητές να χρησιμοποιήσουν τις and, or, not ,xor και στον ψευδοκώδικα και λογ. διαγράμματα.. Έχω μπερδευτεί εντελώς με αυτό το θέμα....εσείς τι οδηγίες δώσατε στους μαθητές σας;;