Wireless μέσα στην τάξη;

Ξεκίνησε από alkisg, 03 Φεβ 2010, 06:01:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θα είχατε αντίρρηση στην τακτική χρήση wireless στις τάξεις;

Ναι, θα είχα αντίρρηση
Όχι, δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα

poursali

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 11 Φεβ 2010, 01:35:51 ΜΜ
Φτάνει παιδιά, ας μην κάνουμε άλλους παραλληλισμούς θρησκευτικού περιεχομένου... Ας επιστρέψουμε στον παράλληλο δρόμο της επιστήμης, η οποία μελετάει το "πως" (ενώ η θρησκεία μελετάει το "ποιος").

δικιο εχεις, παρολα αυτα εχει ομοιοτητες και για αυτο εκανα τον παραλληλισμο.. γιατι ακριβως και η ιατρικη δεν εξεταζει το "ποιος" με αποτελεσμα να αναρωτιομαστε ποιος εφταιγε τελικα για κατι... αυτη δεν ειναι η κουβεντα μας? να δουμε αν φταιει ή οχι η ακτινοβολια?
βεβαια, ολα ειναι θεμα χρηματοδοτησης (ειδικα σε μακροχρονιες παρατηρησεις) οποτε λιγο χλωμο να βγει καποια στιγμη καποιος και να πει "ναι κανουν κακο 100% αποδεδειγμενα"

βεβαια απο την αλλη καλο ειναι που υπαρχουν πλεον περιορισμοι οπως στο sar για τα κινητα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Συμφωνούμε. Για το λόγο αυτό, ας αρκεστούμε στα αποτελέσματα των ερευνών, όπως ακριβώς λειτουργεί και η επιστήμη: καταγράφει τα αποτελέσματα μακροχρόνιων ερευνών. Υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποια κοινοτική οδηγία για τις εκπομπές. Δεν γνωρίζω όμως με αποδείξεις αν υπάρχει κάτι σαν το sar για access points ή wireless routers, αλλά αν δεν υπάρχει, καλό θα ήταν να θεσμοθετηθεί. Μέχρι τότε όμως απλά θα περιμένουμε...

Και κάτι άλλο: οι έρευνες έγιναν στα αμερικανάκια. Ευτυχώς, να γίνουν επιτέλους περισσότερο χρήσιμοι στην ανθρωπότητα... Αν κρίνω από το πώς είναι τα αμερικανάκια σήμερα, τότε αναιρώ όλες τις απόψεις μου και λέω ότι ΝΑΙ, ΤΑ WIRELESS ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!  ;D ;D
Ή, για να το πω διαφορετικά: συνάδελφοι, τα wireless βρίσκονται ακόμη σε πειραματικό στάδιο. Για την ώρα δοκιμάζονται σε αμερικάνους...  >:D :laugh:
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

προτιμουσα την κουβεντα για τη θρησκεια... χαχα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Vangelis

Ένα "σχετικό"  άρθρο του Ν. Δήμου για το φόβο μπροστα σε κάθε αλλαγή.  (http://www.lifo.gr/mag/columns/2464)

Πανδημία παράνοιας
Τι κοινό έχουν οι μεταλλαγμένες τροφές, τα κινητά τηλέφωνα και το εμβόλιο για τη νέα γρίπη; Το γεγονός ότι τα φοβόμαστε χωρίς να έχουμε αποδείξεις ότι βλάπτουν.
ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΔΗΜΟΥ

• Πρόκειται για ένα νέο φοβικό σύνδρομο που μας καταλαμβάνει απέναντι σε κάθε καινούργιο πράγμα που προέρχεται από ισχυρές και μεγάλες εταιρείες. Γιατί και αυτές τις φοβόμαστε. Κάτι η γνωστή προπαγάνδα για «τις πολυεθνικές και τα μονοπώλια που μας πίνουν το αίμα», κάτι η καχυποψία ότι μπορούν να αλλοιώνουν τα στοιχεία, μας κάνουν και κουμπωνόμαστε. (Χωρίς να σκεπτόμαστε ότι ρισκάρουν τη φήμη και την αγορά τους.)

• Και τα μεν κινητά τα χρησιμοποιούμε, διότι μας έχουν γίνει απαραίτητα (και σωστά - είναι η πιο χρήσιμη εφεύρεση των τελευταίων δεκαετιών). Αλλά εξακολουθούμε να τα φοβόμαστε. Τα μεταλλαγμένα τα ξορκίζουμε - έστω κι αν τα έχει επιτρέψει η μισή υφήλιος και η Ευρωπαϊκή Ένωση. Το εμβόλιο, όμως, δεν θα το κάνουμε με καμία κυβέρνηση!

• Γιατί; Ενάμιση εκατομμύριο Σουηδοί εμβολιάστηκαν και δεν άνοιξε μύτη. Εκατοντάδες χιλιάδες Αμερικανοί, εκατομμύρια άλλοι συνάνθρωποι - χωρίς επιπτώσεις. Κι όμως, κυκλοφορούν φήμες για νοσοκόμες που πέθαναν, για ανθρώπους που παρέλυσαν - όλες ανεπιβεβαίωτες από το ράδιο αρβύλα.

• Βλέπω στο YouTube επιστήμονες (μη ειδικούς) να εξηγούν ότι ο ιός της γρίπης Η1Ν1 κατασκευάστηκε κατόπιν εντολών του Διεθνούς Διευθυντηρίου με βάση σχέδιο του Χένρι Κίσιντζερ (πάλι αυτός!) για τη μείωση του παγκόσμιου πληθυσμού κατά 10%. Άλλο ένα 10% θα καθαρίσει το εμβόλιο, που περιέχει δραστικά δηλητήρια.

• (Τώρα γιατί οι ΗΠΑ, επικεφαλής του Διευθυντηρίου, εμβολιάζουν τον δικό τους πληθυσμό, δεν αναλύεται.)

• Διαβάζω σε άρθρο δικού μας επιστήμονα ότι το εμβόλιο περιέχει «ανοσοενισχυτικό σκουαλένιο», για το οποίο έχουμε περιορισμένες αποδείξεις ότι ΔΕΝ βλάπτει. (Αποδείξεις ότι βλάπτει δεν έχουμε.)

• Αλλά με αυτήν τη λογική δεν θα έπρεπε να κάνουμε τίποτα. Και με το να απαξιώνουμε όλους τους ειδικούς, του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, της Ευρωπαϊκής Ένωσης και όλων των αρμόδιων ντόπιων και ξένων οργάνων, τους εαυτούς μας θέτουμε σε κίνδυνο.

• Το θέμα είναι όμως να μην κερδίσουν οι πολυεθνικές. Κι ας καταλήξουμε εμείς στην εντατική.

toufeki

Γιατί ρε συ Βαγγέλη; Παράνοια δεν είναι τα 600 €(ή αν θες 350 για ωρομίσθιους)
Παράνοια δεν είναι το ψηφιακό σχολείο με περικοπές μισθού;
Παράνοια δεν είναι το στοκ εμβολίων που αγοράσαμε με τον ιδρώτα μας και δεν ξέρουμε τι να το κάνουμε.
Σε λίγο θα εμβολιάζουμε και τα γουρούνια. 

Laertis

#35
Εσύ Vangelis ενστερνίζεσαι αυτό το άρθρο ή ανήκεις στους "λουδίτες" συναδέλφους όπως κι εγώ ;
Γιατί τον Δήμου τον ξέρω καλά εδώ και χρόνια και έχω σχηματίσει άποψη για αυτόν, αλλά καλό (και υποχρεωτικό ως σύμβουλος) είναι να πάρεις προσωπικά θέση κι όχι απλά να μας παρουσιάζεις την άποψη ενός "εκσυγχρονιστή" (ο θεός να τον κάνει) ο οποίος δεν διαθέτει κανένα επιστημονικό κριτήριο και πάντα κρίνει τεχνολογικά θέματα εμπειρικά και εντελώς επιφανειακά. Εξ' άλλου ο Δήμου είναι ένας απλός συγγραφέας - σεβαστή η άποψή του και το έργο του- αλλά εγώ θέλω να ακούσω τους ειδικούς.

Υ.Γ. Το θέμα αφορά τη χρήση Wireless μέσα στην τάξη κι όχι τον εμβολιασμό για τη νέα γρίπη.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Vangelis

Λαερτη προσωπικά δεν ξέρω αν βλάπτουν ή αν δεν βλάπτουν.
Το ερευνητικό κέντρο Δημοκριτος λέει ότι δεν βλάπτουν αλλά φυσικά μπορεί να κάνει λάθος.
Αλλά υπάρχει κάποιος που είναι  σίγουρος ότι τα κύματα του ραδιοφώνου δε βλάπτουν τον εγκέφαλο;  Μήπως για την ακτινοβολία του φούρνου μικροκυμάτων, την ακτινοβολία που παράγουν όλες οι ηλεκτρικές συκευές; το ηλεκτρικό πεδίο που έχουν τα σύρματα μεταφοράς ηλεκτρικού; οι οθόνες τηλεόρασης;
Υπάρχουν δύο δρόμοι λοιπόν¨

Πρώτον δεν κάνουμε τίποτα μέχρι αν αποδειχθεί πλήρως ότι δεν βλάπτουν τα Wifi.  (Βλέπε 100 χρόνια και βάλε)

Δεύτερον τα χρησιμοποιούμε (με μέτρο όσο μπορούμε) μέχρι να αποδειχθεί ότι βλάπτουν.

Εγω είμαι υπέρ της δεύτερης λύσης.

(νομίζω ότι σας ανέφερα απόψεις για "οθόνες υπολογιστών  που εκπέμπουν ραδιενέργεια" που άκουσα απο συναδέλφους μαθηματικούς και "έφριξα" )

tom

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι


Νίκος Αδαμόπουλος


Λάμπρος Μπουκουβάλας

"Εκτός από την απαγόρευση των ασύρματων τεχνολογιών στα σχολεία, το Συμβούλιο της Ευρώπης προτείνει τη ρύθμιση των συσκευών στα κατώτατα όρια εκπομπής ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων, την καθιέρωση προειδοποιητικής σήμανσης, και την ενίσχυση της έρευνας για την κατασκευή λιγότερο επικίνδυνων κεραιών και ασύρματων δικτύων."

Δηλαδή, θα επιτρέπονται αρκεί να πληρούν το νέο κατώτατο όριο εκπομπής;;;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

alkisg

Εγώ τη συγκεκριμένη παράγραφο την κατάλαβα ως εξής:
Αφού τα ασύρματα δίκτυα είναι επικίνδυνα, θα πρέπει καταρχάς να μπαίνουν πινακίδες και ταμπέλες πάνω σε αυτά όπως π.χ. κάνουν με τα πακέτα των τσιγάρων. Δηλαδή πάνω στα κινητά, στους φορητούς ή στους routers να αναγράφεται ότι έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία.

Συνάμα, προτείνουν η ένταση της ακτινοβολίας να είναι όσο μικρότερη γίνεται για να επιτυγχάνεται η επικοινωνία. Π.χ. αν ένα κινητό έχει καλό σήμα, να μειώνει αυτόματα την ένταση εκπομπής του. Ή, σε έναν σπιτίσιο router, να ρυθμίζουμε την ένταση χαμηλά ώστε να πιάνουμε μόνο μέσα στο σπίτι και όχι και στου γείτονα απέναντι.

Νομίζω ότι αυτό εννοεί για τα κατώτατα όρια, όχι ότι θα επιτρέπεται η χρήση τους σε σχολεία εάν είναι εντός κάποιων ορίων...

arliba

#42
Εφόσον η δημοκρατία μου έχει απαγορεύσει να βάζω νέες ψηφοφορίες, κάνω χρήση του δικαιώματος που μου έχει δώσει η Ψ0, έτσι ώστε να προσθέσω "στα κείμενα που προκύπτουν
από τις ψηφοφορίες"
, όποιες παλιές θεωρώ αξιόλογες.

Η παρούσα ονομάζεται Ψ5.



Παράθεση από: αποτέλεσμα 19-12-2011
Θα είχατε αντίρρηση στην τακτική χρήση wireless στις τάξεις;
Ναι, θα είχα αντίρρηση    20 (69%)
Όχι, δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα    9 (31%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 28


Παράθεση από: αποτέλεσμα 13-12-2012
Θα είχατε αντίρρηση στην τακτική χρήση wireless στις τάξεις;
Ναι, θα είχα αντίρρηση    20 (71.4%)
Όχι, δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα    8 (28.6%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 27

Παράθεση από: κείμενο που προκύπτει με βάση το παραπάνω αποτέλεσμα
Τα μέλη του στεκιού των πληροφορικών έχουν αντίρρηση στην τακτική χρήση wireless στις τάξεις.



Το κείμενο στάλθηκε εδώ
Μπορείτε να συνεχίσετε να ψηφίζετε , έτσι ώστε ενδεχομένως να αλλάξει το αποτέλεσμα και το προκύπτον κείμενο. Όσοι μια συγκεκριμένη ημερομηνία, πράξουν σύμφωνα με τον τρέχον κείμενο των ψηφοφοριών που είναι αναρτημένο την ίδια ημερομηνία, θεωρούνται νόμιμοι σύμφωνα με την αρχή της πλειοψηφίας.
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

dski

Υπάρχει κάτι νεότερο αναφορικά με το στήσιμο και τη χρήση wi-fi στα σχολεία;

Ρωτάω γιατί τις τελευταίες μέρες γίνεται συζήτηση για τη χρήση wi-fi στο γραφείο των καθηγητών του σχολείου μου ενώ σήμερα έμαθα ότι και στο παλιό μου σχολείο τοποθέτησαν wi-fi access points για να έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο όλες οι αίθουσες. Προσωπικά δεν είμαι γενικά αντίθετος στη χρήση του wi-fi όταν αυτό χρειάζεται αλλά από την άλλη δε μου αρέσει η ιδέα της καθημερινής επί ώρες έκθεσης σε υψίσυχνη ακτινοβολία (2.4 GHz είναι η μπάντα συχνοτήτων τον φούρνων μικροκυμάτων, αν ψήνεις φαγητό σε αυτή τη συχνότητα γιατί όχι και εγκεφαλικά κύτταρα  :) ) χωρίς λόγο (αφού στην πράξη το wi-fi χρησιμοποιείται πολύ λίγο). Αυτός ήταν ο λόγος που ήμουν γενικά επιφυλακτικός στην εγκατάσταση wi-fi στο περυσινό μου σχολείο και δεν υποστηρίζω ένθερμα την εγκατάσταση στο φετινό.

pgrontas

Εμείς στο σχολείο έχουμε wi-fi για τους καθηγητές. Έχω κάνει και εγώ τις ίδιες σκέψεις αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν το wi-fi είναι χειρότερο από 300 ενεργοποιημένα κινητά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson