Επιλογή σχολής

Ξεκίνησε από Gioj, 04 Μαρ 2015, 09:15:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Gioj

Καλησπερα. Ειμαι μαθητης της ΄Γ λυκειου φετος και απο πολυ μικρος εχω τρελα με τα PC. Ελεγα απο μικρος πως θα ασχοληθω επαγκελματικα με την πληροφορικη ως προγραμματιστης ή σαν game development. Για αρχη δεν ειμαι και τελειος μαθητης. Πιστευω πως θα γραψω γυρω στα 10-12 χιλιαδες μορια. Ποιες σχολες θα μου προτεινατε? Το γνωριζω πως δεν υπαρχει σχολη για game development στην Ελλαδα και πως μονο με μεταπτυχιακο μπορω να το κυνηγησω. Επειτα βρισκει κανεις ευκολα δουλεια σημερα σαν πληροφορικος ειτε εσωτερικο ειτε εξωτερικο? Πιστευω πως το μοναδικο πραγμα που αγαπουσα κατεληξε σε φοβια τελικα. Ευχαρισττω για τον χρονο σας περιμενω ανταποκριση.  :)

giannisn1990

κοιτα καλυτερα σε καποιο ΤΕΙ Πληροφορικής . Περα απο τις βασικες θεωρητικες γνώσεις θα αποκτήσεις και πολλές τεχνικές .

dpa2006

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη πλήρη,εξειδίκευση στο game design στην Ελλάδα δεν γνωρίζω αν θα βρεις,αλλά σκέψου ότι όλες οι μεγάλες (και λίγες αριθμητικά) εταιρείες games design βρίσκονται εκτός Ελλάδας.
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα βρεις προσπάθειες αξιόλογες και στην Ελλάδα.


σχεδιαση βιντεοπαιχνιδιων

σχεδιαση βιντεοπαιχνιδιων MsC από Πανεπιστήμια της Κύπρου.

Σχεδιαστής Video Games από ιδιωτικό φορέα.(Ελπίζω πως μπορώ να το αναφέρω και δεν θεωρείται διαφήμιση...)

SusX - SusCity από το τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Δες μια σχετική Διπλωματική Εργασία από Πληροφορικές ΤΕ Λαρισας:

Δημιουργία mini παιχνιδιών με τη χρήση της μηχανής παιχνιδιών"Unity"

Έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες παλαιότερα,αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στα video games.
Βιντεοπαιχνίδια από ελληνικά χέρια
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science