ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lkt

Ίσως η λύση να είναι κάτι άλλο, καινούργιο, μια ΕΕΠ!
Γιάννη δεν το είδα, με πρόλαβες!

keep.accelerating

Συνάδελφοι,

1. Υπάρχουν σοβαρές προσπάθειες που έγιναν από πολλούς που για ευνόητους λόγους δεν ήρθαν στην επιφάνεια αυτού του χώρου. Το τελευταίο τρολάκι, που με έφερε εκτός εαυτού με την ανηθικότητά του, είναι μια από τις πολλές περιπτώσεις που δικαιολογούν μια τέτοια στάση. Συμφωνώ ότι μπορούσαμε να είμαστε περισσότεροι, μα μήπως αυτό αποδεικνύει ότι είμασταν ΕΝΤΕΛΩΣ απροετοίμαστοι;

2. Νιώθω προδομένος από πολλούς και δεν είναι ανάγκη να αρχίσω να λέω για ΠΕΚΑΠ κλπ Πρέπει πρώτα να φύγει ο θυμός, να κάτσει η σκόνη από τον μπουχό που έχει σηκωθεί και μετά να αρχίσω να μιλάω. Αλλά πρέπει κάποτε να τα πούμε έξω από τα δόντια διότι η λέξη ¨αγώνας¨ μπορεί εύκολα να χάσει τον προορισμό και την αξία της.

3. Μιλάμε για κινητοποιήσεις από Δευτέρα,Οκ. Πιστεύετε ότι θα αλλάξει κάτι αν κάνουμε εμείς του Δημοσίου διαρκείας από Δευτέρα; Σήμερα είχαμε σύλλογο. σας πληροφορώ ότι είμαστε πρόβατα κανονικά, μόνο ΜΠΕ δε κάναμε. Ακούστηκαν πράγματα κάτω από το πρίσμα ωραιοποίησης και δεν πετάχτηκε ένας συνάδελφος να πει την όποια αντίθετη γνώμη του. Δεν μπορεί όλοι να συμφωνούν με όλα, αυτό είναι υποκρισία. Να το ερμηνεύσω ως φόβο; Το έζησε άλλος συνάδελφος αυτό ή είμαι η εξαίρεση;

Εχω τόσα να πω αλλά να σας θυμίσω κάτι που το πιστεύω και το έχω ξαναπεί: είμαστε δύναμη, μην το ξεχνάτε αυτό. Την ώρα που στη βουλή λένε για excel (μα καλά σκεφτήτε πόσο μαλάκας είναι), την ώρα που δίπλα μας κυριαρχεί η ημιμάθεια εμείς είμαστε αλλού, στην αγαπημένη μας επιστήμη. Γιατί όχι λοιπόν να μην οδηγήσουμε τα γεγονότα και αστους να ακολουθήσουν όλους αυτούς που νομοθετούν σήμερα. Αυτοί θα συνεχίζουν να είναι ανεπαρκείς...

Πέτρο, Γιάννη και άλλοι εκλεκτοί συνάδελφοι, αναφέρομαι σε εσάς ιδιαίτερα διότι έχετε κουραστεί από όλο αυτό το θεατρικό. Θα σε ανακούφιζε αν σου έλεγα ότι σε 1η ευκαιρία τους αμολάω από το Δημόσιο; Τόσο πολύ μου τα έχουν πρήξει και πίστεψέ με δε μιλάω εκ του ασφαλούς... Απλά βλέπω ότι δεν αλλάζει τίποτα, απογοητεύομαι από τους ανθρώπους και έχω μισή ζωή ακόμα που έτσι δε βγαίνει...

Ξεκουραζόμαστε, είπαμε να κάτσει η σκόνη...

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: janag79 στις 11 Σεπ 2013, 01:21:24 ΠΜ
Άρα καταλήγουμε λοιπόν ότι , αν θέλουμε να πορευθούμε ενιαία, θα πρέπει να ξεπεράσουμε αυτές τις τυπικότητες...

Ας κάνουμε ένα κάλεσμα για συμπόρευση και από κει πέρα ας δούμε αντιδράσεις..Αν τώρα δεν ενωθεί ο κλάδος είναι καταδικασμένος, όχι μόνο στην εκπαίδευση...

Στην τελική, ας φτιάξουμε την ΠΕΠ!

Παράθεση από: lkt στις 11 Σεπ 2013, 01:25:24 ΠΜ
Ίσως η λύση να είναι κάτι άλλο, καινούργιο, μια ΕΕΠ!
Γιάννη δεν το είδα, με πρόλαβες!

Σηκώνει μεγάλη κουβέντα και χρειάζεται να γίνει μία μακρά ιστορική αναδρομή για το θέμα...

:)

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 11 Σεπ 2013, 01:30:46 ΠΜ
Σηκώνει μεγάλη κουβέντα και χρειάζεται να γίνει μία μακρά ιστορική αναδρομή για το θέμα...

Συντόμως...  :-\


gkatsion

ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

gdim

Δεν πρόκειται να περπατήσει αυτό που ψηφίστηκε σήμερα. Πρέπει α είμαστε παρόντες στο επόμενο και να είστε σίγουροι ότι αυτό δεν αργεί!!!

Σπύρος Δουκάκης



Σπύρος Δουκάκης


Νίκος Αδαμόπουλος

Επειδή γράφτηκαν διάφορες απόψεις, σχετικά με τη συμμετοχή των συναδέλφων στην προσπάθεια για ανατροπή του νομοσχεδίου, ακόμα και το 5% που γράφτηκε πολύ μου φαίνεται. Επίσης, δεν νομίζω ότι οι ιδιώτες συνάδελφοι είχαν μεγαλύτερη συμμετοχή. Πιθανώς οι μόνοι που ασχολήθηκαν από αυτούς, να ήταν αυτοί οι λίγοι που συμμετείχαν το επίμαχο χρονικό διάστημα στο Στέκι και που πράγματι σήκωσαν το βάρος, και μπράβο τους!

Από την άλλη δεν νομίζω ότι οι συνάδελφοι Χ είχαν μεγαλύτερη ποσοστιαία συμμετοχή, και αναμφισβήτητα υστερούσαν στην αξιοποίηση των ΤΠΕ όλο αυτό το διάστημα. Όμως είναι σίγουρο ότι η ένωσή τους, ως πιο μεγάλη, πιο ισχυρή, πιο ομοιογενής, πιο έμπειρη, πιο αδίστακτη, όπως φάνηκε και από τις τελευταίες ανακοινώσεις της, ο ορισμός δηλαδή της συντεχνίας, είχε το συγκριτικό πλεονέκτημα. Επηρέασε διακριτικά αλλά καίρια και από νωρίς τις όποιες αποφάσεις, πολύ πριν "διαρρεύσουν" οι πρώτες ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά με το μέλλον της ΑΕΠΠ. Πιθανώς αυτοί να ξεκίνησαν από την επόμενη μέρα της ανακοίνωσης του αναθεωρημένου σχεδίου της Διαμαντοπούλου. Όταν πια φάνηκε καθαρά ποιο ήταν το σχέδιο για την ΑΕΠΠ, εν μέσω καλοκαιριού και με πολύ μικρό χρονικό διάστημα στη διάθεσή μας, εμείς πλέον ξεκινάγαμε από πολύ μειονεκτική θέση.

Τι γίνεται από δω και πέρα; Εμείς ξέρουμε ότι έχουμε το δίκιο με το μέρος μας αλλά αυτό δεν φτάνει. Αυτό που είναι προφανές και λογικό για εμάς δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο για τους άλλους. Σίγουρα η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί, αλλά πιο συστηματικά και συντονισμένα. Και εδώ ακριβώς είναι που πρέπει να δούμε το πώς.

NiColas1957

#25
....
Αναρτήθηκαν τα πρακτικά  της ολομέλειας της βουλής
Δευτέρα 9-9-2013 και Τρίτης 10-9-2013
http://www.hellenicparliament.gr/Praktika/Synedriaseis-Olomeleias

seibei

Τελικά όλοι αυτοί της ΝΔ που μας υποστήριξαν ήταν στημένοι "καλοί" ή απλώς τους έγραψε ο υπουργός;
Σε κάθε περίπτωση ΜΑΥΡΟ!

Και ένα θετικό: Φαίνεται πως γινόμαστε Ευρώπη. Αφού εισακούστηκαν οι "επιστήμονες" και όχι οι συντεχνίες του παρασκηνίου...


tropheus

Από εδώ και πέρα μόνο το πολιτικό κόστος - κέρδη των κομμάτων είναι ο παράγοντας που θα μετρήσει στον αγώνα μας για τη δικαίωση ...

Όλοι πιθανόν να έχουμε στο μυαλό μας κάποιες προτάσεις δράσης αλλά νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να περιμένουμε τις προτάσεις της ένωσης μας (ΠΕΚΑΠ).

seibei

Παράθεση από: tropheus στις 11 Σεπ 2013, 09:24:21 ΠΜ
Από εδώ και πέρα μόνο το πολιτικό κόστος - κέρδη των κομμάτων είναι ο παράγοντας που θα μετρήσει στον αγώνα μας για τη δικαίωση ...
Όλοι πιθανόν να έχουμε στο μυαλό μας κάποιες προτάσεις δράσης αλλά νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να περιμένουμε τις προτάσεις της ένωσης μας (ΠΕΚΑΠ).
Συμφωνώ. Νομίζω πάντως ότι θα πρεπει να μπουν στο τραπέζι και πιο δυναμικές προτάσεις. Μας υποτίμησαν και μας υποβάθμισαν, συνεπώς πρέπει να λάβουν και ανάλογα μηνύματα-πράξεις (ή μη πράξεις...).

petrosp13

Το θέμα είναι να μάθουμε ακριβώς τι έγινε
Να σταματήσουν οι μυστικοπάθειες
Μιλήσαμε με αυτούς, αυτοί μας έγραψαν, αυτοί είπαν θα μας βοηθήσουν, αυτοί πίεζαν από την άλλη πλευρά, αυτό έγινε εκεί, αυτό καταλάβαμε από εκεί, γι'αυτό τον λόγο έγινε εκείνο

Το πρώτο στάδιο αντιμετώπισης ενός προβλήματος είναι η κατανόηση (Κεφάλαιο 1)
Δηλαδή, δεδομένα και ζητούμενα
Η διατύπωση του προβλήματος όμως πρέπει να διακρίνεται από σαφήνεια
Αν δεν καταλάβει ο κόσμος της Πληροφορικής ποιο είναι το πρόβλημα, δεν θα το λύσουμε

Και δεν είναι θέμα κυρίως επιστημονικότητας
Είναι θέμα οργάνωσης, συστράτευσης και πνεύματος ομάδας
Αν το να βγουν τα άπλυτα στην φόρα σημαίνει ότι θα μαλώσει ο Χ με τον Υ, ποσώς με νοιάζει
Απλά θα ξέρει ο καθένας τι να αποφύγει
Το ξεκαθάρισμα λογαριασμών να γίνει τώρα, διαφορετικά θα συνεχίσουμε να κυνηγάμε μάγισσες

ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής