ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ CLIENT ΣΕ ΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ

Ξεκίνησε από bright, 14 Νοε 2014, 07:24:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Μετά τις σημερινές ενημερώσεις και δημοσιοποίηση εικονικού δίσκου, οι clients δεν έμπαιναν σε γραφικό περιβάλλον. Αναβόσβηναν οι οθόνες χωρίς να μπαίνουν σε γραφικό περιβάλλον. Τους έβλεπα στον επόπτη, έβλεπα για παράδειγμα client1 fat, αλλά όχι την επιφάνεια εργασίας του. Μετά από πολλές επανεκκινήσεις μπήκαν. Αυτό συμβαίνει όλες τις τελευταίες φορές που κάνω ενημερώσεις.
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5411.msg68853#msg68853

Έχω ubuntu 12.04.05
Επισυνάπτω το αρχείο lts.conf

Να προσθέσω ότι το εργαστήριο χρησιμοποιείται 26 ώρες την εβδομάδα από 2 καθηγήτριες και δεν παρουσιάζει άλλο πρόβλημα. Είμαστε πολύ ευχαριστημένες. Μόνο τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει το προαναφερόμενο πρόβλημα μετά από ενημερώσεις, οι οποίες γίνονται μία φορά την εβδομάδα περίπου. Όταν βρίσκεται στην κατάσταση αυτή κάνω προσπάθεια εκπομπής στις οθόνες των clients της οθόνης του server και βγάζει ένα πλαίσιο διαλόγου (δεν θυμάμαι όμως το μήνυμα αυτή την στιγμή και είναι σχετικά στιγμιαίο). Δε νομίζω να πρόκειται για πρόβλημα καλωδίωσης μιας και μετά από πολλές επανεκκινήσεις είναι όλα εντάξει. Συγκεκριμένα σήμερα αφού επανήλθαν οι σταθμοί τους τερμάτισα όλους και πήγα στη γραμματεία και στη συνέχεια μετά από κάποια ώρα επανήλθα στο εργαστήριο και δούλεψα με κάποιους μαθητές κάποιες εργασίες.

apapakL

Αν σχολιάσεις το LDM_AUTOLOGIN=True για όλους τους clients τι γίνεται; ....

bright

Ως προς το ζήτημα της σύνδεσης σε γραφικό περιβάλλον εννοείς. Θα το δοκιμάσω. Και παλιά όμως, πριν βάλω το LDM_AUTOLOGIN=True, μετά από ενημερώσεις, δεν αναγνώριζε τον χρήστη, έφτανε μέχρι την οθόνη του login αλλά δεν αναγνώριζε τον χρήστη, έβγαζε σχετικό μήνυμα και επανεμφάνιζε την οθόνη σύνδεσης. Πάλι μετά από επανεκκινήσεις λυνόταν το πρόβλημα.


bright

Και να προσθέσω κάτι ακόμα, επειδή ενδέχεται να μην περιγράφω πλήρως το πρόβλημα. Τις επανεκκινήσεις τις κάνω  από τον επόπτη.

bright

Άλκη σε ευχαριστώ για την βοήθεια σήμερα καθώς και τον Λευτέρη. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Τώρα το πρόβλημα λύθηκε. Μου είπε ο Λευτέρης ότι μου βάλατε καινούριο xorg, εγώ τι πρέπει να κάνω για την περίπτωση που πέσει κάποια στιγμή ο server.  Θα εγκαταστήσω την 12.04.05, αλλά κάποιο νεώτερο xorg από αυτό που περιλαμβάνει αυτή έτσι δεν είναι; Ποιο είναι αυτό; Ποια εντολή θα δώσω για να το εγκαταστήσω; Για τις εργασίες των μαθητών είμαι οκ, παίρνω τακτικά αντίγραφα ασφαλείας του home φακέλου.

Και ακόμα μία ερώτηση.
Μας έκαναν δωρεά 7 Η/Υ (ο ένας πήγε στη γραμματεία και δουλεύει με ubuntu 12.04.03) και οι άλλοι στο εργαστήριο. Οι Η/Υ αυτοί έχουν τις εξής προδιαγραφές:
Intel Pentium 4 3.00GHz, RAM 2X512MB, 533GHz, DDR2 Kingston, HDD 80GB οι σκληροί δίσκοι στους 4 είναι Western Digital και στους άλλους Excel Store, κλπ Μητρική έχουν όλοι ASUS, BIOS ένας που δοκίμασα να βάλω στο ltsp έχει Phoenix Award BIOS, μητρική ASUS P5VD2 -MX ACPI BIOS Revision 0401, Date 06/16/2006

ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ 6 PENTIUM 4 2.40GHz που έχω.
, γιατί είναι πολύ καλύτεροι.

εγκατέστησα  σε όλους το ubuntu 12.04.03 (είχαν ubuntu κάποια 11 διανομή, αλλά δεν γνώριζα τους κωδικούς)
κάποιοι έχουν κάρτες δικτύου κάποιοι δουλεύουν με την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου της μητρικής, δεν έχουν άλλη έξτρα.
Αυτός που δοκίμασα να βάλω στο ltsp έχει κάρτα δικτύου VIA Technologies lnc VT6102 (Rhine -11) (rev 7c), το είδα από την δοκιμή συστήματος, δεν το σκέφτηκα ότι θα χρειαζόταν όταν τους άνοιξα για τις μνήμες.
Προσπάθησα να τον εκκινήσω από την κάρτα δικτύου αλλά δε γινόταν το είδα και μαζί με τον Λευτέρη.
Στο BIOS έκανα τις εξής ρυθμίσεις
Onboard LAN Enabled
Onboard LAN BOOT Rom Enabled

Boot Device Priority
Legacy Lan
Hard Disk
Removable
Disabled

δεν δούλεψε όμως έμπαινε στον σκληρό δίσκο
ακολούθησα τις οδηγίες στο wiki και μπαίνει από grub menu και με τη βοήθεια του Λευτέρη κατάφερα να γίνεται highlighted η επιλογή ipxe αλλά βγαίνει τελευταία, εκκινεί όμως από εκεί και μπαίνει στο ltsp.
Αν έχω κλειστό τον server δεν βρίσκει μόνο του τον σκληρό δίσκο και βγάζει μήνυμα να πατήσω enter ή να βάλω κάποια δισκέτα κλπ
Έχω όμως  τον χρόνο κατά την εκκίνηση να επιλέξω από το grub menu να εκκινήσει από τον δίσκο.

Θα ήθελα η επιλογή ipxe να βγαίνει πρώτη και αν δεν βρίσκει τον server να εκκινεί από τον δίσκο από μόνο του. Γίνεται και πως;
Πιστεύω αυτοί που δεν έχουν έξτρα κάρτες δικτύου εκτός από την onboard θα ρυθμιστούν από το bios οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Το ζήτημα είναι με αυτούς που έχουν.