Πανελληνιες σχολη πληροφορικης/ΗΜΜΥ

Ξεκίνησε από mixos0, 21 Ιαν 2015, 03:30:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mixos0

Γεια σας ! Ειμαι μαθητης 3ης λυκειου και φετος θα δωσω πανελληνιες . Ενδιαφέρομαι για την σχολη της πληροφορικης στο ΑΠΘ οπως επισης και για τους ΗΜΜΥ στο ΑΠΘ. Εχω διαβασει πολλα αναλογα forums για τον παραπανω διχασμο που δημιουργειται και ομως ακομα δεν εχω κατληξει σε συμπερασμα...Τονιζω, οτι θελω να ασχοληθω με τον προγραμματισμο και γενικα με το software και λιγοτερο με το hardware (  με το οποιο νομιζω ασχολουνται οι ΗΜΜΥ ), ομως εχω ακουστα πως οι σχολες πληροφορικης υστερουν σε σχεση με τους ΗΜΜΥ σε επαγγελματικα δικαιωματα..
Αν καποιος γνωριζει αυτες τις 2 σχολες και μπορει να με κατευθυνει θα με βοηθουσε πραγματικα  :)

sstergou


itt

Παράθεση από: mixos0 στις 21 Ιαν 2015, 03:30:56 ΜΜ
Γεια σας ! Ειμαι μαθητης 3ης λυκειου και φετος θα δωσω πανελληνιες . Ενδιαφέρομαι για την σχολη της πληροφορικης στο ΑΠΘ οπως επισης και για τους ΗΜΜΥ στο ΑΠΘ. Εχω διαβασει πολλα αναλογα forums για τον παραπανω διχασμο που δημιουργειται και ομως ακομα δεν εχω κατληξει σε συμπερασμα...Τονιζω, οτι θελω να ασχοληθω με τον προγραμματισμο και γενικα με το software και λιγοτερο με το hardware (  με το οποιο νομιζω ασχολουνται οι ΗΜΜΥ ), ομως εχω ακουστα πως οι σχολες πληροφορικης υστερουν σε σχεση με τους ΗΜΜΥ σε επαγγελματικα δικαιωματα..
Αν καποιος γνωριζει αυτες τις 2 σχολες και μπορει να με κατευθυνει θα με βοηθουσε πραγματικα  :)

Συνειδητοποιείς ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα στα οποία υστερούν αυτές οι σχολές, είναι των μηχανικών;  Εαν δεν σε ενδιαφέρει να εργαστείς ως μηχανικός, δεν ενδιαφέρει και το να έχεις όποια επαγγελματικά δικαιώματα πηγάζουν από την ιδιότητα του μηχανικού.

dpa2006

#3
Καλησπέρα,ο itt το θέτει πολύ σωστά.
Αν ενδιαφέρεσαι για την Πληροφορική προσανατολίσου σε τμήμα Πληροφορικής.
Σε όλα (σχεδόν) τα τμήματα Μηχανικών η Πληροφορική είναι κατεύθυνση σε τομέα.
Στο λινκ θα βρεις τον οδηγό σπουδών της πληροφορικής ΑΠΘ
και τα μαθήματα των Ηλεκτρολόγων Μηχ. και Μηχ. ΗΥ
Αν δεν έχεις πρόβλημα να σπουδάσεις σε άλλη πόλη σκέψου και τους Μηχανικούς Υπολογιστών Πάτρας
καθώς και την Επιστήμη Υπολογιστών στην Κρήτη.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science