sch-scripts: εγκατάσταση Ubuntu 10.04 / LTSP σε σχολικά εργαστήρια

Ξεκίνησε από alkisg, 09 Ιουν 2010, 03:35:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Μιλάμε μόνο για LTSP και όχι για standalone εγκατάσταση, έτσι;

odysseas

Μια διευκρίνιση μόνο: υποθέτω ότι ο αριθμός των υπολογιστών ουσιαστικά χρησιμεύει στο πόσους χρήστες θέλουμε να φτιάξουμε ανά τμήμα. Και ίσως έτσι θα έπρεπε να ονομαστεί το πεδίο στο GUI, κι εξηγώ: Όταν αρχικά είδα user{0pc}{class} μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το όνομα του χρήστη συναρτάται από το pc στο οποίο κάθεται, το οποίο δεν ισχύει (εκτός κι αν έχω καταλάβει κάτι πολύ λάθος). Ο χρήστης user02a2 μπορεί να κάτσει σε όποιο pc θέλει, το {0pc} πρακτικά είναι απλά μετρητής, δεν έχει σχέση με τον αριθμό των υπολογιστών, απλά σταματά στον αριθμό των χρηστών ανά τμήμα, έτσι;

Να πω επίσης ότι ετοιμαζόμουν να κάνω ακριβώς αυτή τη δουλειά με το χέρι, όποτε η προσθήκη έρχεται στην πλέον κατάλληλη στιγμή!

alkisg

@Wizard: Το utility αυτό είναι ενσωματωμένο στα sch-scripts, αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί να κατεβάζει τα αρχειάκια του και να το τρέξει και χωρίς να εγκαταστήσει τα sch-scripts.
Btw, αν υπάρχει λόγος να προτιμάτε standalone εγκαταστάσεις αντί για LTSP εγκαταστάσεις (πέρα από τα 60 € ενός switch), ανοίξτε ένα σχετικό τόπικ να κάνουμε μια συζήτηση, γιατί εμείς πια επικεντρωνόμαστε μόνο σε LTSP εγκαταστάσεις (thin + fat clients) λόγω ευκολίας και επιδόσεων...

@odysseas: ακριβώς όπως τα λες. Απλά συνήθως στην "ανώνυμη" δημιουργία χρηστών φτιάχνουμε ένα λογαριασμό ανά Η/Υ. Για όσους θέλουν "επώνυμη" δημιουργία χρηστών με ένα λογαριασμό ανά μαθητή, τους ταιριάζει καλύτερα το παλιό utility για εισαγωγή από το ΠΣΔ ή από .csv.
Σωστά τα λες πάντως, οπότε θα μετονομάσουμε το {pc} σε {user} κτλ. Merci!

haritak

Αλκη,

σε εσένα και όλους τους συνεργάτες, εγκάρδια, συγχαρητήρια!

Εντός μιας ώρας ένα εργαστήριο πραγματικός πονοκέφαλος (8 μηχανήματα με windows 2000 και ένα σωρό προβλήματα) ξεκίνησε να δουλεύει ... απο το λάπτοπ μου! :-)

Αύριο θα γίνει το πρώτο σοβαρό test-drive με μαθητές, άλλα ήταν εκπληκτικό πόσο γρήγορα και εύκολα έγιναν όλα!

Πραγματικά έμεινα άφωνος! Και η δυνατότητα να παρακολουθούν όλοι το δικό μου desktop και εγώ όποιους θέλω - δεν παίζεται!- SUPER!

Τώρα κυριολεκτικά παίρνω το εργαστήριο σπίτι μου! :-)

Ξανά ευχαριστούμε σε όλο το team για την εκπληκτική δουλειά!

Αντε περιμένω και το GUI για την δημιουργία χρηστών γιατί είναι πολύ κουραστικό να κάνω adduser έναν έναν... :-) (καλο - μάθαμε!!!!)



alkisg

Αναρτήθηκε σήμερα στο αποθετήριο ανοικτού λογισμικού της Τεχνικής Στήριξης ΣΕΠΕΗΥ  η καινούργια έκδοση 10.04.34 των sch-scripts, για εγκατάσταση παλιών και καινούργιων εργαστηρίων με τεχνολογία LTSP, καθώς και για διαχείριση τάξης.

Θα έρθει αυτόματα ως update σε όσους τα χρησιμοποιούνε, αλλά θα πρέπει να γίνει και ενημέρωση του εικονικού δίσκου από το μενού
  Εξυπηρετητής » Εικονικός δίσκος » Ενημέρωση, και στη συνέχεια
  Εξυπηρετητής » Εικονικός δίσκος » Συμπίεση
(θα βγει σχετική προειδοποίηση αν δεν το κάνετε).

Νέες λειτουργίες και διορθώσεις που έγιναν:

  • Διάλογος μαζικής δημιουργίας χρηστών
  • Υλοποίηση μενού Εξυπηρετητής » Εγκατάσταση λιστών προγραμμάτων (Κοινά, Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  • Ενεργοποίηση του πακέτου «lykeio»
  • Προσθήκη μενού «Τερματισμός διεργασιών» ενός χρήστη
  • Χρήση του πακέτου wine-el για σωστά ελληνικά στο wine
  • Αυτόματη ανίχνευση των αρχείων με κωδικοποίηση windows-1253 στο gedit
  • Προειδοποίηση όταν η έκδοση του sch-client είναι ξεπερασμένη
  • Αρκετές μικροβελτιώσεις και διορθώσεις μικροσφαλμάτων

Επισυνάπτεται η τελική μορφή του διαλόγου δημιουργίας χρηστών.

mkassapakis

Μόλις τώρα τελείωσα την αναβάθμιση των Sch-scripts (10.04.34) και έκατσα να τα δοκιμάσω λίγο.

Το εργαλείο εισαγωγής χρηστών είναι πολύ-πολύ χρήσιμο καθώς γλυτώνεις αρκετή ώρα βαρετής δουλειάς. Δημιούργησα 108 χρήστες σε λιγότερο από 1 λεπτό!

Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά!

ΥΓ. Τώρα που "γλυκάθηκα" ανυπομονώ και για την ομαδική αποστολή αρχείων...  ;)
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

alkisg

Παράθεση από: mkassapakis στις 17 Σεπ 2010, 03:21:13 ΜΜ
Μόλις τώρα τελείωσα την αναβάθμιση των Sch-scripts (10.04.34) και έκατσα να τα δοκιμάσω λίγο.

Το εργαλείο εισαγωγής χρηστών είναι πολύ-πολύ χρήσιμο καθώς γλυτώνεις αρκετή ώρα βαρετής δουλειάς. Δημιούργησα 108 χρήστες σε λιγότερο από 1 λεπτό!

Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά!

ΥΓ. Τώρα που "γλυκάθηκα" ανυπομονώ και για την ομαδική αποστολή αρχείων...  ;)

Ομαδική αποστολή αρχείων, ACLs κτλ στην επόμενη μεγάλη αναβάθμιση των sch-scripts στην επόμενη Long Term Support έκδοση του Ubuntu, 12.04 - εκτός βέβαια αν κάποιος έχει όρεξη να το υλοποιήσει πιο πριν. :)

Στο μεταξύ, εγώ χρησιμοποιώ την παρακάτω μέθοδο για συνεργασία μεταξύ των μαθητών, αν σας βολεύει μπορώ να φτιάξω ένα γρήγορο σκριπτάκι γι' αυτή:

  • Ο καθηγητής φτιάχνει δύο φακέλους για κάθε τμήμα, π.χ. "Υλικό μαθήματος a1" και "Χώρος συνεργασίας a1".
  • Επίσης, φτιάχνει συντομεύσεις (symlinks) στην επιφάνεια εργασίας των μαθητών γι' αυτούς τους δύο φακέλους, αλλά χωρίς να φαίνεται το τμήμα σ' αυτούς, π.χ. σκέτο "Υλικό μαθήματος" και "Χώρος συνεργασίας".
  • Ό,τι βάζει στο "Υλικό μαθήματος a1" οι μαθητές του τμήματος a1 το βλέπουν μόνο για ανάγνωση. Αυτός ο φάκελος δηλαδή αντικαθιστά την αποστολή αρχείων. Π.χ. βάζουμε την εικόνα με το γατάκι και την άλλη με τον καρχαρία της Α´ Γυμνασίου, και λέμε στους μαθητές να τις πάρουν από αυτόν το φάκελο, να τις συνδυάσουν, και να αποθηκεύσουν το αποτέλεσμα στα έγγραφά τους.
  • Στο "Χώρος συνεργασίας" έχουν δικαίωμα εγγραφής όλοι οι μαθητές του ίδιου τμήματος, και είναι για να ανταλλάσουν αρχεία μεταξύ τους σε συνεργατικές εργασίες.
  • Για επισκόπηση των τελικών αποτελεσμάτων των μαθητών, αφού όλα τα αρχεία είναι στον server, ο καθηγητής απλά πηγαίνει και βλέπει απευθείας τους φακέλους τους. Δεν πολυχρειάζεται δηλαδή η ενέργεια της "συλλογής ασκήσεων".

Αν θέλετε, μπορώ να φτιάξω ένα "sch-create-shared-folders a1 a2 b1 b2 c1 c2" που να τα κάνει αυτά αυτόματα.

gvasilopo

Εχω κάνει ήδη μερικές εγκαταστάσεις με Ubuntu 9.04 LTSP.
Σε νέα εγκατάσταση με Ubuntu 10.04 LTSP και 1 gigabit κάρτα δικτύου έχω φτάσει στο εξής :
Έχω τρέξει τα sch-scripts. Χρησιμοποιώ το dnsmasq.
O client παίρνει ΙΡ (υποθέτω από τον router) αλλά σταματάει στο :
DHCP .... ok
net0: 10.180.2.138/255.255.255.0 gw 10.180.2.1
No filename or root path specified


alkisg

Εάν έκανες την εγκατάσταση στο σπίτι, και μετά μετέφερες τον server στο εργαστήριο, τότε θα πρέπει να πας στα sch-scripts, στο μενού Εξυπηρετητής » Αρχεία ρυθμίσεων » Επεξεργασία ρυθμίσεων του dnsmasq, και να ενημερώσεις τη γραμμή 62 (dhcp-range=10.160.31.10,proxy) με τη νέα διεύθυνση του server.

Κάνε και μια επανεκκίνηση του dnsmasq (sudo invoke-rc.d dnsmasq restart) και δες αν λύθηκε το πρόβλημα.


Αν όχι, πόσταρε το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών:
$ grep ^dhcp-range /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf 
dhcp-range=10.160.31.10,proxy
dhcp-range=192.168.0.20,192.168.0.254,8h

$ sudo invoke-rc.d dnsmasq status
 * Checking DNS forwarder and DHCP server dnsmasq
 * (running)

$ ip -oneline -family inet addr show
1: lo    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
2: eth0    inet 10.160.31.10/24 brd 10.160.31.255 scope global eth0

poursali

προσπαθώντας να εγκαταστήσω το gym-microworlds-c παίρνω το εξής μήνυμα:

Παράθεση
W: Αποτυχία λήψης http://ts.sch.gr/repo/pool/non-free/g/gym-microworlds-c-base/gym-microworlds-c-base_1.0_all.deb
  403  Forbidden


W: Αποτυχία λήψης http://ts.sch.gr/repo/pool/non-free/g/gym-microworlds-c/gym-microworlds-c_1.0.1_all.deb
  403  Forbidden

τι παίζει με το microworlds pro? δεν μπορούμε να το κάνουμε εγκατάσταση λόγω άδειας χρήσης? και αν ναι, χρησιμεύει σε κάτι άλλο αυτή η καταχώρηση στις πηγές λογισμικού?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Λόγω άδειας χρήσης ελέγχεται αν η IP ανήκει στο ΠΣΔ ή όχι, οπότε μπορείς να το κατεβάσεις από το σχολείο αλλά όχι από το σπίτι.  :-\  >:(
(στο σπίτι π.χ. στα μαθητικά netbooks δεν θα πρέπει να εμφανίζεται καν η καταχώρηση, εσύ το βλέπεις επειδή μάλλον έχεις τα sch-scripts)
Ας μείνει εδώ το θέμα, πάμε παρακάτω...  :-X

gvasilopo

Η εγκατάσταση έγινε στο εργαστήριο.
Ο server έχει 2 κάρτες δικτύου ( μια on board 100 Mbps (eth0) και μια pci 1Gbps (eth1)). Θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο την 1Gbps (eth1), την οποία έχω συνδέσει στο Gigabit switch που πέφτουν και οι clients. Παρακάτω ακολουθεί η εκτέλεση των εντολών που μου ζήτησες.

teacher@teacher-desktop:~$ sudo invoke-rc.d dnsmasq restart
* Restarting DNS forwarder and DHCP server dnsmasq                      [ OK ]
teacher@teacher-desktop:~$ grep ^dhcp-range /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf
dhcp-range=10.180.2.130,proxy
dhcp-range=192.168.0.20,192.168.0.254,8h
teacher@teacher-desktop:~$ sudo invoke-rc.d dnsmasq status
* Checking DNS forwarder and DHCP server dnsmasq                                * (running)
teacher@teacher-desktop:~$ ip -oneline -family inet addr show
1: lo    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
2: eth1    inet 10.180.2.130/24 brd 10.180.2.255 scope global eth1
3: eth0    inet 10.180.2.10/24 brd 10.180.2.255 scope global eth0

Ελπίζω να βρούμε τη λύση.
Σ' ευχαριστώ.

Γιώργος Βασιλόπουλος
Τεχνικός ΚΕΠΛΗΝΕΤ Καρδίτσας.

alkisg

Παράθεση από: gvasilopo στις 21 Σεπ 2010, 10:12:21 ΠΜ
2: eth1    inet 10.180.2.130/24 brd 10.180.2.255 scope global eth1
3: eth0    inet 10.180.2.10/24 brd 10.180.2.255 scope global eth0

Αν και δεν είναι σωστό να έχει δύο IP ο server στο ίδιο subnet, το σημαντικότερο πρόβλημα όπως είδαμε στο IRC ήταν η παλιά δισκέτα του gPXE για network booting. Χρειάζεται πρόσφατη έκδοση (από Μάη 2009 και μετά), ενώ προτείνεται συγκεκριμένα η 1.0.0.

gvasilopo

Το πρόβλημα λύθηκε με τη δημιουργία νέου cd εκκίνησης για τους clients με το gPXE 1.0.0.
Ευχαριστώ πολύ τον Άλκη για το χρόνο του.