Προβλημα με πινακες

Ξεκίνησε από Mxalis, 17 Ιαν 2020, 12:38:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Mxalis

Καταρχας οριστε ο αλγοριθμςο μου μεχρι στιγμης

Αλγόριθμος ασκ14
!διαβαζει χωρες και φπα
Για ι από 1 μέχρι 3                                          !χωρες και φπα [24]
  Γράψε "Δωσε χωρα και φπα"
  Διάβασε χωρ[ι], φπα[ι]
Τέλος_επανάληψης
!διαβασει μοντελα , εργοστασιακη τιμη , πωλησεις σε καθε χωρα
Για ι από 1 μέχρι 2              !μοντελα αυτοκινητων και εργοστασιακη τιμη [10]
  Γράψε "δωσε μοντελα αυτοκινητων και την εργοστασιακη τους τιμη"
  Διάβασε μον[ι], εργ[ι]
  Για ξ από 1 μέχρι 3                               ! πωλησεις σε καθε χωρα [24]
    Γράψε "τωρα δωσε ποσες πωλησεις εκανε στην ", χωρ[ξ]
    Διάβασε πωλ[ι, ξ]
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

Για ι από 1 μέχρι 3                                                   ! 24 χωρες
  Σ ← 0                                       !συνολο αυτοκινητων που πουληθηκαν
  Για ξ από 1 μέχρι 2                                               ! 10 μοντελα
    Σ ← Σ + πωλ[ξ, ι]
  Τέλος_επανάληψης
  Γράψε "για την χωρα ", χωρ[ι], " πουληθηκαν συνολο ", Σ
Τέλος_επανάληψης

Για ι από 1 μέχρι 3                                                    !24 χωρες
  μαξ ← -1
  μαξθ ← 99
  Για ξ από 1 μέχρι 2                                               ! 10 μοντελα
    Αν πωλ[ξ, ι] > μαξ τότε
      μαξ ← πωλ[ξ, ι]
      μαξθ ← ξ
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
  Γράψε "Στην χωρα ", χωρ[ι], " καλύτερες πωλήσεις ειχε το μοντέλο ", μον[μαξθ]
Τέλος_επανάληψης

μαξ ← 0
μαξμ ← 0
Για ι από 1 μέχρι 2                                                 ! 10 μοντελα
  αθρ ← 0
  Για ξ από 1 μέχρι 3                                                  !24 χωρες
    αθρ ← αθρ + πωλ[ι, ξ]
  Τέλος_επανάληψης
  Αν αθρ > μαξ τότε
    μαξ ← αθρ
    μαξμ ← ι
  Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
Γράψε "το μοντελο ", μον[μαξμ], " ειχε την μεγαλυτερη ζητηση στην ευρωπη"

Για ι από 1 μέχρι 2                                                  !10 μοντελα
  Για ξ από 1 μέχρι 3                                                  !24 χωρες
    Γράψε "για την χωρα ", χωρ[ξ], " το μοντελο ", μον[ι], " κοστιζει ", (εργ[ι] + (φπα[ξ]*εργ[ι]))
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

Τέλος ασκ14
Το προβλημα το εχω στο τελος της ασκησης οπου προσπαθω να κανω πραξεις με πινακες , οταν διαβαζει το φπα εχω δοκιμασει να γραφω 25/100 η 0.25 και στον πινακα εργ (εργοστιασιακη τιμη) βαζω ακεραιους αριθμους πχ 100000
Για καποιο λογο μου πεταξει συνεχεια ειτε οτι ο πινακας φπα ειναι εκφραση ειτε οτι προσπαθω να κανω πραξεις με εκφρασεις
Καμια βοηθεια;

Mxalis

Εν τελη το ελυσα με το να βαζω την πραξη (εργ[ι] + (φπα[ξ]*εργ[ι])) σε μια μεταβλητη κοστος
Δηλαδη
κοστος <- (εργ[ι] + (φπα[ξ]*εργ[ι]))
και μετα γραψε κοστος
για καποιο λογο το ελυσε δεν ξερω γιατι

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει λογικό λάθος καλό είναι να αναφέρεις το περιβάλλον προγραμματισμού στον οποιον έγραψες τον κώδικά σου και τον δοκίμασες