Εκκαθαριστές και XML

Ξεκίνησε από panayotisk, 09 Φεβ 2010, 09:54:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

thtsag

Για την ώρα το αποφεύγω και εγω οφείλω να ομολογήσω...
Από την άλλη αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι στη μηχανογράφηση υπάρχει ωραιότατο αρχείο excel με όλα τα πεδία συμπληρωμένα και θα μπορούσαν να τα έχουν σε ελάχιστο χρόνο.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατι πρέπει όλα να γίνουν με τον "επιστημονικό" μέσω Λαμίας τρόπο. XML και πράσινα άλογα. Δεν έχω καμία διάθεση να περάσω στοιχεία που ήδη υπάρχουν για άλλη μια φορά. Εδω τα στέλνουμε ηλεκτρονικά στο e-taxis και δεν τους φτάνει?
ΕΛΕΟΣ...

dim

Σίγουρα είναι μέσω Λαμίας και ολόλκληρης της Ελλάδας.
Εγώ το ήπια και αυτό το ποτήρι... εως και την προηγούμενη εβδομάδα.
Πέρασα 6 ονόματα με κωδικούς - και όταν σωστά τα ποσά συμφωνούσε δεξιά.
Παρασκευή στέλνουν νέο αρχείο με κωδικούς και να τα περάσω απο την αρχή όλα.
Ξαναπέρασα απο την αρχή 3 ονόματα μέχρι που είπα πως εγώ σε λίγο θα φύγω και έγινε το γνωστό όπατις!!!



Laertis

Χα συνάδελφε dim έπρεπε να προετοιμάσεις κατάλληλα το έδαφος πριν την ανάληψη της δουλειάς. Γι'αυτό και το γνωστό όπατις, τους αιφνιδίασες ... Αλλά μετά το όπατις νομίζω ακολουθεί το άλλατις .... ;D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

dim

Παράθεση από: Laertis στις 16 Φεβ 2010, 07:54:20 ΜΜ
Χα συνάδελφε dim έπρεπε να προετοιμάσεις κατάλληλα το έδαφος πριν την ανάληψη της δουλειάς. Γι'αυτό και το γνωστό όπατις, τους αιφνιδίασες ... Αλλά μετά το όπατις νομίζω ακολουθεί το άλλατις .... ;D
ποιός ορίστε.. τι? ποιός ανέλαβε τι?
ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΕ γι αυτήν πως οτιδήποτε ηλεκτρονικό έρχεται θα το αναλαμβάνω εγώ.

P.Tsiotakis

H gsis έστειλε καινούριο αρχείο για την ενιαία αρχή πληρωμών;

dim

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 16 Φεβ 2010, 09:24:24 ΜΜ
H gsis έστειλε καινούριο αρχείο για την ενιαία αρχή πληρωμών;
Την Παρασκευή  μου έστειλαν νέο αρχείο απο το γραφείο με κάποιους κωδικούς διαφορετικούς.. και όπως είπαν φυσικά και θα ξαναγίνουν αλλαγές.... έτσι είπαν

thtsag

Προσωπικά κατέγραψα επίσημα στο γραφείο την άρνηση μου να αναμιχθώ. Έχω φτάσει τα όρια μου. Αν θέλουν γραμματειακή υποστήριξη ας καταργήσουν τους καθηγητές πληροφορικής και όσοι θέλουν ας μεταταχτούν.
Εχω γίνει τεχνικός το δίκτυο το έφτιαξα όχι απλά μόνος μου πριν 3 χρόνια αλλά πλήρωσα και την καλωδίωση γιατι το Υπουργείο δεν θεώρησε ότι ένα νεοιδρυθέν σχολείο πρέπει να έχει εργαστήριο.
Έπαφος, survey, e-taxis, μισθοδοτικά κάθε μήνα, survey, Δελτία κίνησης, e-school, e-sixtir πια
Το θέμα δεν είναι αν είναι απλο ή αν έχουμε την τρέλα να συζητάμε στα φορουμ τις λύσεις. Αλλά να βάλουμε πια τα όρια που πρέπει.
Ας βρεθεί και κανένας άλλος να ασχοληθεί. Τα λαπτοπ τρέξανε και τα πήρανε και μετα δηλώνουν άγνοια χρήσης.

Gnirut

...κάθε πέρσι και καλύτερα...

dora

Παράθεση από: thtsag στις 17 Φεβ 2010, 03:52:34 ΜΜ
Προσωπικά κατέγραψα επίσημα στο γραφείο την άρνηση μου να αναμιχθώ. Έχω φτάσει τα όρια μου. Αν θέλουν γραμματειακή υποστήριξη ας καταργήσουν τους καθηγητές πληροφορικής και όσοι θέλουν ας μεταταχτούν.


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Σ Ε       Θ Α Υ Μ Α Ζ Ω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση από: thtsag στις 17 Φεβ 2010, 03:52:34 ΜΜ
Εχω γίνει τεχνικός το δίκτυο το έφτιαξα όχι απλά μόνος μου πριν 3 χρόνια αλλά πλήρωσα και την καλωδίωση γιατι το Υπουργείο δεν θεώρησε ότι ένα νεοιδρυθέν σχολείο πρέπει να έχει εργαστήριο.
Έπαφος, survey, e-taxis, μισθοδοτικά κάθε μήνα, survey, Δελτία κίνησης, e-school, e-sixtir πια


_________________ΤΟΥΣ   ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΕΙΣ___________________ :police:

Παράθεση από: thtsag στις 17 Φεβ 2010, 03:52:34 ΜΜ
Το θέμα δεν είναι αν είναι απλο ή αν έχουμε την τρέλα να συζητάμε στα φορουμ τις λύσεις. Αλλά να βάλουμε πια τα όρια που πρέπει.
Ας βρεθεί και κανένας άλλος να ασχοληθεί. Τα λαπτοπ τρέξανε και τα πήρανε και μετα δηλώνουν άγνοια χρήσης.

Να σου θυμίσω ότι υπάρχουν όρια, που δεν τηρούνται κυρίως από εμάς τους ίδιους. >:(
Θέλεις λόγω φιλότιμου, ...........θέλεις λόγω πίεσης από τους διευθυντές, .....θέλεις  επειδή κάποιοι έχουν επιπλέον απολαβές....... >:(

Φίλε μου έχουμε χάσει κάθε μέτρο και φταίμε ΕΜΕΙΣ και μόνο εμείς.  >:(

Ας ξεκινήσουμε ένα νέο θέμα με τίτλο
«Τι κερδίζω από τα επιπλέον που κάνω»....και θα δεις –αν υπάρχει ειλικρίνεια- τι θα γραφεί.

Μιλάω σοβαρά. Σε διάφορα συνέδρια ακούω .......για άδειες, .....για λιγότερες ώρες,....για υπερωρίες............να μην μπαίνουν σε τάξη και να φεύγουν νωρίτερα.......

Ξέρεις κάτι.............. αν συνεχίσουμέ έτσι, για ΚΛΗΤΗΡΕΣ θα μας έχουν και εμείς θα υπογράφουμε ως καθηγητές................... :'( :'( :'( :'(

toufeki

Ουι Ουι! Καλά αυτό το e-sixtir είναι και πολύ πρώτο!!!
Πως και δε το σκέφτηκα;

Κρίμα, θα πάρει άλλος το βραβείο "καινοτομίας". :'( :'( :'( >:D

Πέτρος Γαβαλάκης

Για να πάω ..κόντρα στο "ρεύμα" της αποφυγής, λέω να κάνω μια απόπειρα να μετατρέψω κάπως τις φόρμες (είτε στο excel είτε στο calc) ώστε να υπάρχει η δυνατότητα μαζικής (για πολλούς μισθοδοτούμενους) "εισαγωγής" στοιχείων που έχουν μετασχηματιστεί σε csv μορφή (και υποστήριξης της αντιστοίχισης για διαφορετικές μισθοδοτικές καταστάσεις).

Έχει κανείς όρεξη ή έχει κανείς ήδη κάνει δουλειά ώστε να αποφύγω την επανάληψή της;
Θα φανεί κάτι τέτοιο χρήσιμο σε άλλους; Οι δικές σας (σε σχολεία, ΙΕΚ κλπ) μισθοδοτικές καταστάσεις τι μορφή έχουν αυτή τη στιγμή;

dimosthenis77

Η μεθοδολογία πληρωμών που ακολουθεί το Υπουργείο, αποδεικνύει την προχειρότητα με την οποία λειτουργεί το ελληνικό κράτος και την διαχρονική απαξίωση με την οποία αντιμετωπίζει την επιστήμη της Πληροφορικής. Η νέα αγγαρεία με την XML, συσσωρεύει ένταση και πολλές επιπλέον εργατοώρες στα σχολεία, τη στιγμή που θα μπορούσε να έχει κεντρικό χαρακτήρα μέσω των διευθύνσεων

thtsag

Παράθεση από: pgaval στις 17 Φεβ 2010, 10:34:10 ΜΜ
Για να πάω ..κόντρα στο "ρεύμα" της αποφυγής, λέω να κάνω μια απόπειρα να μετατρέψω κάπως τις φόρμες (είτε στο excel είτε στο calc) ώστε να υπάρχει η δυνατότητα μαζικής (για πολλούς μισθοδοτούμενους) "εισαγωγής" στοιχείων που έχουν μετασχηματιστεί σε csv μορφή (και υποστήριξης της αντιστοίχισης για διαφορετικές μισθοδοτικές καταστάσεις).

To θεμα δεν είναι μόνο διάθεσης. Η μηχανογράφηση της Δυτ, Αττικής που ανήκω μας στέλνει σε έτοιμο φύλλο excel όλα τα πεδία μισθοδοσίας με ταμεία, κρατήσεις δάνεια τα πάντα για κάθε εκπαιδευτικό για κάθε μηνα και οποιαδήποτε πληρωμή.
Το μισθοδοτικό μητρώο είναι δηλαδή έτοιμο. τα στοιχεία που ζητάνε είναι ακριβώς αυτά αν όχι και παραπάνω. Είναι σε εμφάνιση με μορφή Α αλλά όχι εμείς τα θέλουμε σε μορφή Β. Αυτο είναι που με εκνευρίζει. Σε δουλειά να βρισκόμαστε

astef

Από Δευτέρα, θα δοκιμάσω κι εγώ τη γεύση και από αυτό το δροσερό αγγούρι ...
Καλή μου διασκέδαση!!!  :D
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Πέτρος Γαβαλάκης

Η ΓΓΠΣ δημοσίευσε τελικά κώδικα και σχετική μεθοδολογία για τη μετατροπή CSV αρχείων σε XML με το ζητούμενο σχήμα.

Επιπλέον ξεκίνησε τη λειτουργία του σχετικού google group εδώ: http://groups.google.com/group/onesalary