Όμιλος Αλγοριθμικής

Ξεκίνησε από evry, 01 Οκτ 2014, 11:02:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

Στα πλαίσια των ομίλων αριστείας και δημιουργικότητας στα πρότυπα πειραματικά σχολεία, θα λειτουργήσει φέτος στο Ζάννειο Γυμνάσιο Πειραιά, όμιλος Αλγοριθμικής.

Στον όμιλο αυτό θα ασχοληθούμε με προβλήματα που επιδέχονται αλγοριθμική λύση, π.χ. ο κύβος του Rubik, το πρόβλημα του παραχαραγμένου κέρματος, το πρόβλημα του Ιώσηπου και άλλα. Μέσα από αυτά τα προβλήματα θα φανεί η διάκριση του επιστημονικού αντικειμένου της πληροφορικής από τα μαθηματικά.

Η δευτερη ενότητα με την οποία θα ασχοληθούμε είναι η υλοποίηση των λύσεων τέτοιων προβλημάτων σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού όπως C++ (κατά προτίμηση), Python και ίσως AppInventor.

Ένας από τους σκοπούς του ομίλου είναι να φέρουμε τα παιδιά κοντά στην επιστήμη της πληροφορικής και μέσα από την συμμετοχή τους στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής.
Οπότε αν είστε μαθητές Γυμνασίου ή Λυκείου, σας αρέσει να ξενυχτάτε γράφοντας κώδικα, ασχολείστε με τον πανελλήνιο διαγωνισμό πληροφορικής και βρίσκεστε στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά που βρίσκεται το Ζάννειο Γυμνάσιο είστε ευπρόσδεκτοι να συμμετάσχετε στον όμιλό μας.

Μπορείτε να γραφτείτε ενδεικτικά στον παρακάτω σύνδεσμό
Εγγραφή

Οι συναντήσεις θα γίνονται μια φορά την εβδομάδα μετά το πέρας των μαθημάτων.
Παρακάτω επισυνάπτω την αφίσα του ομίλου μας και μαζί ένα φύλλο εργασίας στο οποίο προσπαθούμε να εισάγουμε τους δυαδικούς αριθμούς με έναν παιγνιώδη τρόπο. Κάποιοι διαβάζοντας το φύλλο εργασίας θα θυμηθούν κάποιους γρίφους που είχαμε συζητήσει κάποτε εδώ στο στέκι, και μας είχαν ταλαιπωρήσει αρκετά. Ευχαριστώ τους συναδέλφους που είχαν προτείνει αυτά τα προβλήματα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

odysseas

Καλή επιτυχία Ευριπίδη. Αν δεν τα έχεις δει ήδη, σου προτείνω το Algorithmic Puzzles και το The Puzzle Toad.

evry

Ευχαριστώ πολύ, το 2ο δεν το είχα υπόψη μου, ενδιαφέρον φαίνεται
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

gkatsion

Παράθεση από: evry στις 01 Οκτ 2014, 11:02:58 ΜΜ
Στα πλαίσια των ομίλων αριστείας και δημιουργικότητας στα πρότυπα πειραματικά σχολεία, θα λειτουργήσει φέτος στο Ζάννειο Γυμνάσιο Πειραιά, όμιλος Αλγοριθμικής.

Στον όμιλο αυτό θα ασχοληθούμε με προβλήματα που επιδέχονται αλγοριθμική λύση, π.χ. ο κύβος του Rubik, το πρόβλημα του παραχαραγμένου κέρματος, το πρόβλημα του Ιώσηπου και άλλα. Μέσα από αυτά τα προβλήματα θα φανεί η διάκριση του επιστημονικού αντικειμένου της πληροφορικής από τα μαθηματικά.



Εχω ευριπιδη περσινό μαθητή, πέρασε πληροφορική και τηλεπικοινωνιων, 18.6 ΑΕΠΠ, που λύνει κύβο του Rubik
σε 45-55 δευτερολεπτα (3αρι). Κάθε φορά που το έκανε ανατρίχιαζα. "κύριε αλγόριθμος είναι απλά" μου έλεγε
πάντα!

Καλή επιτυχία!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: gkatsion στις 03 Οκτ 2014, 12:18:49 ΠΜ
Εχω ευριπιδη περσινό μαθητή, πέρασε πληροφορική και τηλεπικοινωνιων, 18.6 ΑΕΠΠ, που λύνει κύβο του Rubik
σε 45-55 δευτερολεπτα (3αρι). Κάθε φορά που το έκανε ανατρίχιαζα. "κύριε αλγόριθμος είναι απλά" μου έλεγε
πάντα!

Ο γιος μου από την 3η Δημοτικού είχε χρόνο λιγότερο από 2 λεπτά...