Τροπος διδασκαλιας

Ξεκίνησε από Alex, 14 Απρ 2006, 02:19:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Alex

Γεια σε ολους.Ειμαι νεος στο επαγγελμα
(2 χρονια) και απο την αρχη του ετους περναω στα παιδια το μυνημα οτι η δηλωση μεταβλητων ειναι απαραιτητη στα προγραμματα που θα γραψουν στις εξετασεις.Γενικα δηλαδη αποφευγουμε  το διλημα αλγοριθμου vs προγραμμα.Ετσι θεωρουμαι στανταρ αυτο τον τροπο και ολα τα προγραμματα που δουλευουμε υπαρχει δηλωση μεταβλητων και σταθερων.Εσεις που αν μη τι αλλο που εχετε περισσοτερη εμπειρια θεωρηται λαθος το τροπο αυτο?

xaidi

μπορείς να το γράψεις λίγο  καλύτερα για να σε καταλάβουμε?
Ευχαριστώ,

alex

ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ ΤΑΔΕ               ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ ΤΑΔΕ     
{ΔΕΔΟΜΕΝΑ}                        ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
                                             ΑΚΕΡΑΙΕΣ:Χ,Υ
ΑΡΧΗ                                     ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ:Α[10]
.                                             ΑΡΧΗ
.                                             .
.                                             .
ΤΕΛΟΣ ΤΑΔΕ                           .

ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΓΡΑΠΤΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ?

graeep

Νομίζω ότι το θέμα έχει συζητηθεί και παλιότερα σε αυτό το forum.
Άποψη μου είναι (όπως και των περισσότερων νομίζω):

1) Να ακολουθούμε τις οδηγίες του βιβλίου καθηγητή και μαθητή....όταν είναι σαφείς ;)

2) Να ωθούμε τα παιδιά σε αλγοριθμικές αναπαραστάσεις που θα τα οδηγήσουν στα λιγότερα δυνατά λάθη.

Από τα παραπάνω προκύπτει το εξής:
Από τη στιγμή που το βιβλίο δεν απαιτεί δήλωση μεταβλητών σε αλγορίθμους οδηγούμε τα παιδιά σε αυτή την κατεύθυνση.

Να σημειώσουμε εδώ ότι δεν είναι λάθος να δηλώσουμε μεταβλητές σε αλγόριθμο, αλλά από τη στιγμή που θα γίνει πρέπει να γίνει σωστά (να δηλώθούν ΟΛΕΣ οι μεταβλητές με το ΣΩΣΤΟ ΤΥΠΟ). Κάποια παράληψη θα οδηγήσει σε κόψιμο κάποιων μορίων.

Όσον αφορά το δίλλημα νομίζω δεν υφίσταται:

Όταν ξεκινάω γράφοντας ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ από κάτω γράφω αυτόματα ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ.
Αν ξεκινάω γράφοντας ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ από κάτω γράφω την πρώτη εντολή του αλγορίθμου μου (ή //ΔΕΔΟΜΕΝΑ//).
Μήπως οι αλγόριθμοι που στηρίζονται στη μηχανή Turing, μας εγκλωβίζουν σε τοπικό μέγιστο στη συνάρτηση της εξέλιξης της Πληροφορικής; ;)

Vangelis

Αχ αυτός ο προγραμματισμός!!!
Πολύ θα θέλαμε συνάδελφε να κάνουμε προγραμματισμό αλλά ο σκοπός του μαθήματος δεν είναι αυτός.  Διάβασε ξανά το σκοπό του μαθήματος (υπάρχει και σχετική συζήτηση).

Αν το μάθημα γίνει προγραμματισμός  απλά θα φύγει απο το Λύκειο γι' αυτό μην ενισχύεις αυτή την τάση.   

Αυτά που λέει ο graeep είναι σωστά.