Από το grub σταμάτησαν να φορτώνονται τα ubuntu 16.04

Ξεκίνησε από aspd, 11 Ιαν 2018, 03:10:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Συνάδελφοι το συγκεκριμένο πρόβλημα φαίνεται άσχετο με το meltdown/spectre update και συμβαίνει σε αρκετές, αλλά όχι όλες, τις 32bit εγκαταστάσεις. Στην ίδια εγκατάσταση, αν βάλεις 64bit πυρήνα, μπουτάρει (αν και οι 64bit έχουν άλλα σοβαρά προβλήματα που δεν μας ενδιαφέρουν προς το παρόν).
Προσωρινή λύση είναι να επιλέγετε τον παλιότερο, 4.10 kernel, από το μενού Advanced options του grub, και να περιμένετε update που θα το φτιάξει.

@Διδάσκων, υπάρχουν 2 "σειρές" από kernels στις LTS εκδόσεις του Ubuntu, η κανονική που μένει συνέχεια στον 4.4, και η HWE (hardware enablement stack) που ανεβαίνει εκδόσεις ανά εξάμηνο για καλύψει το νέο hardware, και πήγε από 4.4 => 4.8 => 4.10 και τώρα 4.13 όπου και εμφανίστηκε το πρόβλημα. Νομίζω ότι το πρόβλημα υπήρχε τουλάχιστον από το καλοκαίρι (4.13.0), αλλά δεν μας είχε έρθει ακόμα και δεν το είχαμε δει.

@aspd, μην αφαιρέσεις τον 4.13 πυρήνα γιατί θα βγάλει και κάποια άλλα πακέτα λόγω εξαρτήσεων, και έτσι δεν θα σου έρχονται πια ενημερωμένοι πυρήνες. Υπάρχει τρόπος στο /etc/default/grub να ορίσεις τον προεπιλεγμένο πυρήνα αν είναι κόπος να διαλέγεις κάθε φορά τον 4.10.

@mitsospap, εσύ μάλλον έκανες δημοσίευση εικονικού δίσκου με τον 4.13 πυρήνα οπότε τον πήραν και οι clients, τρέξε sudo ltsp-update-image -r / για να επαναφερθεί ο παλιότερος εικονικός δίσκος και να στρώσει προσωρινά μέχρι να έρθει νέος διορθωμένος πυρήνας.

Αυτά από εμένα, εξακολουθώ να είμαι στενοχωρημένος που λίγοι στις κατάλληλες θέσεις κοιτάνε μόνο το προσωπικό τους συμφέρον και όχι το γενικότερο καλό, και περισσότερο ακόμα που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό, οπότε το ξαναβουλώνω.  :(

aspd

#16
Ευχαριστώ Άλκη για άλλη μία φορά.
Τον πυρήνα 4.13 τον έσβησα εχθές από τον υπολογιστή μου στο σπίτι, αλλά ευτυχώς όχι ακόμα από το εργαστήριο!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε βλέπουν ότι χωρίς την τεχνική στήριξη τα LTSP δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσουν να υπάρχουν στα σχολεία για πολύ καιρό.

Τώρα είχαμε αυτό το θέμα με την εκκίνηση. Δεν είμαι, και φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για άλλους,  σε θέση διαβάζοντας γενικά στο διαδίκτυο σε forum όπου ο καθένας λέει ό,τι θέλει, να βγάζω πάντα άκρη. Με την τεχνική στήριξη ξέραμε ότι δε θα μέναμε μετέωροι να κοιτάμε το μηχάνημα που δε δουλεύει. Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι πιο έμπειροι συνάδελφοι στο forum και δίνουν καμιά συμβουλή!

Έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως μια μέρα δε δουλεύουν τα μηχανήματα, όπως παρά λίγο τώρα και δε ξέρω τι να κάνω. Γιατί, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι,  έχω εμπειρία να πειράξω πράγματα, να ψάξω και να δοκιμάσω, αλλά το βάθος της υπόθεσης, πώς λειτουργεί το σύστημα, πώς κάτι επηρεάζει κάτι άλλο, τι πρέπει πραγματικά να κάνω χωρίς να παίζω με trial and error και bug and pray σε καμιά περίπτωση δεν ξέρω, ούτε έχω το χρόνο να μάθω.

Οπότε όπως λέει ο Δημήτρης και ο mitsospap παραπάνω, οι χρήστες  που ακόμα έχουν LTSP κάνουν το σταυρό τους για να δουλεύει το εργαστήριο.

Καλή χρονιά να έχουμε, μακάρι να βρουν κάποια λύση, γιατί είναι κρίμα, και αν βλέπεις να έχουμε πελαγώσει κάνε κανένα post πού και πού!

διδάσκων αει διδασκόμενος

#17
Παράθεση από: alkisg στις 16 Ιαν 2018, 05:22:30 ΜΜ
@Διδάσκων, υπάρχουν 2 "σειρές" από kernels στις LTS εκδόσεις του Ubuntu, η κανονική που μένει συνέχεια στον 4.4, και η HWE (hardware enablement stack) που ανεβαίνει εκδόσεις ανά εξάμηνο για καλύψει το νέο hardware, και πήγε από 4.4 => 4.8 => 4.10 και τώρα 4.13 όπου και εμφανίστηκε το πρόβλημα. Νομίζω ότι το πρόβλημα υπήρχε τουλάχιστον από το καλοκαίρι (4.13.0), αλλά δεν μας είχε έρθει ακόμα και δεν το είχαμε δει.
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Η εξέλιξη δηλαδή ακολουθεί δύο «γραμμές» και εμείς είμαστε στην δεύτερη. Σχετικά όμως με το χρόνο εμφάνισης του προβλήματος έχω αμφιβολίες. Κατέβασα τον 4.13.0-26 λίγο πριν τις γιορτές και δεν μου εμφάνισε πρόβλημα μέχρι τώρα (δεν ξέρουμε τι ξημερώνει αύριο). Η μόνες λογικές εξηγήσεις είναι κάποια μεταγενέστερη αλλαγή ή ο server μου ανήκει στους «τυχερoύς» (στο hardware).

Παράθεση από: alkisg στις 16 Ιαν 2018, 05:22:30 ΜΜ
@aspd, μην αφαιρέσεις τον 4.13 πυρήνα γιατί θα βγάλει και κάποια άλλα πακέτα λόγω εξαρτήσεων, και έτσι δεν θα σου έρχονται πια ενημερωμένοι πυρήνες. Υπάρχει τρόπος στο /etc/default/grub να ορίσεις τον προεπιλεγμένο πυρήνα αν είναι κόπος να διαλέγεις κάθε φορά τον 4.10.
Με ενδιαφέρει. Τι «πειράζω» στο /etc/default/grub ;

Παράθεση από: alkisg στις 16 Ιαν 2018, 05:22:30 ΜΜ
Αυτά από εμένα, εξακολουθώ να είμαι στενοχωρημένος που λίγοι στις κατάλληλες θέσεις κοιτάνε μόνο το προσωπικό τους συμφέρον και όχι το γενικότερο καλό, και περισσότερο ακόμα που εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό, οπότε το ξαναβουλώνω.  :(
Κακώς το βουλώνεις. Σε χρειαζόμαστε πάντα. Νομίζω ότι παράλληλα με τις προσπάθειες για μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ λύση, θα μπορούσαμε να μαζευτούμε σχολικές επιτροπές και να συνεισφέρουμε όπως έχει ήδη συζητηθεί εδώ. Προσωπικά, αν δώσετε το σύνθημα: "crowdfunding" θα προσπαθήσω να πείσω την δικιά μου κι αν δεν το καταφέρω θα βάλω από την τσέπη μου. 10ευρώ Χ 1000σχολεία = 10.000 ευρώ. Για κάθε σχολική επιτροπή είναι το κόστος δύο UTP καλωδίων.

elvor

Παράθεση από: διδάσκων αει διδασκόμενος στις 17 Ιαν 2018, 01:43:32 ΜΜ
Κακώς το βουλώνεις. Σε χρειαζόμαστε πάντα. Νομίζω ότι παράλληλα με τις προσπάθειες για μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ λύση, θα μπορούσαμε να μαζευτούμε σχολικές επιτροπές και να συνεισφέρουμε όπως έχει ήδη συζητηθεί εδώ. Προσωπικά, αν δώσετε το σύνθημα: "crowdfunding" θα προσπαθήσω να πείσω την δικιά μου κι αν δεν το καταφέρω θα βάλω από την τσέπη μου. 10ευρώ Χ 1000σχολεία = 10.000 ευρώ. Για κάθε σχολική επιτροπή είναι το κόστος δύο UTP καλωδίων.
Συμφωνώ με το crowdfunding.

gverv

Παράθεση από: διδάσκων αει διδασκόμενος στις 17 Ιαν 2018, 01:43:32 ΜΜ
Με ενδιαφέρει. Τι «πειράζω» στο /etc/default/grub ;
Πρώτα εντοπίζεις ποια είναι η default επιλογή που πρέπει να δώσεις στο κύριο menu και το submenu ξεκινώντας για καθένα τη μέτρηση από το 0
για παράδειγμα:

Κύριο menu:
0 --> Ubuntu
1 --> Advanced options ...
...

Sub menu
0 --> Ubuntu ... 4.13...
1 --> Ubuntu ... 4.13... Recovery ...
2 --> Ubuntu ... 4.10...
3 --> Ubuntu ... 4.10... Recovery ...
...

και εμείς θέλουμε από το Κύριο menu το 1 --> Advanced options ... και από το Sub menu το 2 --> Ubuntu ... 4.10... τότε από τερματικό (Alt + Ctrl + t):
Κώδικας: bash
sudo -i
pluma /etc/default/grub

και διορθώνουμε τη γραμμή
GRUB_DEFAULT=0
σε
GRUB_DEFAULT="1>2"
Αποθηκεύουμε και κλείνουμε το  /etc/default/grub
Έπειτα στο τερματικό
Κώδικας: bash
update-grub

Στην επόμενη εκκίνηση θα ξεκινήσει με 4.10 σύμφωνα με το παράδειγμά μας

alkisg

Κατάφερα να αναπαραγάγω το πρόβλημα σε ένα μηχάνημα στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ οπότε ξεκίνησα kernel bisection για να βρω ακριβώς ποιο commit φταίει. Θα πάρει δυο τρεις μέρες.

Στο μεταξύ, για να βεβαιωθούμε ότι μιλάμε για το ίδιο πρόβλημα και όχι για διαφορετικό, μπορείτε όσοι το έχετε να δοκιμάσετε το παρακάτω;
Όταν βγαίνει ο grub, στην πρώτη επιλογή που λέει σκέτο Ubuntu (και υποτίθεται ότι εκεί είναι ο προβληματικός 4.13 kernel),
να πατήσετε "e" για edit,
μετά κάτω βελάκι μέχρι να φτάσετε στη γραμμή:
  linux   /boot/vmlinuz-4.13.0-26-generic root=UUID=.... ro  quiet splash $vt_handoff
και να προσθέσετε acpi=off στο τέλος ώστε να γίνει:
  linux   /boot/vmlinuz-4.13.0-26-generic root=UUID=.... ro  quiet splash $vt_handoff acpi=off
και μετά να πατήσετε F10 για να δοκιμάσει να μπουτάρει έτσι;

Και πείτε αν μπουτάρει έτσι ή αν κάνει επανεκκίνηση. Το πρόβλημα που βλέπω εγώ εδώ, με acpi=off παρακάμπτεται.

Επίσης, αν μπουτάρετε π.χ. με τον παλιό 4.10 πυρήνα, τι βγάζει η παρακάτω εντολή;
Κώδικας: bash
grep 'model name' /proc/cpuinfo

aspd

Πάω στο 4.13 στο grub. Βάζω την εντολή acpi=off μετά το ....$vt_handoff, πατάω F10. Πάλι  δε φορτώνονται τα ubuntu από το 4.13. Όμως πατώντας πάλι e βλέπω ότι το acpi=off δεν το έχει κρατήσει. Το έκανα 3-4 φορές και δεν το κρατάει.

Από τον 4.10 το grep 'model name' /proc/cpuinfo  δίνει
administrator@administrator-MS-7846:~$ grep 'model name' /proc/cpuinfo
model name   : Intel(R) Core(TM) i5-4460  CPU @ 3.20GHz
model name   : Intel(R) Core(TM) i5-4460  CPU @ 3.20GHz
model name   : Intel(R) Core(TM) i5-4460  CPU @ 3.20GHz
model name   : Intel(R) Core(TM) i5-4460  CPU @ 3.20GHz
administrator@administrator-MS-7846:~$ ^C
administrator@administrator-MS-7846:~$

alkisg

Όλα καλά, το acpi=off το θέλαμε μόνο προσωρινά για μια φορά γι' αυτό δεν το κράτησε.
Για την ώρα μου φαίνεται ότι το πρόβλημα συμβαίνει μόνο σε τετραπύρηνους επεξεργαστές.

Το ανάφερα, για να δούμε....
https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=198529

alkisg

Τελικά προτείνω να χρησιμοποιούμε σε όλα τα σχολεία τον "σταθερό" 4.4 kernel αντί του "εξελισσόμενου" hwe, 4.8/4.10/4.13:
Διαδικασία εγκατάστασης 4.4 kernel στο Ubuntu 16.04.

Kermit, ο Βάτραχος

Παράθεση από: alkisg στις 18 Ιαν 2018, 12:09:51 ΜΜ
Κατάφερα να αναπαραγάγω το πρόβλημα σε ένα μηχάνημα στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ οπότε ξεκίνησα kernel bisection για να βρω ακριβώς ποιο commit φταίει. Θα πάρει δυο τρεις μέρες.

Στο μεταξύ, για να βεβαιωθούμε ότι μιλάμε για το ίδιο πρόβλημα και όχι για διαφορετικό, μπορείτε όσοι το έχετε να δοκιμάσετε το παρακάτω;
Όταν βγαίνει ο grub, στην πρώτη επιλογή που λέει σκέτο Ubuntu (και υποτίθεται ότι εκεί είναι ο προβληματικός 4.13 kernel),
να πατήσετε "e" για edit,
μετά κάτω βελάκι μέχρι να φτάσετε στη γραμμή:
  linux   /boot/vmlinuz-4.13.0-26-generic root=UUID=.... ro  quiet splash $vt_handoff
και να προσθέσετε acpi=off στο τέλος ώστε να γίνει:
  linux   /boot/vmlinuz-4.13.0-26-generic root=UUID=.... ro  quiet splash $vt_handoff acpi=off
και μετά να πατήσετε F10 για να δοκιμάσει να μπουτάρει έτσι;

Και πείτε αν μπουτάρει έτσι ή αν κάνει επανεκκίνηση. Το πρόβλημα που βλέπω εγώ εδώ, με acpi=off παρακάμπτεται.

Επίσης, αν μπουτάρετε π.χ. με τον παλιό 4.10 πυρήνα, τι βγάζει η παρακάτω εντολή;
Κώδικας: bash
grep 'model name' /proc/cpuinfo


Να καταθέσω κι εγώ από τη πλευρά μου πως με acpi=off μου έβγαζε μήνυμα πως έπρεπε να προσθέσω επίσης pnpbios=off και αφού το έκανα και αυτό, ούτε ξεκινούσε (έμενε δηλαδή μαύρη η οθόνη), ούτε έμπαινε στο loop των επανεκκινήσεων, όπως νωρίτερα.

Ο επεξεραστής είναι ο Intel(R) Core(TM) i5-4460  CPU @ 3.20GHz, όπως του συναδέλφου aspd.

Θα προβώ την άλλη βδομάδα στην αλλαγή του πυρήνα.

Ευχαριστώ κι εγώ, alkisg, για τις υποδείξεις,
Κώστας