Προτεινόμενα Θέματα ή Σχέδια Εξετάσεων Προσομοίωσης,

Ξεκίνησε από Αποστολος Κιτσιος, 26 Απρ 2017, 09:09:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Αποστολος Κιτσιος

Πιστεύω, είναι καιρός να αρχίσουμε να δίνουμε κάποια Προτεινόμενα Θέματα ή σχέδια εξετάσεων προσομοίωσης, με σκοπό την καλύτερη προετοιμασία των υποψήφιων. Με το πνεύμα παραθέτω το πρώτο, δεύτερο, τρίτο ένα εύκολο τέταρτο και ένα πέμπτο ολοκληρωμένο διαγώνισμα

zografous


zografous

Συνάδελφε αν μπορείς βοήθησέ με λίγο. Στην ΜAC δ/νση πως μπορώ να την μετεγράψω ώστε να είναι το M-bit ενεργοποιημένο; Μόνο αυτό δεν τους έχω διδάξει.. Ας πάρουμε για παράδειγμα την δ/νση που έδωσες στην προσομοίωση εξετάσεων : 00-d0-63-56-78-90. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αποστολος Κιτσιος

Παράθεση από: zografous στις 09 Μαΐου 2017, 11:43:06 ΜΜ
Συνάδελφε αν μπορείς βοήθησέ με λίγο. Στην ΜAC δ/νση πως μπορώ να την μετεγράψω ώστε να είναι το M-bit ενεργοποιημένο; Μόνο αυτό δεν τους έχω διδάξει.. Ας πάρουμε για παράδειγμα την δ/νση που έδωσες στην προσομοίωση εξετάσεων : 00-d0-63-56-78-90. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Στην διεύθυνση MAC 00-d0-63-56-78-90, το MSB(yte) είναι 00 ή (0000 0000)2 .
To M-bit (I/G) έχει την τιμή 0. Αλλάζοντάς το σε 1, το MSB(yte) γίνεται (0000 0001)2 ή 01 και η διεύθυνση 01-d0-63-56-78-90

jimkouk

Καλησπέρα.

Καταρχάς ευχαριστούμε για τα θέματα, ενδιαφέροντα τουλάχιστον.

Επισυνάπτω θέμα από το ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΥΚΟΛΟ.



Κάτι μου διαφεύγει εδώ. Εφόσον φτάνει στον Δ1 με TTL 5 αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάνει 3 αναπηδήσεις (hops) ώστε να φτάσει στον τελικό αποδέκτη Η/Υ Α, άρα θα φτάσει στον Α με τιμή TTL 2;
Δεύτερη ερώτηση: η κάθε αναπήδηση ισούται με 1 δευτερόλεπτο;
Ποια είναι η σωστή απάντηση στην πιο πάνω ερώτηση και ποια η δικαιολόγησή της;

Ευχαριστώ


chris1997

Τι εννοεί όμως χωρίς καθυστέρηση;

Πάντως τα hops δεν είναι σίγουρα δευτερόλεπτα γιατί αν δοκιμάσεις την "tracert google.com" στο τερματικό πχ τα πακέτα κάνουν αναπηδήσεις σε μιλιδευτερόλεπτα.

Εκτός αυτού, τέτοιες ασκήσεις φέτος δεν έχουμε (ή κάνω λάθος  ???).

Christina9


Αποστολος Κιτσιος