Τελικό Επαναληπτικό Διαγώνισμα 2012-2013 από το Στέκι

Ξεκίνησε από odysseas, 19 Απρ 2013, 02:36:54 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Κανένας

#90
ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΑΡΧΕΙΟ DOC ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ Δ ΘΕΜΑ
Νικηφόρος Μανδηλαράς
ΓΕΛ Νάξου "Μανώλης Γλέζος"
https://blogs.sch.gr/nobody/

gthal

Θέλω να πω μπράβο και για την παρουσίαση των λύσεων.
Μου αρέσει που δεν είναι απλά οι απαντήσεις.
Είναι εμπεριστατωμένες, με ανάλυση του σκεπτικού και δικαιολόγηση σε καθετί.
Πολύ διδακτικό έτσι που δόθηκε, όλο το πακέτο του διαγωνίσματος φέτος.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

x4r7s

#92
Ευχαριστώ πολύ για το διαγώνισμα. Είμαι μαθητής της Γ' λυκείου και δίνω σε λίγες μέρες και με βοήθησε πολύ ώστε να κάνω μια καλή επανάληψη.
Όντως πρωτότυπο το 1ο θέμα και άκρως ενδιαφέρον για τους λάτρεις του ανοιχτού λογισμικού.
Το 2ο απαιτεί να έχεις κατανοήσει σε βάθος τη λειτουργία των πινάκων και να έχεις υπομονή για να εκτελέσεις σωστά τα κομμάτια του κώδικα.
Το 3ο και το 4ο αποτέλεσαν πρόκληση για μένα το να τα λύσω.
Παρ' όλα αυτά τα κατάφερα νομίζω.
Μια ερώτηση για το Γ5: Στις λύσεις είδα ότι στον 1ο τρόπο ελέγχεται στην Αν, μόνο αν το Λ[λέξη]>=Γ[γράμμα], ενώ εγώ έλεγξα ταυτόχρονα αν Λ[λέξη]>=Γ[γράμμα] ΚΑΙ Λ[λέξη]<Γ[γράμμα+1] όπως λέει και στην υπόδειξη. Είναι λάθος;

Καλή επιτυχία σε όλους!

odysseas

Παράθεση από: x4r7s στις 14 Μαΐου 2013, 12:31:27 ΜΜ
Μια ερώτηση για το Γ5: Στις λύσεις είδα ότι στον 1ο τρόπο ελέγχεται στην Αν, μόνο αν το Λ[λέξη]>=Γ[γράμμα], ενώ εγώ έλεγξα ταυτόχρονα αν Λ[λέξη]>=Γ[γράμμα] ΚΑΙ Λ[λέξη]<Γ[γράμμα+1] όπως λέει και στην υπόδειξη. Είναι λάθος;

Εφόσον γίνεται η (εύλογη) υπόθεση ότι υπάρχει τουλάχιστον μια λέξη από κάθε γράμμα τότε η δεύτερη συνθήκη δε χρειάζεται. Δεν είναι λάθος αυτό που γράφεις, είναι απλά περιττό με δεδομένη την συγκεκριμένη υπόθεση -- με μια επιφύλαξη βέβαια, αφού δεν παραθέτεις κώδικα.

Με την ευκαιρία, να ευχηθούμε στους μαθητές μας καλή επιτυχία. Ήταν πάρα πολύ ευχάριστη η έντονη φετινή τους παρουσία στη συζήτηση για το διαγώνισμα του Στεκιού.

Επαμεινώνδας

καλημέρα/καλησπέπρα είμαι ένας από τους χιλιάδες υποψήφιους για τις πανελλαδικές εξετάσεις του 2013, διαβάζοντας το διαγώνισμα αυτό έκανα τον κόπο να λύσω για ακόμα μια φορά ένα τελευταίο <<διαγωνισματάκι>>, απλά για μια τελευταία επανάληψη!
αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι έαν ξέρεις κάποιος από εσάς γιατί τις απαντήσεις που κατέβασα τις βλέπω σε αυτήν την μορφή, είτε μεσα απο το σημειωματάριο είτε το wordpad

Αυτό συμβαίνει σε οποιοδήποτε κείμενο και αν κατεβάσω και το ανοίξω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Επαμεινώνδας.

Υ.Γ καλή επιτυχία σε όσους δίνουν την παρασκευή!  :D :D


itt


dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science