Blog του ΥΠΕΠΘ

Ξεκίνησε από Νίκος Αδαμόπουλος, 28 Απρ 2009, 11:27:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος

Στον «αέρα» βρίσκεται από σήμερα το blog του ΥΠΕΠΘ:

http://www.meafora.gr
http://www.meafora.com

Μου φαίνεται ότι εκεί θα γίνει σωστό πανηγύρι...

stratosg

Ναι και; Φαντάζομαι πως έριξες μια ματιά στα άρθρα υατών που έγραψαν στο ιστολόγιο. Ειδες πουθενά καμιά απάντηση;Εγώ πάντως όχι, εκτος κι αν υπάρχουν απαντήσεις και δεν τις είδα πουθενά. Βέβαια δεν απαιτώ από τον υπουργό να δώσει απαντήσεις σε όλες τις απόψεις, αλλά κάποια απάντηση επιλεκτικά κάπου.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Αν...λέω αν... αφήνουν να βάζει αιτήματα όποιος θέλει, προβλέπω ότι θα πέσει ξύλο ενώ ο ένας κλάδος θα προσπαθεί να καπελώσει τον άλλο...

Δημήτρης Κανάς

Τώρα είδα το blog και απ` ότι κατάλαβα το έβαλαν στον "αέρα" χωρίς να υπάρχει καμιά προοπτική για περαιτέρω υποστήριξη. Τίποτα σωστό και οργανωμένο θα κάνουν;
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 29 Απρ 2009, 09:33:00 ΠΜ
... ο ένας κλάδος θα προσπαθεί να καπελώσει τον άλλο...

Αυτό εννούσα... http://www.meafora.gr/?p=1215

evry


  Στο συγκεκριμένο θέμα δεν ξέρω ποιες είναι οι απόψεις των συναδέλφων αλλά προσωπικά πιστεύω ότι οι καθηγητές πληροφορικής δεν έχουμε καμία θέση στα δημοτικά. Δεν είμαστε καταρτισμένοι για κάτι τέτοιο. Όπως δεν είναι ούτε οι μαθηματικοί ούτε οι φυσικοί. Πιστεύω ότι το δημοτικό είναι για τους δασκάλους. Άλλη σχέση έχει το παιδί με το δάσκαλο στο δημοτικό και άλλη με τον καθηγητή στο γυμνάσιο. Απλά πρέπει να πιέσουμε για το καλό της πληροφορικής να είναι καταρτισμένοι όλοι οι δάσκαλοι στις ΝΤ.
     Δεν θα στεκόμουν στο θέμα αλλά παρατηρώ τον τελευταίο καιρό ότι αρκετές ειδικότητες μέσα από ανακοινώσεις των συλλόγων τους έχουν "ανακαλύψει" τα δημοτικά. (βλέπε καθηγητές γαλλικών/γερμανικών/ιταλικών/ισπανικών, καλλιτεχνικών, πληροφορικής ακόμα και μαθηματικοί και φιλόλογοι). Αναρωτιέμαι θα μείνει τίποτα να κάνουν και οι δάσκαλοι?
    Επειδή έχει παρατηρηθεί μια έλλειψη δασκάλων ήδη σε κάποια ιδιωτικά σχολεία έχουν προσλάβει στη θέση δασκάλων νηπιαγωγούς και καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Εξαιτίας της ανεργίας ο κάθε ένας προπαθεί να διοριστεί όπου και όπως μπορεί. Λογικό αυτό αλλά δεν μπορεί να την πληρώνουν τα παιδιά.
    Φοβάμαι ότι πάνε να κάνουν στα δημοτικά ότι έκαναν πριν χρόνια και στην πληροφορική, δηλαδή με πρόσχημα την έλλειψη δασκάλων να διορίσουν πτυχιούχους άλλων ειδικοτήτων
   
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

Ευρυπίδη μου, όσο και αν συντεχνιακά μας εξυπηρετεί να βγουν οργανικές για μας στα δημοτικά, συμφωνώ απολύτως μαζί σου.
Νέες Τεχνολογίες στα δημοτικά κατά τη γνώμη μου πρέπει να διδάσκουν:
- δάσκαλοι με πιστοποίηση (πρέπει να υπάρχουν πολλοί)
- καθηγητές πληροφορικής με ΑΣΠΑΙΤΕ/ΣΕΛΕΤΕ (πρέπει να υπάρχουν λίγοι νεοδιόριστοι). Έστω, να δίνει τη δυνατότητα σε όσουν το θέλουν να περάσουν κάποια μακρόχρονη επιμόρφωση για να πάνε σε δημοτικά με οργανική. Και η επιλογή να είναι αξιοκρατική.  :-X

evry


  Και εγώ έτσι το σκέφτομαι. Επίσης για φαντάσου έναν καθηγητή πληροφορικής σε ένα δημοτικό. Πόσες ώρες θα κάνει? Λογικά θα μπει πληροφορική μόνο στην 5η και στην 6η. Οπότε σε πόσα δημοτικά θα συμπληρώνει ωράριο? Καταλαβαίνετε φυσικά που το πάω έτσι? Κάθε άλλο παρά καθηγητής θα είναι, θα του βάλουν γραμματειακή υποστήριξη και θα γίνει ο χαμάλης του σχολείου.
   Όπως και να έχει, το δημοτικό είναι η ποιο ευαίσθητη εκπαιδευτική βαθμίδα και οι αλλαγές πρέπει να περνάνε από κόσκινο.


What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

stratosg

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν έχουμε καμία θέση στα δημοτικά και ταπεινή μου άποψη είναι πως ούτε και οι υπολογιστές έχουν. Ίσως μόνο στη στ' τάξη. Μάλλον θα χρησιμοποιηθεί ο Η/Υ ως μέσο αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης και των παιδιών και δυστυχώς όπως λειτουργούν τα πράγματα στη χώρα μας, με προχειρότητα και συντεχνιακές συναλλαγές, μόνο κακό θα κάνει. Ας αφήσουμε τα παιδιά με λιγότερα αντικείμενα μήπως και μάθουν ορθογραφία και μαθηματικά. Για πληροφορική υπάρχει χρόνος στο γυμνάσιο και το λύκειο, με την προϋπόθεση να βγεί ένα σωστό πρόγραμμα σπουδών.

Φανταστιται πος θα ινε ι ωρθογραφηα τον πεδιον αν σταματοισουναι να γραφουναι μαι το μολειβακοι τους κε ποιασουναι τον επεκσεργαστοι κιμαινου που τα δειωρθωνοι ωλα μωνος του.

Πάντως στο υπουργείο το Διαίρει και Βασίλευε το έχουν ανάγει σε επιστήμη. Εύγε.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

lp

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 21 Μαΐου 2009, 07:54:23 ΜΜ
- καθηγητές πληροφορικής με ΑΣΠΑΙΤΕ/ΣΕΛΕΤΕ (πρέπει να υπάρχουν λίγοι νεοδιόριστοι).

Υπάρχουν πολλοί με προϋπηρεσία τουλάχιστον 10ετίας ...  >:D

Εϊμασταν μια φουρνιά που ήθελε ΣΕΛΕΤΕ για διορισμό.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

P.Tsiotakis

Λέων, θα την κάνεις για πρωτοβάθμια ??  :D

iliasthes

Συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες, αν και κάποιος θα μπορούσε να μας κατηγορήσει, οτι το λέμε αυτό επειδή διοριστήκαμε. Απλά επειδή κάποιοι για πολλά χρονιά αντιστρέψανε την λογική στον κλάδο μας και βρεθήκανε πολλοί μ εδιάφορους τρόπους να θεωρούνται πληροφορικοί, δεν θέλω να κάνουμε κι εμείς το ίδιο. Ένας δάσκαλος στο δημοτικό, αυτό λέει η παιδαγωγική, αυτό λέει η σχολική ψυχολογία. Οι αποφάσεις για τα προγράμματα διδασκαλίας, τις αναθέσεις κλπ πρέπει επιτέλους να λαμβάνονται με παιδαγωγικά και επιστημονικά κριτήρια και όχι με πολιτικά, συντεχνιακά και κυρίως ψηφοθηρικά. Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι περισσότερο παραγωγικοί και προς όφελος της κοινωνίας να αξιοποιηθούν και οι συνάδελφοι που είναι άνεργοι.

P.Tsiotakis

το σπουδαίο είναι να διατηρεί κανείς βασικές απόψεις με βάση το τι πιστευει σωστο και οχι την τρέχουσα κατάστασή του. Το τι θα ήθελε για τα παιδιά του.
Έχεις δίκιο όμως, υπάρχει γκρίνια...

Μπορούν να διοριστούν πολλοί καθηγητές αν τα μαθήματα πάρουν κάποιες ώρες ή ακόμη και αν γίνει αυτό με την πιστοποίηση νέων τεχνολογιών στο γυμνάσιο που θα προτείνει η ομάδα Μπαμπινιώτη. Ή αν γίνει το γυμνάσιο ολοήμερο.

Εκτός κι αν τις επιπλέον ώρες τις πάρουν οι μαθηματικοί...

pinxas

Συνάδελφοι, υπάρχει καμία πληροφόρηση για το πότε θα γίνουν αυτές οι αλλαγές Μπαμπινιώτη. Του χρόνου(2009-2010) αποκλείεται εντάξει...

Λέτε να ξεκινήσουν από την 1η Λυκείου της χρονιάς 2010-2011 ή είναι πολύ αισιόδοξο σενάριο;





Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: ggfiogos στις 22 Μαΐου 2009, 12:35:02 ΜΜ
Εϊμασταν μια φουρνιά που ήθελε ΣΕΛΕΤΕ για διορισμό.

Είμαι κι εγώ στη φουρνιά 1999-2000. Λέτε αν κάτσει να την κάνω για πρωτοβάθμια;  :o

P.Tsiotakis

οι προτάσεις της επιτροπής Μπαμινιώτη ΔΕ θα υλοποιηθούν ποτέ για τι πολύ απλά:

- Το ΠΑΣΟΚ δε θα τις υλοποιήσει

ή

- η ΝΔ με άλλον υπουργό παιδείας δε θα τις υλοποιήσει

Νίκος Αδαμόπουλος


stratosg

Μπου'δεχσ όπως θα έλεγε και ο δίχρονος γιός μου. Γιατί post-αρατε εκεί και πήρατε απάντηση; Eξ' άλλου και ο νέος υφυπουργός διατηρεἰ το δικό του blog. Άρα ο διάλογος υφίσταται.

Αααα και δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με τις κομματικές νου ή τις κομματικές σας προτιμήσεις.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.