Κάθε υποπρόγραμμα έχει μόνο μία είσοδο και μία έξοδο. Τι σημαίνει ακριβώς αυτό;

Ξεκίνησε από katkal, 22 Μαρ 2017, 09:47:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

katkal

Καλησπέρα. στο κεφάλαιο 10 αναφέρει:
Κάθε υποπρόγραμμα έχει μόνο μία είσοδο και μία έξοδο. Στην πραγματικότητα κάθε υποπρόγραμμα ενεργοποιείται με την είσοδο σε αυτό που γίνεται πάντοτε από την αρχή του, εκτελεί ορισμένες ενέργειες, και απενεργοποιείται με την έξοδο από αυτό που γίνεται πάντοτε από το τέλος του.

Μπορείτε να μου το εξηγήσετε ;

petrosp13

Μπορεί να ξεκινήσει και να τελειώσει μόνο από δυο συγκεκριμένα σημεία (ΑΡΧΗ, ΤΕΛΟΣ)
Δες τις αρχές του δομημένου προγραμματισμού στο Κεφάλαιο 6 και την ιστορία της GOTO
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Sergio

Ελληνικά (Βιβλίου): Είσοδος, Αγγλικα: Input Value / Entry Point
Ελληνικά (Βιβλίου): Έξοδος , Αγγλικα: Output Value / Exit Point

Στο σημείο που αναφέρεσαι εννοείται το Entry Point - Exit Point.  Θα έπρεπε να λέει "σημείο εισόδου  και σημείο εξόδου" όπως "εξηγεί" στην περιγραφή που δινει από κάτω
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)