Πρόβλημα στην εκτέλεση προγράμματος C σε bloodshed dev-cpp

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 02 Φεβ 2016, 12:00:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

βοηθάω μία φοιτήτρια με την C και έχω πρόβλημα στην στην εκτέλεση προγράμματος C σε bloodshed dev-cpp

1) καταρχάς το antivirus comodo απομονώνει αμέσως τα εκτελέσιμα ... αν κλείσω Internet και antivirus το πρόβλημα λύνεται, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω

2) η μεταγλώττιση του προγράμματος γίνεται κανονικά (εμφανίζεται μήνυμα επιτυχούς μεταγλώττισης) αλλά όταν επιλέξω εκτέλεση εμφανίζεται το μήνυμα "source file not compiled"....σαν να μην βρίσκει το εκτελέσιμο που σύμφωνα με την μεταγλώττιση έγινε κανονικά ...

έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάποια λύση ... άλλαξα τις καταλήξεις των αρχείων σε .c Και .cpp αλλά δεν άλλαξε κάτι ..

οι οδηγίες εγκατάστασης αναφέρουν πως τα προτεινόμενα λειτουργικά είναι τα windows vista και XP, εγώ έχω τα windows 7, υπάρχει περίπτωση να δημιουργείται "αυμβατότητα" ??

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα

ευχαριστώ

Νίκος Αδαμόπουλος

Το ίδιο αντιμετώπισα πριν λίγες μέρες... (win 8.1)

Όταν πλέον ανοίγεις το περιβάλλον, σου αναφέρει κάποιο πρόβλημα για αρχείο που λείπει;

Σε εμένα το antivirus είχε μετακινήσει μέσα στην καραντίνα του το αρχείο mingw32-make.exe από το φάκελο C:\Program Files (x86)\Dev-Cpp\MinGW64\bin. Μέσα από το antivirus επέστρεψα το αρχείο στην αρχική του θέση και το πρόσθεσα στις εξαιρέσεις του.
Μετά λειτουργούσε κανονικά.


Λαμπράκης Μανώλης

Νίκο σε ευχαριστώ για την απάντηση ... δεν μου βγάζει κάποιο μήνυμα για αρχείο που λείπει..όμως θα το κοιτάξω για το αρχείο που λες και θα δω αν δουλεύει

itt

#3
Γενικά τo dev-cpp είναι λίγο χαζομάρα. Αν της δείχνεις απλά πράγματα (που δεν θέλουν ούτε καν makefile) εγώ στη θέση σου θα έβαζα στο PATH το bin directory* του mingw και θα έκανα compile κατευθείαν από την κονσόλα. Αν θες να χρησιμοποιήσεις IDE βάλε το CodeBlocks για κάτι μικρό και ελαφρύ ή το Visual Studio Community Edition να ξεμπερδεύεις.


*To οποίο by default είναι το C:\MinGW\bin

dpa2006

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 02 Φεβ 2016, 12:00:10 ΜΜ
Καλημέρα σε όλους

βοηθάω μία φοιτήτρια με την C και έχω πρόβλημα στην στην εκτέλεση προγράμματος C σε bloodshed dev-cpp

1) καταρχάς το antivirus comodo απομονώνει αμέσως τα εκτελέσιμα ... αν κλείσω Internet και antivirus το πρόβλημα λύνεται, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω

2) η μεταγλώττιση του προγράμματος γίνεται κανονικά (εμφανίζεται μήνυμα επιτυχούς μεταγλώττισης) αλλά όταν επιλέξω εκτέλεση εμφανίζεται το μήνυμα "source file not compiled"....σαν να μην βρίσκει το εκτελέσιμο που σύμφωνα με την μεταγλώττιση έγινε κανονικά ...

έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάποια λύση ... άλλαξα τις καταλήξεις των αρχείων σε .c Και .cpp αλλά δεν άλλαξε κάτι ..

οι οδηγίες εγκατάστασης αναφέρουν πως τα προτεινόμενα λειτουργικά είναι τα windows vista και XP, εγώ έχω τα windows 7, υπάρχει περίπτωση να δημιουργείται "αυμβατότητα" ??

αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα

ευχαριστώ

Δοκίμασε με το CodeBlocks είναι πολύ καλύτερο
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science