Εφαρμογές Πληροφορικής Α' Λυκ

Ξεκίνησε από EleniK, 17 Σεπ 2007, 10:20:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

EleniK

Συνάδελφοι καλή σχολική χρονιά.

Θα διδάξω τις Εφαρμογές Πληροφορικής στην Α' Λυκείου και παρατηρησα ότι η ύλη είναι ενδεικτική. Μπορείτε να μου αναφέρετε τι περίπου διδάσκετε εσείς? Το να τους αφήσω απλά να χρησιμοποιούν το Internet δεν είναι επιλογή  :police:. Θα το χρησιμοποιήσω για να μάθουν πράγματα αλλά όχι για να σερφάρουν άσκοπα.  Θα ήθελα ιδέες για να γίνει το μάθημα πιο δελεαστικό!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

Vangelis

Ελένη η πληροφορική του Λυκέιου είναι μια πονεμένη ιστορία που αρχίζει απο το δεύτερο εξάμηνο της Α Λύκείου (ξεψαρώνουν τα πρωτάκια) και συνεχίζεται σε όλο το Λύκειο με δραματικό αποκορύφωμα στην Γ Λυκείου.

Όυσιαστικά το μόνο που μπορείνα κάνεις είνα αν ετοιμάσει μερικές δραστηριότητες σχετικές με τα περιεχόμενα του μαθήματος να οπλιστής με υπομονή και θέληση και να τις κάνεις στην τάξη (εργαστήριο).  Το ϊνερνετ και η ώρα του παιδιού είνα λύση με πολλά προβλήματα και προσπάθησε να την αποφύγης.  Εν ανάγκη μάλωσε με τα παιδιά, οι βαθμοί δεν μετράνε αλλά κανένας δεν θέλει ένα 5 στον έλεγχο του ή στο απολυτήριο του.

EleniK

Ναι, έχεις δίκιο σχετικά με την υπομονή Βαγγέλη ευχαριστώ.

Αυτό προσπαθώ να σχεδιάσω, κάποιες ενδιαφερουσες δραστηριότητες. Π.Χ. για να διδάξω άλγεβρα Boole ετοιμάζω κάποια πειραματάκια στο εργαστηριο Φυσικής, με τους διακόπτες σε σειρά, παράλληλα κλπ. Απλά ήθελα κάποιες παρόμοιες ιδέες. Π.χ. για το κεφάλαιο 3 με το υλικό του υπολογιστή, θα φέρω έναν διαλυμένο υπολογιστή και θα τους τον δείξω απο μέσα και απ' έξω :-)


Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

pgrontas

Εγώ έκανα το εξής πέρυσι - που το αντιμετώπισα πρώτη φορά:
Μία ώρα την εβδομάδα θεωρία από το βιβλίο και την δεύτερη στο εργαστήριο. Στο εργαστήριο αρχικά τους έκανα λίγο Windows, Word, Excel, Powerpoint (δεν θέλω τα παιδιά να φύγουν και μετά όταν τα βρουν μπροστά τους να λένε αυτός ο #$&*!*!&  δεν μας έμαθε τίποτα πρακτικό)
και μετά εργασίες όπως:
-κατασκευή Web Site του σχολείου (δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα - μάλλον είναι too much - πάντως οι λεγόμενοι 'χειρότεροι' μαθητές ήταν πιο δημιουργικοί από τους καλούς).
-Εργασίες όπου έπρεπε να γράψουν ένα report και μια παρουσίαση σε powerpoint για θέματα όπως:
Παιχνίδια σε ΗΥ, Βίντεο στον ΗΥ, Μουσική στον ΗΥ, Windows VISTΑ, Ηλ. Εμπόριο κά.
Απο το δεύτερο έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

pgrontas

Α και ξέχασα - το πρόβλημα του internet επειδή θα το αντιμετωπίσεις σίγουρα, νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι κάποιες φορές που σου ζητάνε να τους αφήνεις τα 5 ή 10 τελευταία λεπτά της ώρας, ώστε και να είναι ελεγχόμενο και να μην σου τα πρήζουν ότι δεν τους βάζεις.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

EleniK

Ναι κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Πώς τους οργάνωσες για το σχεδιασμό της ιστοσελίδας του σχολείου? Το σχολείο που δουλεύω έχει ήδη σελίδα αλλά σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

pgrontas

Αρχικά τους είπα κάποια πράγματα για τον παγκόσμιο ιστό και πώς λειτουργεί ένα site. Στην συνέχεια τους έβαλα και έφτιαξαν κάποιες dummy html σελίδες με φωτογραφίες και links. Χρησιμοποίησαμε το frontpage γιατί ήταν ήδη εγκατεστημένο στο εργαστήριο.
Μετά τους έβαλα κάποιες φορές στο Internet σε ομάδες 2-3 ατόμων και τους είπα να κοιτάξουν sites άλλων σχολείων και να καταγράψουν τις θεματικές ενότητες που έβλεπαν. Επίσης τους είπα να σκεφτούν τι θα ήθελαν οι ίδιοι να συμπεριλάβουν.
Μετά καθήσαμε μια μέρα και τα γράψαμε όλα στον πίνακα φτιάξαμε μια δομή του site και στην συνέχεια διάλεξαν ενότητες που θα ήθελε κάθε ομάδα να υλοποιήσει. Στην συνέχεια ξεκίνησε η υλοποίηση. Tην τελική συγχώνευση την έκανα εγώ (δεν έβρισκα άλλο τρόπο για το πώς θα μπορούσαμε να δουλέψουμε όλοι πάνω στην ίδια σελίδα).
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

EleniK

Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

mariaS

Εγώ πέρυσι, έκανα δημιουργία δικτυακού τόπου στη Β Λυκείου (Εφαρμογές Πληροφορικής).
Τους έβαλα να δημιουργήσουν το δικό τους δικτυακό τόπο με θέμα όποιο εκείνοι ήθελαν (παρουσίαση του εαυτού τους, της αγαπημένης τους ομάδας, της αγαπημένης τους ταινίας, κλπ). Δούλευαν σε ομάδες των 2 χρησιμοποιώντα το front page.
Χρησιμοποίησα φύλλα εργασίας, τα οποία σιγά σιγά τους βοηθούσαν να χτίσουν το δικτυακό τόπο προσθέτοντας  συνεχώς νέα στοιχεία. Αυτό κράτησε μέχρι τα Χριστούγεννα περίπου. Στη συνέχεια ανέβασα τις δουλειές τους στο web server σχολείου (όχι ορατός εκτός σχολείου) για σχολιασμό από τις υπόλοιπες ομάδες.

Η προσέγγιση αυτή σε σχέση με την κατασκευή ενός ενιαίου δικτυακού τόπου από όλους έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί ο καθένας να διαμορφώσει το site του όπως ακριβώς το θέλει, από το θέμα μέχρι τα χρώματα. Η κατασκευή ενός ενιαίου site πιθανόν να ενεργοποιεί καλύτερα τα παιδιά ως μια πιο ρεαλιστική κατάσταση, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.


(τα φύλλα εργασίας είναι διαθέσιμα αν τα θες).

Μαρία


sarakiniotis

Παράθεση από: mariaS στις 20 Σεπ 2007, 04:58:34 ΜΜ
(τα φύλλα εργασίας είναι διαθέσιμα αν τα θες).


Θα τα ήθελα και εγω τα φύλλα εργασίας .

P.Tsiotakis

Αν τα κρεμάσεις στο στέκι θα είναι μια μεγάλη προσφορά Μαρία

EleniK

Μαρία σε ευχαριστώ πολύ. ΑΝ θέλεις μπορείς να τα κρεμάσεις στο στέκι, να πάλι όχι, θα με βοηθούσες πολύ αν μου τα έστελνες προσωπικά τουλάχιστον. Το μαιιλ μου φαίνεται στο profile.

Θα τους εκανα προετοιμασία για ECDL, αλλά έχουμε Windows Vista kai Office 2007 και τα ECDL δεν έχουν αντίστοιχη πλατφόρμα ακόμα. Θα τους μάθω καποια πράγματα, αλλά οι περισσότεροι ενδιαφέρθηκαν για Power Point και ιστοσελίδες. Πρέπει όμως να το κοιτάξω και εγώ το Office 2007, διότι ακόμα δεν το έχω αγοράσει σπίτι και θέλω να εξοικειωθώ εγω πρώτα μαζί του.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

peterpan

#12
Και εγώ θα τα ήθελα εάν αυτό είναι δυνατόν... Το  email μου φαίνεται στο profile.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


apoly

Θα ήθελα και εγώ ότι υλικό υπάρχει για τα μαθήματα επιλογής  γιατί είναι δύσκολο και για τα παιδιά και για μας, αλλά νομίζω οτι τα παιδιά επιλέγοντας αυτά τα μαθήματα περιμένουν να μάθουν κάτι ενδιαφέρον.Σας ευχαριστώ

mariaS

Έφτιαξα ένα μικρό site και κρέμασα κάποιο από το υλικό που χρησιμοποίησα πέρυσι στο Λύκειο.
Have Fun!  ;)

Maria

http://eactivities.000webhost.org/lykeio/