Πρόβλημα σε μία άσκηση!!!

Ξεκίνησε από AEΠΠ, 28 Φεβ 2006, 09:35:38 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

AEΠΠ

Καλημέρα σας,
Εχω μια απορία με αυτη την ασκηση:

Να γίνει αλγόριθμος που θα δέχεται το όνομα, τη διεύθυνση  και το εισόδημα 1000 ανθρώπων που ζουν σε μία επαρχιακή πόλη. Στη συνέχεια να δέχεται μια ακέραια τιμή από 1 έως 3.Αν η τιμή εισόδου είναι 1, τότε να εμφανίζει το όνομα, τη διεύθυνση και το εισόδημα των κατοίκων τααξινόμημένα ως προς το όνομα. Αν η τιμή εισόδου είναι το 2, να τα εμφανίζει ταξινομημένα ως προς τη διεύθυνση, αλλιώς να τα εμφανίζει ταξινομημένα ως προς το ποσό του εισοδήμα.

Χρησιμοποιώντας τη μέθοδο της φυσαλιδας μπορώ να λύσω το 3 ερώτημα(να ταξινομήσετε ως προς το εισόδημα)!
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως με τι τρόπο να ταξινομήσω κατα αλφαβητική σειρα; Πως πρέπρι να τροποποιήσω ΄τον αλγόριθμο της φυσαλίδας;

gpapargi

Διάβασε βιβλίο μαθητή, σελίδα 166 πάνω πάνω. Εκεί ορίζεται μεταξύ άλλων και η σύγκριση αλφαριθμητικών.

Τα υπόλοιπα τα ξέρεις ήδη

EleniK

Η ταξινόμηση κατά αλφαβητική σειρά στηρίζεται στη σύγκριση των αλφαρηθμητικών που αναφέρονται και στο 7ο κεφάλαιο. 'α'<'β'...., οπότε η ταξινόμηση κατά αλφαβητική σειρά, σημαίνει αύξουσα σύμφωνα με τα ονόματα ή τις διευθύνσεις.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

AEΠΠ

Πρέπει να δηλώσω κάπου οτι το α<β, το β<γ, το γ<δ κτλ.;

EleniK

όχι δεν χρειάζεται. Απλά έχοντας ως βάση αυτό, γράφεις την ταξινόμηση κατά αύξουσα. Είναι κάτι δηλαδή που ισχύει και στο οποίο βασίζεσαι για να λύσεις την άσκηση.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

ΑΕΠΠ

Ευχαριστώ πολύ !!!
Μάλλον κατάλαβα, όπως θεωρούμε πως ο Η/Υ καταλαβαίνει οτι το 5<6 έτσι καταλαβαίνει πως το α<β, δεν χρειάζεται να το δηλώσω!! Επομένως θα εφαρμόσω τη μέθοδο της φυσαλίδας  με αύξουσα  ταξινόμηση.
Θα πρέπει όμως να αλλάξω και τους άλλους 2 πίνακες. Θα κάνω αντιμετάθεση στα στοιχεία τριών πινάκων.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας

ΑΕΠΠ

Θα σας παρακαλούσα αν έχει κάποιος χρόνο και διάθεση να ελέγξει τον αλγόριθμο  που έχω γράψει για το παραπάνω πρόβλημα και να μου πει τις παρατηρήσεις του. Δεν γνωρίζω αν τροποποίησα σωστα τον αλγόριθμο της φυσαλίδας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Για i από 1 μεχρι 1000
     Διαβασε Ο, Δ, E
Τελος_επαναληψης

Διάβασε τιμή
Αν τιμή=1 τότε
   Για  i από 2 μέχρι 1000
       Για j από 1000 μέχρι  i    
            Αν O[j-1]>O[j] τότε
                temp<- O[j-1]
                O[j-1]<- O[j]
                O[j]<- temp
                temp<- Δ[j-1]
                Δ[j-1]<-Δ[j]
                Δ[j]<- temp
                temp<- E[j-1]
                E[j-1]<-E[j]
                E[j]<- temp
            Τέλος_αν
         Τέλος_επανάληψης
    Τέλος_επανάληψης

Αλλιώς αν τιμή =2 τότε
………



Αλλιώς ……..

Laertis

Μια χαρά είναι φίλε μου αν διορθώσεις το παρακάτω :

Για j από 1000 μέχρι  i με_βήμα -1     

Η ταξινόμηση είναι αλφαβητική στον πίνακα Ο και διατηρείται η αντιστοιχία δεδομένων στους άλλους δύο πίνακες.
;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

ΑΕΠΠ

Ευχαριστώ πολύ γιατι ανησυουσα μηπως δεν εχω καταλάβει σωστα την ασκηση!!!
Να ειστε καλα για τη βοηθεια σας.
Οπως ειχα αναφερει και σε αλλα 8εματα είναι πολυ χρησιμο το site σας.Μακαρι να ειχαμε τετοια site σε όλα τα μαθήματα.Αν και δεν ξερω κατα ποσο ευκολο ειναι για σας τους καθηγητες!
Για τους μαθητές πάντως είναι πολύ χρήσιμο πιστεύω!!!
Καλό βράδυ!!!

str

...εγώ θα προσέθετα ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η ίδια μεταβλητή temp για την αντιμετάθεση των στοιχείων και στους 3 πίνακες μιας και δεν περιέχουν στοιχεία του ίδιου τύπου. Και πιο συγκεκριμένα θα πρότεινα
                 temp<- O[j-1]
                 O[j-1]<- O[j]
                 O[j]<- temp
                 temp<- Δ[j-1]
                 Δ[j-1]<-Δ[j]
                 Δ[j]<- temp
                 temp2<- E[j-1]
                 E[j-1]<-E[j]
                 E[j]<- temp2

δηλαδή τη χρήση μιας δεύτερης temp για τον πίνακα με στοιχεία πραγματικούς αριθμούς... οχί?

Ανδρεας

Σε δυο βιβλια παρατηρησα στα Σωστο - Λάθος το εξής

- Οι συναρτήσεις μπορουν να υπολογίζουν και να επιστρέφουν μονο μια
τιμη.   ΛΑΘΟΣ

Μπορει να μου εξηγησει κανεις το γιατι;
Αν δεν κανω λάθος η συνάρτηση δέχεται τιμες απο τις παραμετρους και επιστρεφει μια μονο τιμη μεσω του ονοματος της.
Ευχαριστω ;

P.Tsiotakis

Το πιθανότερο είναι να έχει γίνει τυπογραφικό λάθος. Το ένα που ξέρω εγώ έχει κι άλλα τέτοια ( ::) ), τα λάθη είναι ανθρώπινα  >:( . Σύντομα, θα επανατυπωθεί και είμαι σίγουρος οτι θα διορθωθούν. Πάντως, πρέπει να έχουν βγει στο Internet παρατηρήσεις και διορθώσεις για αυτό το βιβλίο...

Στο ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ (σελίδα 199), η ερώτηση αυτή απαντάται ως λάθος, οπότε ως πιθανότερη αιτία του παραπάνω λάθους θεωρώ την αυτούσια μεταφορά της. Ίσως το λάθος να εννοεί οτι μπορούν να υπολογιστούν ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ τιμές, αλλά να επιστραφεί μόνο μια, χρειάζεται νέα διατύπωση...

Με εκτίμηση,

dozb

str
είσαι αστέρι και έχεις φυσικά απόλυτο δίκιο!!!
Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά!