Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Το θέμα λύθηκε. Και στα δύο λειτουργικά μπαίνω κανονικά σαν administrator με τις παραπάνω εντολές και βλέπω τα ωραία μου αρχεία.
Αυτή τη στιγμή δεν έχω άλλο πρόβλημα.
Ξανά ευχαριστώ.




gidarakos

Δεν ξέρω αν σε κάποια απάντηση μου ξέφυγε, αλλά τελικά προτείνεται αναβάθμιση από 10.04 σε 12.04 ή καλύτερα μία "καθαρή" 12.04;

za√‘ag

Αν είμαι του χρόνου στο ίδιο σχολείο θα επιχειρήσω την αναβάθμιση (προς το παρόν έχω πάρει backup για κάθε ενδεχόμενο).

Σχετικά με το χάρτη με τα σχολεία που δουλεύουν με το Ubuntu LTSP στο εργαστήριο... πώς πρέπει να "δηλώσω" και το δικό μας;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

http://ts.sch.gr/wiki/Linux/Προχωρημένα/Αναβάθμιση

...εν ολίγοις, προτείνονται καθαρές εγκαταστάσεις, αλλά και αναβάθμιση αν κάνει κάποιος, δεν θα πρέπει να έχει κανένα σοβαρό θέμα...


gidarakos

...και αν κάποιος/α συνάδελφος μείνει - για τους όποιους λόγους - στη 10.04 από κάποια στιγμή και μετά θα έχει πρόβλημα;

aspd

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. φορτώνοντας 2 clients εμφανίζεται η επιφάνεια εργασίας χωρίς κανένα μενού ή εικονίδια και μόνο ένας φάκελος Δημόσιο. Τι πρέπει να κάνω;
2 ένα laptop που είχα σαν client έπαιζε στη 10.04 (μόνο όταν της είχα φορτώσει πυρήνα της 11). Τώρα κατά την εκκίνηση λέει:
This kernel requires the following features not present on the cpu: pae.
Unable to boot – please use a kernel appropriate for your cpu.
Φαντάζομαι ότι δεν του αρέσει ο πυρήνας της 12.04 και θέλει κάποιον άλλον.

alkisg

Παράθεση από: gidarakos στις 27 Ιουν 2012, 02:00:09 ΜΜ
...και αν κάποιος/α συνάδελφος μείνει - για τους όποιους λόγους - στη 10.04 από κάποια στιγμή και μετά θα έχει πρόβλημα;

Όχι, κανένα πρόβλημα, μέχρι το 2015 τουλάχιστον που σταματάει η υποστήριξή της από το Ubuntu.
Μάλιστα είναι και πιο σταθερή, αφού έχει δοκιμαστεί 2 χρόνια τώρα, και παίζει και καλύτερα με αρχαίους clients (ελάχιστο: 64 RAM αντί για 128 στη 12.04).
Βέβαια, αν κάποιος αρχίζει να βάζει καινούργιες εκδόσεις π.χ. libreoffice ή gnome από PPAs, τότε δεν έχει νόημα, καλύτερα σ' αυτήν την περίπτωση να αναβαθμίσει σε 12.04.
Τέλος, τα νέα sch-scripts που υποστηρίζουν διαχείριση χρηστών, κοινόχρηστους φακέλους κτλ δεν θα γίνουν backported στη 10.04, ενώ οι νέες εκδόσεις του Επόπτη για κάποιον καιρό ακόμα θα βγαίνουν και για 10.04.

alkisg

Παράθεση από: aspd στις 27 Ιουν 2012, 02:23:39 ΜΜ
1. φορτώνοντας 2 clients εμφανίζεται η επιφάνεια εργασίας χωρίς κανένα μενού ή εικονίδια και μόνο ένας φάκελος Δημόσιο. Τι πρέπει να κάνω;

Δοκίμασε καταρχάς την εντολή που λέω στο αρχικό μήνυμα:

Παράθεση από: alkisg στις 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ
  • Εάν σε κάποιον client εξαφανιστούν τα panels, επιλέξτε τον από τον Επόπτη και κάντε δεξί κλικ → εκτέλεση αυτής της εντολής:
    gconftool-2 --recursive-unset /apps/panel && killall gnome-panel

Αν δεν φταίει αυτό, μια άλλη περίπτωση είναι να μην έχεις την οδηγία LDM_SESSION="gnome-fallback" στο lts.conf (επειδή π.χ. έχεις το παλιό lts.conf, ενώ τα sch-scripts κατά την εγκατάσταση δημιουργούν καινούργιο αν δεν βρουν παλιό), ή αυτοί οι χρήστες να είχαν προσπαθήσει πρώτα να κάνουν login στο server, οπότε σ' αυτήν την περίπτωση χρησιμοποιούν το Unity session, το οποίο έχει διάφορα τέτοια προβλήματα, γι' αυτό και το αποφεύγουμε.

Για σιγουριά, από τον LDM (την οθόνη σύνδεσης) πάτα Προτιμήσεις και διάλεξε τη συνεδρία "Gnome classic - no effects".

Παράθεση από: aspd στις 27 Ιουν 2012, 02:23:39 ΜΜ
2 ένα laptop που είχα σαν client έπαιζε στη 10.04 (μόνο όταν της είχα φορτώσει πυρήνα της 11). Τώρα κατά την εκκίνηση λέει:
This kernel requires the following features not present on the cpu: pae.
Unable to boot – please use a kernel appropriate for your cpu.
Φαντάζομαι ότι δεν του αρέσει ο πυρήνας της 12.04 και θέλει κάποιον άλλον.

http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Πυρήνες

aspd

1.
Παράθεση από: alkisg στις 27 Ιουν 2012, 02:54:23 ΜΜ
Για σιγουριά, από τον LDM (την οθόνη σύνδεσης) πάτα Προτιμήσεις και διάλεξε τη συνεδρία "Gnome classic - no effects".
Με αυτό εμφανίστηκαν τα μενού χωρίς να πειράξω τίποτε άλλο.

2.
Παράθεση από: alkisg στις 27 Ιουν 2012, 02:54:23 ΜΜ
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Πυρήνες
Δούλεψε κανονικά.

3. Επόμενο θέμα:
Αφού φόρτωσε ο client και είδα και μενού, μπήκα στο libre office, αλλά έχει κάτι περίεργες γραμματοσειρές και όχι τις κλασσικές. Τι κάνουμε;
Στο server δηλαδή έχω κανονικές γραμματοσειρές, ενώ στους clients όχι.

Προς το παρόν κάνω πειράματα στο σπίτι και δεν έχω κάνει εγκατάσταση της 12.04 στο εργαστήριο. Θέλω να σιγουρευτώ πρώτα ότι έχω λύσει τα βασικά θέματα.

alkisg

> Στο server δηλαδή έχω κανονικές γραμματοσειρές, ενώ στους clients όχι.

Δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό... Μήπως στο συγκεκριμένο χρήστη έχεις παραπάνω γραμματοσειρές στο ~/.fonts;
Δοκίμασε με άλλον χρήστη.

aspd

Δοκίμασα 4 users.
Σε όλους δεν έχω τις κλασσικές γραμματοσειρές σαν clients.
Eπίσης φόρτωσα τον administrator και σα server έχει κανονικές γραμματοσειρές, ενώ σαν client όχι.

alkisg

Μάλλον θα χρειαστεί screenshot σε αυτό... το βλέπει κανείς άλλος;

Εφαρμογές → Βοηθήματα → Στιγμιότυπο, και βάλτο π.χ. στα 10 δευτερόλεπτα... ή απλά πάτα Print screen και δες στις Εικόνες σου, θα το έχει αποθηκεύσει ως "Στιγμιότυπο xxx".

aspd

Δεν υπάρχει φάκελος ~/.fonts.
Είδα ότι υπαρχουν fonts στο /usr/share/fonts, αλλά δεν καταλαβαίνω τι έχει εκεί μέσα.



alkisg

Αυτά τα ινδικά fonts εγκαθίστανται μαζί με το ubuntu-desktop task (παρόμοιο με πακέτο), εγώ τα έχω και στο server.
Μπορείς να τα βγάλεις απεγκαθιστώντας το πακέτο ttf-indic-fonts-core από το κέντρο λογισμικού.
Το περίεργο είναι γιατί δεν τα βλέπεις στο server σου, όχι γιατί τα βλέπεις στους clients... :)