2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ

Ξεκίνησε από iliasthes, 21 Απρ 2010, 05:12:28 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Πριν μερικές μέρες ήρθε ένα έγγραφο για έναν διαγωνισμό που διοργανώνει η ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ και κάποιοι μαθητές μου εξεδήλωσαν έντονο ενδιαφέρον να συμμετάσχουμε. Έχει κανείς σας κάποια εμπειρία από παρόμοιους διαγωνισμούς;

Η ιστοσελίδα του διαγωνισμού.
http://www.diagonismos2010.com/

Νίκος Αδαμόπουλος

Αυτό που λέει είναι ότι "Η αίτηση συμμετοχής στο διαγωνισμό μπορεί να υποβληθεί ... ως και την 30ή Απριλίου 2010. Η έναρξη εκτέλεσης της εργασίας μπορεί να γίνει από την ημερομηνία έγκρισης της συμμετοχής ως και την 31η Μαΐου 2010. "

Θα φτιάξετε μια ιστοσελίδα σε κάποια από τις θεματικές του διαγωνισμού και θα την ανεβάσετε στον server του διαγωνισμού...

Συνήθως σε τέτοιους διαγωνισμούς η συμμετοχή είναι μικρότερη από αυτό που θα νόμιζε κανείς, οπότε με κάποια καλή δουλειά υπάρχουν καλές πιθανότητες για βραβείο. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να φτιάξουν κάτι τα παιδιά - ίσα ίσα θα έχουν κάποιο κίνητρο και μπορεί να αποκομίσουν πρόσθετες εμπειρίες...

iliasthes

#2
Ναι, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη δουλειά. και προσωπικά έχω μια εμπειρία σε δημιουργία ιστοσελίδων, οπότε δεν θα χρειαστεί να ψάξω να βρω ποια εργαλεία θα χρησιμοποιήσουμε. Η ερώτηση έχει να κάνει με το αν κάποιος έχει ήδη κάποια εμπειρία από παρόμοιους διαγωνισμούς να την μοιραστεί, γιατί προσωπικά έχω έναν αρνητισμό με τους διαγωνισμούς. Επειδή για τα παιδιά η "νίκη" είναι σημαντική φοβάμαι μην απογοητευτούν από μια ενδεχόμενη αποτυχία. Η δεύτερη ένσταση είναι πως ενδιαφέρθηκαν τα παιδιά της τρίτης  τάξης και  θα προτιμούσα να μου ζητούσαν έξτρα ασκήσεις για τον Δομημένο, ή να έρθουν μες τις εξετάσεις στο σχολείο μερικές φορές όχι για τον διαγωνισμό, αλλά για καμιά επανάληψη στον Προγραμματισμό. Πάντως αν κάποιοι συνάδελφοι συμμετάσχουν θα φαν τη σκόνη μας  ;D ;D.

Τέλος όσοι συνάδελφοι θέλουν μπορούν να δηλώσουν Κριτές των εργασιών, με την υποχρέωση να επισκεφτούν και να αξιολογήσουν τις σελίδες. Νίκο τι θα θεωρούσες πιο χρήσιμο για τα παιδιά; Να χρησιμοποιήσουμε κάποιο cms πχ Joomla και να μάθουν να το εγκαθιστούν και να το παραμετροποιούν  ή κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα με τη βοήθεια του οποίου θα δημιοργήσουν την ιστοσελίδα;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: iliasthes στις 21 Απρ 2010, 09:25:55 ΜΜ
... γιατί προσωπικά έχω έναν αρνητισμό με τους διαγωνισμούς. Επειδή για τα παιδιά η "νίκη" είναι σημαντική φοβάμαι μην απογοητευτούν από μια ενδεχόμενη αποτυχία...

Χμμ, επειδή όποτε συμμετείχα πάντα κερδίζαμε, δεν μπορώ να σου απαντήσω!  ;D ;D  Να σοβαρευτούμε όμως: Θα πρέπει να τους δώσεις να καταλάβουν ότι δεν είναι το πιο σημαντικό πράγμα η νίκη. Και για τη ζωή θα πρέπει να είναι προετοιμασμένοι για αποτυχίες... Δεν θα πρέπει αυτό να τους απογοητεύει αλλά να τους κάνει να προσπαθούν ακόμα περισσότερο...

Παράθεση από: iliasthes στις 21 Απρ 2010, 09:25:55 ΜΜ
Η δεύτερη ένσταση είναι πως ενδιαφέρθηκαν τα παιδιά της τρίτης  τάξης και  θα προτιμούσα να μου ζητούσαν έξτρα ασκήσεις για τον Δομημένο, ή να έρθουν μες τις εξετάσεις στο σχολείο μερικές φορές όχι για τον διαγωνισμό, αλλά για καμιά επανάληψη στον Προγραμματισμό.

Εδώ θα συμφωνήσω... Δεν είχα καταλάβει ότι ήταν της Γ Τάξης...

Παράθεση από: iliasthes στις 21 Απρ 2010, 09:25:55 ΜΜ
Νίκο τι θα θεωρούσες πιο χρήσιμο για τα παιδιά; Να χρησιμοποιήσουμε κάποιο cms πχ Joomla και να μάθουν να το εγκαθιστούν και να το παραμετροποιούν  ή κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα με τη βοήθεια του οποίου θα δημιουργήσουν την ιστοσελίδα;

Τα παιδιά έχουν δει κανένα σχεδιαστικό πρόγραμμα μέσα σε κάποιο μάθημα; Έχουν αλλάξει τώρα και τα μαθήματα σε σχέση με τα παλιά ΤΕΕ... Αν ναι, τότε θα ήταν όντως πιο χρήσιμο κάποιο cms. Όμως δεν ξέρω αν φτάνει ο χρόνος που απομένει... Από την άλλη αυτοί λένε να γίνεται upload η ιστοσελίδα στον server τους... Θα υποστηρίζεται εκεί η mysql, php και τα σχετικά; Θα δίνουν δικαιώματα διαχείρισης;

iliasthes

#4
Στην Β τάξη διδάσκονται Προγραμματιστικά Εργαλεία Διαδικτύου. Το συγκεκριμένο τμήμα δεν γνωρίζω τι έκανε, γιατί η συνάδελφος που το δίδασκε δεν είναι στο σχολείο φέτος.Απλά κακά τα ψέμματα, ακόμα και επαγγελματικά να ασχοληθούν μελλοντικά με κάτι παρόμοιο, κατά 99% θα δουλεύουν με cms. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λογαριασμό στο ΠΣΔ για τον διαγωνισμό, οπότε αφού ο Alkis έχει εγκαταστήσει phpbb3 πωπω γκάφα, το SMF, υποστηρίζει Mysql.

denispyr

Επειδή λέγοντας CMS εννοούμε, τις περισσότερες φορές, Joomla, δες αυτά:
http://www.edutorials.gr/%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-joomla-1013-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%83%CE%B4
http://forum.joomla.gr/viewtopic.php?f=57&t=16049
Θα είναι βολικό κι απείρως ταχύτερο αν στήσετε τοπικά και μετά τα στείλετε στο ΠΣΔ. Άσε που μπορείς να πετάξεις και τίποτα για intranet  ;)
Καλή τύχη
Διονύσης

iliasthes

Πολύ ενδιαφέρον. Γνωρίζεις αν το κολπάκι που μόλις έστειλες, δουλεύει και σε Joomla 1.5.x ;

denispyr

Και βέβαια δουλεύει και θα στο σύστηνα: βολικότερο και γρηγορότερο, τόσο στην εεγκατάστση όσο και στην καταχώρηση περιεχομένου (το οποίο και θα είναι περισσότερο στην αρχική φάση).
Αν αντιμετωπίσεις θέμα στην εγκατάσταση, στείλε pm  :)
Διονύσης

iliasthes

Ευχαριστώ πολύ. Από βδομάδα θα το προσπαθήσουν τα παιδιά ( με τη βοήθεια μου πάντα). Γιατί το πιο σημαντικό είναι να κινητοποιηθούν τα παιδιά, και να αποκτήσουν γνώσεις, αλλιώς δεν αξίζει να συμμετέχουμε.

alkisg

Παράθεση από: iliasthes στις 22 Απρ 2010, 03:38:03 ΜΜ
αφού ο Alkis έχει εγκαταστήσει phpbb3 πωπω γκάφα, το SMF, υποστηρίζει Mysql.
Άστα, πίκρα, phpbb ήθελα εξ' αρχής αλλά όταν ξεκινήσαμε δεν υποστήριζε καθόλου php το ΠΣΔ οπότε το φόρουμ το είχαμε στον tripod που υποστήριζε perl... yabb se λεγότανε το λογισμικό του φόρουμ τότε, το smf είναι (περίπου) η επόμενη έκδοσή του σε php.

Αλλά το smf από λάθος των developers έχει καταλήξει να "ανήκει" σε μια τύπισσα που έχει τσακωθεί με όλους τους developers, οι οποίοι σιγά σιγά εγκαταλείπουν το πλοίο... να δω πότε θα βρω 2-3 βδομάδες να το μεταφέρω σε phpbb3 να ξεμπερδεύουμε. :)

iliasthes

Θα χρειαστεί αρκετή δουλίτσα για να κάνεις την μετάπτωση από τη μια Β.Δ. στην άλλη.

iliasthes

Επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα. Στην προσπάθεια εισαγωγής του sql αρχείου μου βγάζει μήνυμα σφάλματος οτι δεν έχω άδεια πρόσβασης στο αρχείο import.php. Προφανώς κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τα δικαιώματα μου ως χρήστη. Θα πρέπει να απευθυνθώ στο ΠΣΔ ή θα πρέπει να αλλάξω εγώ κάποια ρύθμιση; Αν γνωρίζει κανείς από προηγούμενη εμπειρία, ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια.

alkisg

Συνήθως εσύ θα πρέπει να φροντίσεις για τα δικαιώματα. Ας πάρουμε για παράδειγμα το αρχείο import.php στο παρακάτω listing:
ftp> ls -l
-rw-r-----   1 alkisg   1200         3355 Nov 11  2009 import.php
drwxrwsrwx   2 alkisg   1200         1408 May  9 20:05 attachments
drwxr-xr-x   5 alkisg   1200            7 Nov 11  2009 avatars
drwxrwxrwx   2 alkisg   1200            4 Nov 11  2009 cache
-rw-r--r--   1 alkisg   1200        15348 Nov 11  2009 index.php


Καταρχάς, η πρώτη τριάδα (rw-) είναι τα δικαιώματα πρόσβασης για τον user (alkisg),
η δεύτερη τριάδα (r--) είναι τα δικαιώματα πρόσβασης του group (με gid 1200 στη συγκεκριμένη περίπτωση),
και η τρίτη τριάδα (---) είναι για τους "others", στην οποία κατηγορία είναι και ο apache.

Έτσι, εγώ (=που μπαίνω από ftp) έχω read/write, η ομάδα μου έχει μόνο read, και ο apache (= όλοι οι επισκέπτες της σελίδας) δεν έχει καν δικαίωμα ανάγνωσης του αρχείου import.php.
Μπορώ να του δώσω δικαιώματα από οποιονδήποτε ftp client, για παράδειγμα filezilla.

Αν δεν πρόκειται για αρχεία αλλά για directories, τότε χρειάζεται και το (x) το οποίο τους δίνει πρόσβαση στο εσωτερικό των καταλόγων.

...εννοείται ότι όλα τα παραπάνω υποθέτουν ότι όλα τα αρχεία είναι στον προσωπικό σου χώρο, έτσι; Αν το πρόβλημα με το import.php είναι του http://users.nom.sch.gr/phpmyadmin, τότε φταίει το ΠΣΔ για τα λανθασμένα δικαιώματα...

iliasthes

Το ερώτημα μου δεν ήταν καλά διατυπωμένο. Τα περί δικαιωμάτων τα γνωρίζω. Αυτό που δεν γνωρίζω, είναι αν έχω εγώ πρόσβαση στον φάκελο που βρίσκεται το συγκεκριμένο αρχείο (όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα) ή αν είναι κάποιος αρχείο που το διαχειρίζεται το ΠΣΔ. Όσοι έχετε κάνει εγκατάσταση cms και εισάγατε βάση δεδομένων, αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα;

iliasthes

Τελικά η απάντηση από το ΠΣΔ ήτανε πως η εισαγωγή αρχείου στο phpMyAdmin πρέπει να γίνεται σε συμπιεσμένη μορφή με επέκταση .zip και όχι απευθείας σε μορφή sql. Όποιος επιχειρήσει να κάνει κάτι αντίστοιχο ας το έχει υπ' όψιν