Τεχνικά ζητήματα για το MySchool

Ξεκίνησε από lef, 26 Νοε 2013, 12:26:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

#45
Στο σχολείο μου είχαμε πολύ μεγάλο πρόβλημα, κόλλαγε και μας πέταγε και έξω.

rpirov

Καλησπέρα σε όλους
στην εκτύπωση των ελέγχων δεν μου βγάζει αρ. πράξης Βγάαζει το label πράξη: αλλά μένει κενό. Μήοως έχει βρει κανένας τι γίνεται?
Ευχαριστώ

bright

Τον βγάζει τον αριθμό πράξης κανονικά. Μήπως έβγαλες τους ελέγχους πριν την έκδοση των αποτελεσμάτων; Σε αυτή την περίπτωση δεν τον βγάζει.

Θοδωρής Καρτσιώτης

Έκανα όλα τα βήματα που προβλέπονται: ενημέρωση διαγωγής, ενημέρωση φοίτησης, έκδοση αποτελεσμάτων.

Στην αναφορά "Μαθητές που παραπέμπονται λόγω βαθμολογίας", σωστά μου εμφανίζει κάποιους μαθητές της Α' λυκείου που πηγαίνουν για Σεπτέμβριο.

ΟΜΩΣ, όταν εμφανίζω τους ελέγχους επίδοσης οι ίδιοι μαθητές προάγονται κανονικά. Τί γίνεται ρε παιδιά; Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό;
ΥΠΛΗΝΕΤ Πιερίας | https://plinetpierias.gr

Θοδωρής Καρτσιώτης

Άκυρο το προηγούμενο μήνυμα, τώρα είδα το email που ήρθε χθες το μεσημέρι από το myschool για τις αλλαγές περί έκδοσης αποτελεσμάτων
ΥΠΛΗΝΕΤ Πιερίας | https://plinetpierias.gr

rpirov

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή αρχή σε όλους
Βοηθήστε με λίγοι αν μπορεί κάποιος.
Πρόκειται για αναξεταστέους στο Γυμνάσιο.
Ερωτήσεις:
1. Τους περνάω από το σχολικό έτος 2013-2014 Σωστά?
2. Αν πάω στη Βαθμολογία /ανά τμήμα/ Επανεξέταση αφ' ενός βγάζει όλους του μαθητές (που έχουν ήδη περάσει και εγγραφεί στο νέο σχολ. έτος σε επόμενη τάξη και αφετέρου ζητάει 1 ΕΝΑΝ βαθμό. Αν όμως πάω στο Στοιχεία μαθητή/Βαθμολογίες τότε έχει 2 ΔΥΟ θέσεις για καταχώρηση βαθμολογίας (Προφορικά και Γραπτά) Τι κάνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nikkas

ΕΠΑΝΑΞΕΤΑΣΤΕΟΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Περνάμε τη βαθμολογία ΑΝΑ ΜΑΘΗΤΗ, γραπτά, προφορικά.
Ανα τάξη|τμήμα έχει ΜΙΑ στήλη που αντιστοιχεί στα γραπτά και είναι λάθος. Το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά.

cristosx

Για έκδοση αποτελεσμάτων ΣΕΠ θέλει ξανά ενημέρωση διαγωγής - φοίτησης και μετά τελική επίδοση (επανεξέταση).  Μας δουλεύουν .... Μπορεί να άλλαξαν οι απουσίες μέσα στο καλοκαίρι .... Ξανά beta testers ....

bmakri

Σε μαθητές γυμνασίου με ελλιπή φοίτηση που τον Ιούνιο παραπέμφθηκαν λόγω απουσιών σε ολική για τον Σεπτέμβριο και μετά το πέρασμα προφορικών και γραπτών βαθμών πάλι τα αποτελέσματα της επανεξέτασης τους παραπέμπει.
Αν όμως πας στην αναφορά Έλεγχος Προόδου και στο κριτήρια επιλέξεις ΓΜΟ επαναληπτικών εμφανίζει τον μαθητή να προάγεται.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ...

vasiko

Οι συνάδελφοι που υπηρετούν σε Λύκεια ενημερώνουν φέτος και το Νέστορα ή μόνο το MySchool;

synagonism

ΒΟΗΘΕΙΑ στο MySchool

Συνάδελφοι δημοσίευσα μια ιστοσελίδα [1] χρήσης του myschool, γραμμένη με τη μέθοδο html5.id.toc.preview. Ο λόγος δημιουργίας είναι επειδή η επίσημη βοήθεια, σε PDF, δεν διαβάζεται εύκολα. Μέσω του disqus μπορείτε να προσθέσετε και σχόλια.

[1] http://synagonism.net/worldview/edu/myschool.html

Ευχαριστώ, Κασσελούρης Νίκος

pgrontas

Παράθεση από: vasiko στις 10 Σεπ 2014, 06:14:41 ΜΜ
Οι συνάδελφοι που υπηρετούν σε Λύκεια ενημερώνουν φέτος και το Νέστορα ή μόνο το MySchool;

Προς το παρόν εμείς μόνο myschool. Ελπίζω να μη μας ζητήσουν ξαφνικά λόγω πανελληνίων την Γ να την χειριστούμε από το Νέστωρα.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

tasospap

Καλησπέρα σε όλους.

Τα στοιχεία των μαθητών τα περνάμε με πεζούς ή κεφαλαίους χαρακτήρες; Υπάρχει κάπου επίσημο έγγραφο που να το αναφέρει;

Laertis

#58
Επίσημο έγγραφο δε νομίζω αλλά σου προτείνω κεφαλαία, γιατί στις κλήσεις των ονομάτων ο Νέστωρ έβγαζε τεράστια λάθη (ο Δημήτριος, του Δημήτριου και ειδικά με αρχαιόκλητα π.χ.η  Άρτεμις, της Άρτεμις, o Νέστωρ, του Νέστωρ κλπ). Φαντάζομαι πόσο πολύ περισσότερο το myschool.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

amichail

Πολύ καλή απορία.
Στο δικό μου σχολείο (ΕΠΑΛ) που εγγράφονται μαθητές από διάφορα Γυμνάσια και οι μισοί είναι με κεφαλαία και οι μισοί με πεζά τι να κάνω; Να αλλάξω όλα τα στοιχεία τους; Να τους αφήσω μισούς-μισούς;

Παράθεση από: tasospap στις 19 Σεπ 2014, 12:24:06 ΜΜ
Καλησπέρα σε όλους.

Τα στοιχεία των μαθητών τα περνάμε με πεζούς ή κεφαλαίους χαρακτήρες; Υπάρχει κάπου επίσημο έγγραφο που να το αναφέρει;
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου