Τερματικά που δεν εκκινούν μέσω δικτύου

Ξεκίνησε από jim_katsar, 02 Νοε 2017, 03:49:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Έχω δύο παλιά λαπτοπ: ΙΒΜ ThinkPad T42 με λειτουργικό winXP και επεξεργαστή: Atom Intel(R) Pentium(R) M Processor. Ρυθμίζω το Bios και εκεινούν μέσω δικτύου όμως μου βγάζουν μήνυμα ότι ο Kernel δεν είναι ο κατάλληλος για τη cpu. Προσπαθώ να κανουν boot σε server με ubuntu 12.04
Υπάρχει περίπτωση να δουλέψουν είτε σε Ubuntu 12.04 είτε σε Ubuntu Mate 16.04; Παρακάτω παραθέτω τα αντίστοιχα screenshots


Επίσης έχω ένα άλλο Laptop Dell (σχετικά καινούριο, με win10) το οποίο όμως δεν έχει κάρτα δικτύου, μόνο ασύρματη διαθέτει. Έβαλα αυτόν τον Adapter δικτύου https://www.skroutz.gr/s/9167127/TP-LINK-UE200-v1.html (ουσιαστικά είναι μία usb κάρτα δικτύου) αλλά από το bios δεν μπορώ να ρυθμίσω-βρω κάπως να κάνει boot μέσω δικτύου και να αξιοποιήσω αυτή την κάρτα. Από την άλλη επειδή 'φοράει' win10 δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον loader της τεχνικής στήριξης. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Υπάρχει κάποιο άλλο λογισμικό τύπου loader που να τρέχει στα win10; Το μηχανάκι αυτό είναι αρκετά καλό για να δουλέψει ως standalone ομως στο εργαστήριο έχω και παλιά μηχανήματα εποχής Pentium που θέλω να τα αξιοποιήσω με τον LTSP server και εννοείται ότι δεν θέλω να έχω ένα λαπτοπ με win10 και τα υπόλοιπα με Ubuntu.