Αποστολέας Θέμα: Διερμηνευτής σε Mac  (Αναγνώστηκε 3113 φορές)

Sergio

• Αστέριος Φανίκος, Καθηγητής Πληροφορικής, fanikosaATschDOTgr
  • Δεινόσαυρος
  • Κάλλιο γνώση, παρά γρόσι.. (ΛΑΪΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ)
    • Προσωπική Σελίδα
Διερμηνευτής σε Mac
« στις: 25 Φεβ 2011, 12:39:32 πμ »
Άλκη,

παίζει σε Mac ο Διερμηνευτής;;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

alkisg

• Τεχνικός / καθαρίστρια
    • alkisg@im.sch.gr
    • Ο Διερμηνευτής της ΓΛΩΣΣΑΣ
Απ: Διερμηνευτής σε Mac
« Απάντηση #1 στις: 25 Φεβ 2011, 02:19:26 πμ »
Δεν έχω ιδέα, κανένας γνωστός μου δεν έχει Mac για να δοκιμάσω.

Ανάλογα με το πόσο καλά έχει μεταφερθεί το Wine στα Mac, αν παίζουν άλλα προγράμματα Windows, θα παίζει κι ο Διερμηνευτής:
http://wiki.winehq.org/MacOSX

Sergio

• Δεινόσαυρος
    • Προσωπική Σελίδα
« Απάντηση #2 στις: 25 Φεβ 2011, 08:25:52 πμ »
Ωχ.. με βλέπω να γίνομαι ο πρώτος "γνωστός" σου για να .. δοκιμάσεις ;)

Ελπίζω να γίνεται.. Μου έχει γίνει απαραίτητος ο Διερμηνευτής..

Καλημέρα
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

alkisg

• Τεχνικός / καθαρίστρια
    • alkisg@im.sch.gr
    • Ο Διερμηνευτής της ΓΛΩΣΣΑΣ
« Απάντηση #3 στις: 25 Φεβ 2011, 11:05:38 πμ »
Αν είναι laptop, φέρ' τον στο συνέδριο στα Γιάννενα να το δούμε από κοντά.
Αλλιώς με κάποια μέθοδο απομακρυσμένης πρόσβασης... :)

Εννοείται αν κάποιος συνάδελφος έχει Mac και το έχει καταφέρει, ας μας δώσει τα φώτα του!

Παναγιώτης Τσιωτάκης

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
  • Dracarys
    • Panagiotis Tsiotakis
« Απάντηση #4 στις: 25 Φεβ 2011, 12:25:08 μμ »
Ο Sergio έχει βαλθεί να μας τρελάνει φέτος

Sergio

• Δεινόσαυρος
    • Προσωπική Σελίδα
« Απάντηση #5 στις: 25 Φεβ 2011, 03:51:10 μμ »
Μόλις .. αφίχθει. Τον πήρα από το πλαίσιο γυρνώντας από το σχολείο (με γειά μου). Όμως είναι IMAC (desktop) οπότε, με δεδομένο ότι στα Γιάννενα θα έρθουμε με τη Φανή με τη μηχανή, δύσκολα κουβαλιέται (χωρίς να αποκλείεται βέβαια.. μαθημένη είναι στο φόρτωμα η γομαρίτσα μου :-[).  Μέχρι τότε, τον μαθαίνω και ό,τι κάνουμε με TeamViewer (ή το αντίστοιχο.. που ελπίζω να υπάρχει ;) )

Sergio

• Δεινόσαυρος
    • Προσωπική Σελίδα
« Απάντηση #6 στις: 25 Φεβ 2011, 03:59:21 μμ »
Ο Sergio έχει βαλθεί να μας τρελάνει φέτος
Και για να προλάβω και την επόμενή σου ερώτηΞη.. (πόσα θες να μας τρελάνεις)... για τους καλούς φίλους.. τσάμπα ;)

DaKnOb

• Software Developer. Vulnerability Researcher.
  • Θαμώνας
  • Software Developer. Vulnerability Researcher.
    • DaKnOb
« Απάντηση #7 στις: 25 Ιαν 2013, 03:56:21 μμ »
Έχω Mac και τον δοκίμασα και με Wine και με CrossOver.
Απλά δεν μπορείς να γράψεις Ελληνικά (σιγά μωρέ.. Απλά πατας ο, τι θες και βαζεις μεταβλητές στα Αγγλικά), καμιά φορά δεν δουλεύει η κωδικοποίηση στα μενού και εμφανίζονται τυχαία ASCII/Unicode Chars, και φυσικά το FileSystem δεν τρέχει καν.
Έτσι, κατέληξα να χρησιμοποιώ το PseudoGlossa.gr το οποίο παρά το οτι αλλάζει μόνο του γλώσσα όταν πατάς το Tab, δουλεύει μια χαρά.

Υ.Γ.: Συγγνώμη που άργησα 2 χρόνια να απαντήσω, αλλά μπορεί κανείς να θέλει να το δει στο μέλλον. Ας ξέρει

mikezante

• Νέος
  • *
« Απάντηση #8 στις: 24 Ιαν 2018, 12:48:02 μμ »
Καλησπέρα και καλως σας βρηκα.

Να γράψω και γω με τη σειρά μου για μελλοντικούς χρήστες, οτι ο διερμηνευτής δουλευει άριστα με Crossover. Και ελληνικά, και απο όλα.

Εχω MacBook 13” 2008 με core2duo επεξεργαστή.